עשור למגזין שסחף עשרות אלפי נשים ועשה מהפיכה תרבותית

מזה עשור מגזין פנימה מייצר סדר יום נשי- תרבותי חדש ונותן במה לנשים פורצות דרך. נחשפו לראשונה הרבנית דרוקמן, אשת ראש המוסד ועוד

תחיה פרץ , י' בשבט תשפ"א | עודכן: 11:33

עשור למגזין שסחף עשרות אלפי נשים ועשה מהפיכה תרבותית-ערוץ 7
כנס נשים פנימה
צילום: אביטל הירש

זו כבר תופעה: עבור נשים דתיות רבות ראש חודש הוא כבר מזמן לא רק היום ששולחים בו את הילדים עם חולצה לבנה לגן, אלא בעיקר – היום בו מוציאים את מגזין פנימה מתא הדואר וצוללים אל תוך עולם של מילים, רגש וחוויה.

עפרה בוארון. העורכת הראשונה ומייסדת המגזין.
צילום: הדס פורוש פלאש 90

"פנימה התחילה בתוך הבית פנימה, כפשוטו. כרעיה וכאמא גם אני חיפשתי מקום לגדול ולצמוח" מגלה עפרה בוארון (המוכרת בשם העט רות עזריה) – מייסדת המגזין ומי שערכה אותו בשנותיו הראשונות. "הדרכות הורים ושיעורי צמיחה, מודעות, תורה והעשרה זוגית – כל אלה לא היו נגישים לי.

השתוקקתי ללכת לימי עיון והתחדשות, אבל טכנית, כאימא ורעיה 24/7 – זה פשוט היה מסובך. אז אם מוחמד לא יכול להגיע להר, החלטנו להביא את התוכן הזה – הכל כך חיוני ונצרך – לכל אישה שצמאה לכך. התחלנו להוציא לאור את המגזין והתגובות היו מדהימות ומרגשות. בחודש בראשון הצטרפו 600 מנויות ובחודשים שלאחר מכן זרם המצטרפות הלך וגבר. כל כך התרגשנו על האמון שקיבלנו, התרגשנו ואפילו קצת חששנו אבל אני חושבת שעשינו עבודה מושקעת וטובה.

בהתחלה יצאנו במגזין קטן וצנוע בן כמאה עמודים. בהמשך התווספו מדורי העיצוב, האפייה והטיפוח שהפכו את המגזין לחגיגה של ממש. לא דמיינתי שפנימה תהפוך למעצמה נשית, של אלפי נשים שנפגשות ורוקדות יחד בכנס שנתי בבנייני האומה. זה מדהים בעיניי לראות קהילה של עשרות אלפי נשים קוראות, שמתחברות לעולמות תרבות ותוכן שכולו בא ממקום ערכי, יהודי, נשי – בעיניי זה שלב מאוד משמעותי בגאולה של עם ישראל, בחזרה שלו לעצמו ואני מאושרת ומלאת סיפוק שהיה לי חלק ביוזמה ובהקמה של המפעל הזה ובהוצאה שלו אל הפועל".

"בכל חודש אני מחכה בקוצר רוח למגזין ומתיישבת לקרוא אותו בשקיקה. זה הפינוק שלי בשבת", מספרת בהתלהבות שירה מלמד, שמנויה למגזין כבר מהשנה הראשונה. "פנימה זו קהילה. קהילה של נשים עוצמתיות, שמשלבות בין בית לעשייה בחוץ, בין נאמנות להלכה למימוש עצמי והתפתחות אישית, בכל רבדי החיים".

עוד לא מנויה? לחצי כאן

במגזין כותבות דמויות מוכרות ואושיות תרבות כמו הרבנית ימימה מזרחי, יובל דיין, אמילי עמרוסי, רוחמה בן יוסף, גלית גלבוע ואלינור רחמים, שמגישות לקוראות מדי חודש מדורים צבעוניים ומלאים בתוכן, לצד כתבות מגזיניות בשלל נושאים.

מחודש לחודש ומשנה לשנה המגזין גדל, השתדרג וצבר תאוצה בקרב נשים מכל המגזרים והגוונים, נשים שמצאו בפנימה בית נשי ואיכותי שתואם לערכים ולהשקפת העולם שלהם. "אנחנו מקפידים שלא לשים תמונות של נשים בגדול על השער, מתוך תפיסה שמבקשת להימנע ולהתרחק מהחפצה, ושגוף של אישה לא ראוי לשמש כמקדם מכירות.

אביטל טרקיאלטאוב -עורכת.
צילום: ללא

אך מאותה סיבה בדיוק, מתוך כבוד לאישה, לגופה ולמראה שלה – אנחנו מפיקים מדורי אפנה, טיפוח וסטיילינג ברמה הכי גבוהה שיש. פנימה הביאה לעולם בשורה של חיבור בין גוף לרוח, של נשיות שמחה ומלאה. ולשמחתנו, קהל הקוראות מוכיח לנו יום יום שיש לבשורה הזו ביקוש רב", מספרת אחת מחברות המערכת.

עוד לא מנויה? לחצי כאן

"אנחנו פונים לנשים בכל שלבי ואתגרי החיים" אומרת העורכת הראשית, אביטל טרקיאלטאוב. "בין אם בכתבות על סבתאות ומעבר דירה בגיל הפנסיה, ובין אם בכתבות על עיבוד לידה, רווקות ואתגרי פוריות. אנחנו שמים דגש על תכנים חברתיים כמו אלימות במשפחה ובעלי צרכים מיוחדים, לצד תכנים קלילים יותר כמו טרנדים אופנתיים, הפקת אירועים, וכתבות הומוריסטיות".

"מדי חודש מתארחות אצלנו נשים פורצות דרך ומובילות בתחומן. כך למשל, נחשפה אצלנו לראשונה אשת ראש המוסד איה כהן, כמו גם הרבנית טובה בורשטיין והרבנית דרוקמן שהתראיינו בראיונות עומק מרתקים ובלעדיים. חשוב לנו להיות בית ולתת במה לכל אישה במקום שבו היא נמצאת".

במרוצת השנים לא הסתפקו במגזין רק בתוכן לנשים, ויצרו את המגזין-הבן, 'ילדים', שהתאחד בשלב מאוחר יותר עם מגזין אותיות. לאחרונה הושק גם ערוץ TV בדיגיטל עם שיעורים וסדנאות בשלל תחומים בהנחיית כותבות המגזין. "יש לנו עוד תוכניות רבות להמשך" אומר המו"ל המייסד של המגזין, אביחי בוארון, "אבל במובן מסוים מגזין פנימה הוא אבן הראשה של העשיה שלנו לא רק כרונולוגית אלא גם מהותית. מגזין פנימה נולד בעידן שרוחות ליבראליות ופוסט מודרניות קנו להן שבת גם בציבור הדתי לאומי עד כדי פגיעה בתא המשפחתי."

אולי זה לא מקרי שאנחנו קוראים בפרשיות השבוע בתקופה זו על בני ישראל בתופת המצרית, ועל כך שמה שהחזיק אותנו עם הראש מעל המים, מי שנתן לנו כוח כפרטים וכעם, בגוף וברוח, הן נשות ישראל ונראה שהכוח הזה הנשים מהוות מפתח לכל השפעה והתקדמות של עם ישראל ולכל התמודדות עם משבר שעובר עלנו. מגזין פנימה מוכוון לשרת את הכוח הזה. לשרת את נשות ישראל. זו זכות גדולה ואחריות גדולה. ואחרי שזכינו לשרות הזה אך טבעי היה שהשלב הבא יהיה לפנות לפרות ההילולים שלנו – ילדינו המקסימים – ילדי העתיד של ישראל. וגם כאן בעדינות ובתכנון מוקפד יצרנו את מגזין ילדים אליו התווספו בהמשך ילדי אותיות ושבת אחים יחד - הפכנו למגזין אותיות וילדים.

מכאן והלאה – השמים הם הגבול, בדרך לערוץ אינטרנט לנשים, ערוץ אינטרנט לילדים, מגזין לנוער, מגזין משפחתי שיתמקד במדיניות ותקשורת ועוד ועוד. השמים הם הגבול בדרך להתעוררות תרבותית רחבה ועמוקה שבע"ה אני מתפלל שנזכה גם בהמשך להיות חלק הולך וגדל ממנה. אני רוצה לנצל את ההזדמנות כדי להודות לכל האנשים והנשים, המדהימים והמוכשרים העושים במלאכה, הטלפניות, הכותבות והכותבים, הפרילנסרים, הצלמים, העורכות, אנשי הניהול כולם כולם – מבלי להיכנס לשמות – כל הכבוד לכם. אתם מדהימים!

רוצה להיות חלק מעשרות אלפי הנשים שכבר מנויות לחצי כאן ...

שער המגזין
צילום: פנימה
איה כהן- אשת ראש המוסד
צילום: דרור עינב
כנס נשים פנימה
צילום: אביטל הירש