הנחת אחי? עידן טלמור

עידן טלמור ומאור גמליאל, אושיות רשת חילונים, הוציאו היום (חמישי) את האפליקציה "הנחת אחי?" המזכירה ומעודדת להניח תפילין.

טלמור וגמליאל, שניהם בני 25 ומתגוררים במרכז, החליטו להשתמש בכוח הרב שיש להם ברשתות על מנת לזכות את הרבים לקיים את מצוות הנחת תפילין.

"אני כוכב רשת, יש לי 200,000 עוקבים, אני קומיקאי", סיפר טלמור בשיחה עם ערוץ 7. "מאור זמר, הוא הופיע בכוכב הבא ויש לו 30,000,000 צפיות בשירים שלו בערוץ היוטיוב".

"בעקרון, עד עכשיו לא היינו מזוהים בתור כוח שקשור לדת", אמר טלמור. "אבל התחזקנו שנינו בשנה האחרונה והחלטנו שנינו להשתמש בכוח שלנו. כי העוקבים זאת מתנה שקיבלנו מהקדוש ברוך הוא וזה משהו שאנחנו צריכים להשתמש בו כדי לזכות את הרבים".

לדבריו, "הנחת אחי", האפליקצייה שהשיקו היום, "זאת אפליקציה שנועדה קצת לקרב את כל עם ישראל לקדוש ברוך. לקיים את המצווה של הנחת תפילין, להגיד תודה. אנחנו בדור שהרבה פעמים מתעניינים בדברים שהם בעיקר שוליים; טיקטוק, אינסטגרם, זה נפרד מזאתי זה נפרד מזה ובאמת שוכחים לעשות את החמש דקות האלה של התודה".

מאור גמליאל
מאור גמליאל צילום: דניאל סטראבו

"יש הרבה פלטפורמות של כל מיני תזכורות לתפילין אבל אין פלטפורמה אחת שמאגדת את כל הברכות, איך צריך לעשות את זה, מה הצורה הנכונה", הוסיף. "מה שיפה באפליקציה שהיא לא פונה רק לדתיים, היא פונה גם לחילונים, לאנשים עם זיקה לדת".

"האפליקציה מדברת אליך בשפה של 'אחי, בוא תניח' וכל מיני כאלה, ואתה יכול לבחור מבחינת הגדרות אם אתה רוצה להניח כל יום, אם אתה רוצה להניח בימים ספציפיים. אתה יכול לבחור כמה התראות אתה רוצה לקבל, ככה שזה שירות שהוא באמת מתאים לך לפי השגרה היום יומית שלך".

בנוסף, "באפליקציה יש כל מיני פיצ'רים כמו אתגרים שאתה יכול לקחת על עצמיך. למשל, להקפיד להניח חודש רצוף, זה סופר לך את הימים שהנחת, אתה יכול למצוא בית כנסת שקרוב אליך לפי השירות מיקום. אם אתה רוצה להניח ואין עליך תפילין האפליקציה מציגה לך גם את כל החברים שלך שהניחו. כל חבר שהניח מופיע לך בחברים שהניחו".

עידן טלמור
עידן טלמור צילום: דניאל סטראבו

טלמור הסביר כי דווקא לשניהם, שמגיעים מהציבור החילוני, יש את הכוח לדבר לציבור שלהם בשפה שהם יבינו. "בגלל שאנחנו חילונים אנחנו מדברים לעם בצורה אחרת", אמר. "אם עכשיו בני נוער או אדם חילוני יפתח סרטון ויראה רב מדבר אז הוא לא ירגיש הזדהות".

לדבריו, "בגלל שהוא רואה מישהו חילוני, לי יש קעקועים, למאור יש עגילים באוזניים, ואנחנו עדיין יודעים לקיים את המצווה הזאת ואנחנו מתחזקים בקצב שלנו, אז בני נוער ששואבים מאתנו אנרגיה ורואים בנו מודל לחיקוי מסתכלים על זה ומרגישים שהם גם יכולים, שזה לא משהו תלוש מהמציאות".

ובנתיים, לאפליקציה שתפקידה לעודד הנחת תפילין יש ביקוש רב. "השקנו את האפליקציה היום ויש כבר 2,000 הורדות בשעה", ציין. "אנחנו מקבלים תגובות מדהימות, מחילונים, מדתיים ומכולם. מה שיפה פה זה שלכל אחד יש פלטפורמה לזכות את הרבים. מספיק שאתה עושה כתבה, 100 יהודים מורידים, מאה היהודים האלה מראים את זה לעוד 5 חברים והנה יש לך 500 אנשים שהניחו תפילין כל יום בזכות שיחת הטלפון שלך. אנחנו לא רק מזכים את הרבים אנחנו גם נותנים לאנשים את האופציה לזכות את הרבים".

הנחת אחי?
הנחת אחי? צילום: עידן טלמור