ח"כ שבח שטרן: אולטימטום לבני גנץ, לא לנתניהו

ח"כ שבח שטרן: מפתחות הסדרת ההתיישבות הצעירה בידי בני גנץ. האווירה סביב ההיחלצות מהקורונה היא שתקבע את גורל מערכת הבחירות.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , ז' בשבט תשפ"א

ממאהל המחאה של ההתיישבות הצעירה מתייחס חבר הכנסת שבח שטרן מהליכוד לדרישת ההתיישבות להסדרה וקובע כי לא נתניהו הוא המונע את המהלך אלא שר הביטחון בני גנץ.

לדבריו הכדור אינו בידי נתניהו שכן "החלטות הממשלה מחייבות שכל הצעת החלטה צריכה לקל הסכמה של ראש הממשלה החליפי בני גנץ. יו"ר הליכוד, ראש הממשלה, הביא הצעת החלטה שאושרה על ידי היועץ המשפטי לממשלה שעברה את המנהל האזרחי. הוא הביא אותה לדיון עם בני גנץ שהסכים להחלטה הזו וברגע האחרון נסוג מטעמים כאלה ואחרים".

חבר הכנסת שטרן סבור כי אין מקום להציב אולטימאטום כלפי נתניהו אלא על נתניהו להציב אולטימאטום מול בני גנץ. "התרשמתי שנתניהו פועל לטובת העניין הזה ולכן לא צריך הציב אולטימאטומים לו. הדבר היחיד הוא שהוא צריך להציב אולטימאטום לבני גנץ ולומר לו שמרגע זה ואילך שום הצעת החלטה שתעלה בממשלה למעט נושאי ביטחון לאומי לא תעלה לדיון בממשלה, שלושים השגרירים שאתה רוצה למנות לא ימונו עד שנסדיר את ההתיישבות הצעירה".

שטרן מתייחס גם לדבריו של חבר הכנסת יואב קיש, סגן שר הבריאות ולפיהם יתכן ולא יהיה מנוס מדחיית הבחירות, וגם הוא סבור שיש לקיים את הבחירות במועדן אלא אם כן יסברו מומחי הבריאות אחרת.

בדבריו דוחה שטרן מכל וכל את הטענה לפיה בניהול המערכה מול הקורונה עירב נתניהו גם שיקולים פוליטיים. "נתניהו מנהל את האירוע הזה הכי טוב שהוא יכול. יכול להיות שהוא עושה שגיאות מסוימות אבל הן בלתי נמנעות לנוכח העובדה שאנחנו במגיפה כלל עולמית שהפתיעה את כולם. אך אחד לא ידע איך מתנהלים מול מגיפה שכן המגיפה האחרונה הייתה לפני מאה שנה ואגב, הסבתא שלי נפטרה במגיפה הזו. מאז לא היו מגיפות והעולם לא נערך להתמודדות כזו".

"העניין מנהל טוב וסביר. אמנם קשה להגיד זאת כאשר יש למעלה מ-4000 נפטרים, אבל אנחנו מסתכלים באופן יחסי למה שקורה במדינות אחרות בעולם. אנחנו נמצאים במקום טוב גם בעניין החיסונים, יש כבר כחצי מיליון שחוסנו בשלב השני. זה מעיד שישראל נמצאת במקום מצוין בעניין הזה".

על הקמפיינים השונים בתקופת טרום הבחירות נשאל חבר הכנסת שטרן אם הוא מעריך ששוב נראה את הליכוד בוחש במפלגות הציונות הדתית, הוא משיב: "כרגע יש אנשים ציונים דתיים ברשימה, כרגע יש בליכוד חובשי כיפות סרוגות יתר מאשר בכל מפלגה שמגדירה את עצמה ציונית דתית ואני מעריך שנקבל בעקבות זאת תמיכה גדולה. על שתיית הקולות, זו אגדה אורבנית. אנשים אינם גזוז ולא שותים אותם. אנשים מצביעים לפי מה שהם מבינים את המצב".

להערכתו לא יהיה צורך בכך שכן המפתח במערכת הבחירות יהיה הצלחתה של ישראל להתמודד עם הקורונה ואם המציאות תהיה אופטימית סביב היציאה מהסגר הממשלה תקבל קרדיט על ניהול העניין. "אם חלילה תיפול עלינו מוטציה שלא ניתן יהיה להתגבר עליה, אז גם האווירה תהיה פחות טובה וגם מצב הממשלה יהיה פחות טוב".