ביידן ביטל את "צו המוסלמים" של טראמפ וחזר להסכם האקלים

הנשיא הנכנס חתם שעות ספורות לאחר כניסתו לבית הלבן על 17 צווים ביצועיים שמטרתם לבטל הוראות שניתנו בתקופת הממשל הקודם.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ח' בשבט תשפ"א

ביידן ביטל את "צו המוסלמים" של טראמפ וחזר להסכם האקלים-ערוץ 7
ביידן חותם על הצווים הנשיאותיים
צילום: רויטרס

נשיא ארה"ב החדש, ג'ו ביידן, לא המתין יותר מכמה שעות לפני שחתם על 17 צווים נשיאותיים המבטלים מספר החלטות מהותיות של ממשל טראמפ.

בין הצווים: החלטה להחזיר את ארצות הברית לאמנת פריז למאבק בהתחממות הגלובלית, חובת עטיית מסיכות בשטחים פדרליים ל-100 הימים הקרובים, מניעת פינוי דיירים שאינם יכולים לעמוד בתשלומי השכירות בגלל מגיפת הקורונה, ביטול איסור הכניסה לארצות הברית מכמה מדינות בעלות רוב מוסלמי, ועצירת בניית החומה בגבול עם מקסיקו.

ביומו הראשון בתפקיד העלה הנשיא ביידן תוכנית שהכין מראש לרפורמה בהגירה והודיע לבתי המחוקקים שהוא מתכוון לקדם אותה בכל הכוח.

מבחינת הממשל החדש, המלחמה בקורונה היא יעד ראשון וחשוב ולכן הצו המחייב עטייב מסכות בכל שטח הנחשב פדרלי נחשב לצעד משמעותי.

ביידן גם מתכנן, כך על פי גורמים בצוותו, להצטרף מחדש לארגון הבריאות העולמי לאחר שקודמו בתפקיד החליט לעזוב אותו.

ממשל טראמפ התבסס רבות על פקודות וצווים נשיאותיים כדי לקדם את סדר היום שלו, בעיקר במהלכים שהתקשה להעביר בבית המחוקקים.

בכך בעצם הוא הקל על הממשל החדש לשנות מדיניות בהינף עט ובחתימת הנשיא.

אמש הושבע ביידן, הנשיא ה-46 של ארצות הברית לתפקידו, והחליף את דונלד טראמפ שעזב את הבית הלבן לאחר ארבע שנות כהונה.

בנאומו הראשון בתפקיד אמר, "במשך שנים אמריקה עמדה במבחנים ואתגרים, והיום אנחנו חוגגים ניצחון. לא של מועמד - אלא של מטרה, של הדמוקרטיה, רצונם של האנשים. למדנו כמה הדמוקרטיה שבירה, ובשעה זו היא ניצחה", הוסיף.

הוא התייחס למשבר הקורונה ואמר, "מיליוני עבודות אבדו, מאות אלפי עסקים נסגרו, יש קריאה לצדק חברתי. החלום הזה כבר לא יושתק. אנחנו ננצח את כל הקשיים ולשם כך נזדקק להרבה יותר ממילים".

"בתוך הקשיים, הצדדים הטובים שלנו תמיד גברו. בלי אחווה - אין שלום. אין אומה, רק כאוס. זה האתגר שלנו, ואחווה זו הדרך קדימה", הוסיף.

"אין לא בעיה עם מי שלא מסכימים איתי, אבל עשו זאת ברוגע. אני מבטיח לכם - אהיה הנשיא של כל האמריקנים. אלחם עבור מי שלא בחרו בי כמו עבור מי שכן", הצהר ביידן.

הוא התייחס ליחסים הבינלאומיים של ארה"ב ואמר, "אנחנו נשקם את הבריתות שלנו ונעבוד עם העולם ביחד בשיתוף פעולה מחודש. לא כדי לעמוד באתגרי העבר, אלא באתגרים של העתיד. נהיה חזקים. שותפים אמיתיים לשלום, צמיחה וביטחון".