דרכו האחרונה

ד"ר אבי הרלב ז"ל, שהביא להולדתם של אלפי תינוקות והיה מומחה מוערך בתחום הפריון, הקפיד גם להשיב לפנייה של כל פציינט

יוני רוטנברג , ט' בשבט תשפ"א

דרכו האחרונה-ערוץ 7
היה בשיא דרכו המקצועית ברפואה ובצה"ל. ד"ר אבי הרלב ז"ל
צילום: אלבום אישי

עייף ומותש אחרי יום עמוס, בשעת לילה מאוחרת של יום שלישי שעבר, נסע ד"ר אבי הרלב בחזרה מפגישה שערך עם מפקד חטיבה 7 של חיל השריון אל ביתו שביישוב סנסנה בדרום הר חברון.

כשהוא מרגיש שהעייפות מאיימת להכריע אותו, החליט להיכנס לתחנת הדלק בצומת דבירה ולקנות לעצמו כוס קפה. עוד לפני שהגיע לתחנת הדלק הספיק להתקשר הביתה ולעדכן שהוא נכנס לחנות הנוחות מפני שהוא עייף ובעוד כחצי שעה יגיע הביתה.

מצלמות האבטחה של תחנת הדלק הספיקו לקלוט את אבי עושה את דרכו עם כוס הקפה ביד בחזרה אל הרכב. הוא יצא לדרך בכביש החשוך שמוביל מצומת דבירה ליישוב סנסנה. דקות קצרות לאחר מכן התחילו לזרום הדיווחים במוקדי החירום. אבי נמצא ירוי בתוך רכבו בצד הדרך, סמוך לקיבוץ להב.

סא"ל במילואים ד"ר אבי הרלב ז"ל שימש בשנה וחצי האחרונות כראש המחלקה להפריה חוץ־גופית בבית החולים ברזילי באשקלון אחרי עשרות שנים כגינקולוג בסורוקה, ובמקביל כראש מטה חטיבה 7 של חיל השריון. בפגישתו האחרונה עם מח"ט החטיבה דנו השניים על המשך דרכו בחטיבה, שכן הרלב היה אמור לחגוג יום הולדת חמישים בעוד שבוע, הרבה מעבר לחובת המילואים הסטנדרטית. ההודעה על מותו נפלה על המשפחה כרעם ביום בהיר.

"אתמול נכנס מישהו לנחם ואמר: אני לא זוכר שאי פעם ראיתי את אבי לא מחייך", אומר הרב מאיר כהן, תושב סנסנה וחברו הקרוב של אבי. "הוא היה מלא בעשייה כל הזמן, אופטימי ושמח. רק בפגישה האחרונה שלו עם המח"ט הוא הביע נכונות להמשיך לשרת בצבא למרות העומס האדיר שיש לו כמנהל מחלקה בבית חולים. זה פשוט לא מתחבר לנו בראש שהוא מת".

"הביא אלפי נשמות לעולם"

דמותו של אבי הרלב ז"ל, ששילב בתוכו איכויות נדירות, קנתה לה מקום של כבוד בקרב רבים שפגש בצמתים השונים של חייו. הרלב היה נשוי לשלומית, אחותו של דרור וינברג הי"ד שנהרג בקרב בסמטת הגבורה בחברון, אב לחמישה ילדים וסב לשתי נכדות. שירת בחטיבה 7 של השריון מאז גיוסו והשתחרר אחרי שירות כמפקד פלוגה ברצועת הביטחון. סיים לימודי רפואה בהצטיינות והשתלב כגינקולוג בבית החולים סורוקה ולאחרונה כראש המחלקה להפריה חוץ־גופית בבית החולים ברזילי באשקלון. היה בין המקימים של היישוב סנסנה בדרום החברון, שבו התגורר עם משפחתו עד יומו האחרון.

"אבי הוא בעיניי איש אשכולות", מספר חברו הטוב הרב מאיר כהן. "זה ביטוי שתמיד היה שגור על לשוני, במובן הזה שהוא כולל בתוכו המון יכולות וכישרונות שונים, אבל עם כל הגאונות שבו הוא היה בעל מידות וענוותן. הכול אצלו היה ביחד, בבחינה של 'אחד היה אברהם'".

כהן מספר על אהבת התורה שבערה באבי, שמלבד סדרי הלימוד שקבע לעצמו והצמא שלו לשמוע דברי תורה גם פעל במרץ להשרשת התורה ביישוב שהיה ממייסדיו. "במשך שנים הוא פעל להביא בית מדרש ליישוב", הוא מספר. "עמל מאוד על הדבר הזה, כדי שיהיה מקום תורה במרכזו של היישוב. בסופו של דבר הוא הניע תהליך עמוק בתוך היישוב, והיום קרוב ל־90 אחוזים רוצים בית מדרש. זה ביטוי מאוד חזק לכך שלמרות כל העשייה הענפה שלו הוא לא איבד את הראש, והתורה הייתה המקור לכל העשייה".

הקריירה הרפואית של אבי הרלב ז"ל הייתה לא פחות ממזהירה. "בעולם המדע הוא היה פנומן", מספר עליו כהן. "הכול בהצטיינות. הוא נחשב לאחד המובילים בתחום הפוריות. הוא עסק במחקר וממש בזמן הקרוב היה צריך לקבל פרופסורה. היה נוסע בעולם כדי לתת הרצאות וכתב עשרות ומאות מאמרים מדעיים. היה מהמקבלים לבית הספר לרפואה בסורוקה. מאוד מוערך".

גם בתחום מחקר הפוריות הרלב לא זנח את האידיאלים. "אבי זכה להביא אלפי נשמות יהודיות לעולם, כך שמעתי מהרב בורשטין, ראש מכון פוע"ה. הוא היה שותף לקב"ה בהפיכה של הרבה זוגות להורים, הכול בנחת ובנועם ובסבלנות אדירה. אמרתי לעצמי לא פעם: אם להיות רופא נשים, אז רק אבי. העדינות והצניעות שלו, זו הדוגמה. אני זוכר את עצמי יושב איתו פעם באמצע הלילה, ומגיע טלפון ממטופלת שצריכה עזרה בטופסולוגיה, לא משהו דחוף. אבי עונה לה בנחת, ושוב ושוב כשהיא מתקשרת המענה שלו הוא תמיד בנחת".

הרב כהן מסכם את הנקודה הבולטת שהובילה את אבי הרלב ז"ל בעזרת סיפור די טרי מחברותם המשותפת. "לא מזמן הייתה לי שיחה ארוכה איתו, הוא דיבר איתי על אתיקה ורפואה. הוא ממש קבל על כך שעולם האקדמיה נמצא בפיתוחים וצעדים אדירים קדימה ועולם התורה במקרה הטוב רק מגיב לכל החדשנות הזאת. הוא אמר שזה לא יכול להיות, עולם התורה צריך להוביל ולא להיות מובל. זה ביטוי לעוצמה שלו, כמה היה לו חשוב שעולם התורה יהיה בפרונט".

משוכנעים שמדובר ברצח

על פי הממצאים בזירת האירוע הסיקו החוקרים כי הירי בוצע ככל הנראה מאקדחו האישי של הרלב ולא מנשק אחר. הדבר עורר חרושת שמועות, ובערוצי טלוויזיה מרכזיים דווח על גורמים במשטרה המעריכים כי מדובר בהתאבדות. השמועות האכזריות הגיעו לאוזני בני המשפחה שישבו אז שבעה וגרמו להם לפגיעה קשה. במוצאי שבת הם מיהרו לפרסם הודעה חד־משמעית.

"אנו דוחים את השמועות המופרכות אודות נסיבות מותו של אבי שנפוצו מאז מותו", כתבו בני המשפחה. "אנו משוכנעים מהרגע הראשון שאבי נרצח. עתידו של אבי היה לפניו בכל המישורים. הוא היה אדם פעיל מאוד, חיוני ואופטימי, איש משפחה אהוב על רבים ורופא מצטיין באמצע הקריירה המקצועית. רק בימים האחרונים אבי פעל והשתתף בתכנון תוכניות לעתיד, הן בנושאים הנוגעים ליישוב והן במסגרת ההתנדבות לשירות המילואים אותו התכוון להמשיך, כפי שסיכם עם מפקד החטיבה שעות ספורות לפני מותו - וכפי שסיפר המח"ט בהלוויה הצבאית שנערכה לאבי".

בני משפחת הרלב קראו למשטרה לפעול למציאת הרוצח, תוך שהם מזכירים מקרי עבר שבהם קונספציית ההתאבדות שהמשטרה נשבתה בה התפוצצה אחרי שנים ארוכות של סבל למשפחות. "אנחנו קוראים למשטרת ישראל לבחון באופן יסודי את כל כיווני החקירה, כולל האפשרות לאירוע לאומני", כתבו.

"נציין כי באירועים דומים בעבר (כגון במקרי הרצח של הרב משה טלבי ושל ירון גיספן ז״ל) הרושם הראשוני של גורמי החקירה, שמדובר באובדנות, התברר כשגוי. במיוחד במקרה זה, כשאבי היה בדרכו משירות מילואים ולבוש מדי צה"ל, נדרשת בדיקה מקיפה וממצה. אנחנו מבקשים ומצפים ממשטרת ישראל וגורמי הביטחון, אותם אנו מעריכים ומוקירים מאוד, להמשיך ולמצות את החקירה עד תום ולמצוא את המפגעים".

המכתב שפרסמה המשפחה והסערה שנוצרה סביבו עוררו חוסר נוחות במשטרה. ביום שני השבוע, יום לפני תום השבעה, הגיעו לבית המשפחה שני חוקרים מימ"ר דרום, המופקד על חקירת מותו של הרלב. לפי גורמים שנכחו בשיחה, שני החוקרים טענו שהחקירה בעיצומה ואין שום קביעה או הערכה שמדובר בהתאבדות. הם הציגו למשפחה חלק ממהלכי החקירה שביצעו, כמו אנשים שכבר נחקרו וכיוונים שנבדקו, וכן כיוונים שעוד לא מוצו.

באופן כללי הסבירו החוקרים כי בשלב בדיקת הראיות הפורנזיות בזירה אכן לא נמצאו ראיות שמובילות לרוצח מסוים, אך החקירה מתמקדת כעת בכיוונים נוספים שעשויים להוביל לחשודים. בין השאר נבדקות אינטראקציות שהיו למנוח במהלך התקופה האחרונה באמצעי תקשורת שונים ובמקומות שבהם פעל, וכן היסטוריה של זירת האירוע שעשויה לעורר חשד.

בסביבת המשפחה מבקשים להתייחס גם לדיווח נוסף, לפיו נציגי השב"כ היו שותפים בשלבים הראשונים של החקירה ואחרי כמה שעות עזבו, דבר שמוכיח על פי הדיווח הסרת חשד לאירוע לאומני. "הדיווח לפיו השב"כ עזב את החקירה הוא קשקוש", הם אומרים. "באירועים כאלה המשטרה היא זו שחוקרת, ולא השב"כ. במקרה שלנו ספציפית מראש הצלחנו להכניס לחקירה גורמים מאוד בכירים בגלל העבר הביטחוני שיש לאבי ובמשפחה בכלל, והקשרים שלו במערכת הביטחון. הגורמים האלה נכנסו לתמונה והם עדיין בתמונה. חשוב שיידעו את הדברים האלה כדי להזים את הלעז הנוראי שיצא על אבי".

גם גורמים רשמיים במשטרה שעמם שוחחנו מתנערים לחלוטין מהדיווחים על התאבדות וטוענים כי אינם יודעים מי החליט להעביר מידע כזה והאם בכלל הועבר. בתגובתה הרשמית אומרת המשטרה כי "החקירה עודנה מתנהלת בימים אלו בליווי והנחיית הפרקליטות. נמשיך לחקור את המקרה ביסודיות ולבצע את כל הפעולות הנדרשות במטרה להגיע לחקר האמת בדבר נסיבות מותו של ד"ר אבי הרלב ז"ל". עם זאת, הגורם שעמו שוחחנו מעריך כי הסיכוי שהחקירה תתקדם בכיוון הלאומני נמוך יחסית.