דונלד טראמפ
דונלד טראמפ צילום: רויטרס

דונלד טראמפ עזב את הבית הלבן, מלווה בהכרת תודה נרחבת של אזרחי ישראל על ארבע שנות אהדה ותמיכה חסרת תקדים של מימשל אמריקני במדיניות הישראלית.

לתחושה זו נלווית הרגשת החמצה על מה שעוד ניתן היה לעשות בארבע שנים אלו לחיזוק מעמדה של ישראל ביהודה ושומרון ולא נעשה, וחשש מפני נשיאותו הקרובה של ג'ו ביידן.

אני נזכר בסיפור ששמעתי בעבר מפי גורם מדיני המקושר ללשכת ראש הממשלה, על הפגישה הראשונה של נתניהו עם טראמפ בפברואר 2017, מיד אחרי בחירתו של טראמפ.

טראמפ שאל את נתניהו: "ספר לי למה בינך לבין אובמה היה מתח וסכסוך. על מה זה היה?"

נתניהו השיב: "ביקשתי ממנו משהו והוא לא רצה לתת לי".

״מה?״ שאל טראמפ, ונתניהו השיב: "פצצת GBU".

מדובר ב'משפחה' שלמה של פצצות, ראשי תיבות של Guided Bomb Unit  - 'יחידת פצצה מונחית'. כל הפצצות במשפחה זו הן מונחות לייזר, מדוייקות ובעלות יכולות חדירה של מיגון בדרגות עובי שונות.

המוכרת ביותר היא GBU-28 המכונה 'גרון עמוק', שמשקלה יותר מ-2 טונות ובה כ-270 ק"ג חומר נפץ. הפצצות חודרות בונקרים מדגם זה נכנסו לשירות מבצעי בצבא ארה"ב בדיוק לפני 30 שנה, במלחמת המפרץ הראשונה ב-1991.

GBU-39 נחשבת לאחת הפצצות החכמות בעולם. משקלה 113 ק"ג בלבד ובשל משקלה הקטן יחסית ניתן לחמש את המטוס במספר פצצות יחד.

הפצצה המתוחכמת מדוייקת מאוד ומונחית GPS עם אחוז סטייה קטן מאוד בהשוואה לפצצות אחרות. על אף שמדובר בפצצה קטנה יש לה יכולת להבקיע בטון מזויין בעובי של כמעט מטר - 90 סנטימטרים. הפצצה יורדת לעבר האדמה ועובדת כמו מברגה.

טראמפ שאל נתניהו: "למה לא קיבלת את הפצצות הללו?".

"כי צריך אישור של הנשיא", השיב נתניהו.

טראמפ שאל: "אז אני יכול לאשר את זה?"

"כן", השיב נתניהו.

בו במקום פנה טראמפ לאחד מעוזריו, והורה לו לאשר את מכירת הפצצה לישראל.

לא מעט מנהרות טרור של החמאס ברצועה, ומבנים של איראן וחיזבאללה ברחבי סוריה, חשו את נחת זרועה של הפצצה הזו ב-4 השנים האחרונות.

הדבר מחייב כמובן מודיעין מדוייק לרמה של מטרים בודדים, של מקום המנהרה או המבנה, מודיעין שמן הסתם מצוי בידי גורמי המודיעין של ישראל.

בחודש מאי 2018 דיווחו מקורות בסוריה כי במקום בו הותקפו מחסני הנשק באזור חומס נמצאו שרידים של פצצות מסוג GBU-39. ביום שני השבוע, אחרי ירי הרקטות לעבר אשדוד שנפלו בים, הגיב צה"ל בתקיפה אווירית של שני פירים לוגיסטיים שמשמשים להכנסת הציוד למערך המנהרות התת־קרקעי ברצועה. דובר צה"ל לא נוהג לפרט את אמצעי הלחימה בתקיפות אלו, אבל מותר לנחש.

לפני כחודשיים, בט' בחשוון, ה-27 באוקטובר, על רקע עיסקת מכירת מטוסי ה-f35 בין ארה"ב לאיחוד האמירויות, פורסמו דיווחים בארצות הברית, כי ישראל צפויה להצטייד בקרוב בדגם משופר יותר ממשפחת ה-GBU. על פי הדיווח, שני סנטורים, ג'וש גוטהיימר מהמפלגה הדמוקרטית ובריאן מאסט מהרפובליקנית, החלו לשתף פעולה לקידום אישור בקונגרס לעסקה דרמטית עבור ישראל שכוללת הצעת חוק לאפשר מכירת פצצת העל GBU-57 מתוצרת בואינג שנאסרה למכירה עד כה מחוץ לגבולות ארה"ב.

יכולת החדירה של הפצצה היא לעומק של 60 מטרים לעומק הקרקע ומשקלה כ-14 טון. אם אני הייתי נסראללה, לא הייתי ישן רגוע אפילו בבונקר שלי. תודה לך טראמפ.

חגי הוברמן הוא עורך השבועון ״מצב הרוח״