התחקיר המוזר למארגני הפגנות המחאה על מותו של אהוביה סנדק

קצין בילוש התקשר לנער בן 14 על מנת לברר את זהות המפגינים. "הוא שאל שאלות שאין לו סמכות לשאול. עושים פה מרדף של איומים".

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , ח' בשבט תשפ"א

התחקיר המוזר למארגני הפגנות המחאה על מותו של אהוביה סנדק-ערוץ 7
מפגינים במחאה על מותו של אהוביה סנדק
צילום: יוסף פריסמן

קצין מודיעין בילוש תחקר מארגני הפגנות נגד ימ"ר ש"י, שנערכו במחאה על מותו של אהוביה סנדק ז"ל במהלך מרדף משטרתי בבנימין.

מדובר בקצין מודיעין במחוז הצפון שיצר קשר בטלפון ובהתכתבות וואטסאפ עם נער בן 14 שיזם הפגנה בת עשרות משתתפים בעיר נהריה, שצפויה להתקיים הערב (חמישי).

השוטר לא ביקש לדעת את מספר המשתתפים בלבד, אלא גם לחץ את הקטין לספר לו מהיכן הם מגיעים ובאיזה מוסדות לימוד הם לומדים. אותו קצין גם ביקש לברר איך הגיע הקטין בן ה-14 לארגן הפגנה.

השיחה שקיבל הקטין השיגה את תוצאתה ועוד טרם החלה ההפגנה הודיעו כארבעה משתתפים שהם מבטלים את הגעתם.

אחת משיחות קצין הבילוש והמודיעין עם הקטין בן ה-14:

קצין הבילוש: "שומע חמוד? אני רוצה להבין מה הולך להיות לי שם".

הקטין: "שמע, אתה יודע, תושבי נהריה לא עושים בלאגן, גם פעם קודמת זה היה הפגנה דומה ובאמת לא עשו כלום".

קצין הבילוש: "כשאתה דיברת עם אנשים, איך דיברת איתם? בוואטסאפ?"

הקטין: "אתה שואל איך הגעתי לזה בכלל?"

קצין הבילוש: "כן, איך נכנסת לזה, איך הגעת לזה?"

הקטין: "ראיתי פליירים שמפיצים שיש הפגנות ואז היה כתוב למטה בקטן מי שרוצה לקחת צומת בעיר שלו שיתקשר למספר הזה. אז דיברתי ולקחתי את צומת נהריה".

קצין הבילוש: "הבנתי. בסדר. מי אישר לך? איך אישרו לך? לא הבנתי. יצרו איתך קשר ואישרו לך הגעה אנשים?"

הקטין: "יש הרבה אנשים שאישרו אבל 50-60, משהו כזה".

קצין הבילוש: "אני רוצה להבין מי אמור להגיע, אנשים באופן כללי או מישיבה מסוימת, ממקום מסוים. גם מה הגילאים שלהם?"

כאן החל הקצין לברר את מוסדות הלימוד בהם לומדים המפגינים.

קצין הבילוש: "כמה אתה מעריך יהיו לנו שם?"

הקטין: "אני חושב באזור ה-40".

קצין הבילוש: "הבנתי. אתה תהיה?"

הקטין: "אני אהיה".

קצין הבילוש: "הבנתי שבסוף י' (השם שמור במערכת, י"ג) לא מגיע".

הקטין: "לא יודע".

קצין הבילוש: "יגיעו חבר'ה מא' (שם מוסד לימודים, השם שמור במערכת, י"ג)?

הקטין: "כן"

קצין הבילוש: "ומג'?"

הקטין: "אני לא יודע".

בשיחה אחרת התקשר הקצין לאחד ממארגני ההפגנות נגד ימ"ר ש"י בכל הארץ ואמר לו שהפגנה עם למעלה מ-50 משתתפים דורשת אישור משטרתי. זאת על אף פסיקת בג"ץ שבהפגנות מהסוג הזה אין צורך לעדכן את המשטרה בדבר קיום ההפגנה כשצפויים להשתתף פחות מ-500 מפגינים.

בשיחה עם ערוץ 7 הסביר עו"ד חנמאל דורפמן כי קצין המודיעין חרג מגבולות החדירה לפרטיות שמותר לו לחדור. "קצין מודיעין יכול להתקשר למארגן הפגנה כדי לברר כמה אנשים צפויים להשתתף ולקבל פרטים טכניים כדי להיערך לאבטחה ודברים כאלה", אמר, "אבל להתחיל לשאול שאלות כמו איך הגעת לזה בכלל, מי בדיוק אישר לך להגיע ומאיפה בן אדם הגיע, מה זה עניינך אם אדם מגיע מנהריה או מהישיבה הזאת או אחרת?"

לדבריו, "זה כאילו עושים פה מרדף של איומים כדי להניא את האנשים מלקיים הפגנה נורמטיבית חוקית שאין שום צורך לתאם עם המשטרה. הוא שאל שאלות שאין לו סמכות לשאול".

"בסוף, כשקצין מודיעין שואל אותך שאלות כאלה ואתה ילד בן 14 וחצי, אתה עונה להכל", הוסיף. "הוא גם לא אומר לו 'אתה יכול לא לענות לי' או 'תענה מה שנוח לך', הוא שואל כאילו 'אני שואל ואתה תענה' זה לא פתוח לדיון".

ממשטרת ישראל נמסר: "משטרת ישראל מאפשרת לכל אחד את זכות המחאה וחופש הביטוי ובלבד שיעשה על פי חוק. הערכות המשטרה לכל הפגנה ובכל מקום מבוססת בין השאר על מודיעין גלוי וסמוי, שיחות עם המארגנים וההערכות לגבי נושא התנועה על מנת לאפשר את חופש הביטוי לצד שמירה על שגרת החיים במקום. יודגש כי ההערכות זו באה בראש ובראשונה על מנת לשמור על שלומם וביטחונם של המפגינים".

בתוך כך, הערב צפויות להתקיים הפגנות בעשרות מוקדים ברחבי הארץ וישתתפו בהם בסך הכל אלפי אנשים.

המפגינים מוחים על הרג אהוביה סנדק ז"ל ודורשים מהשר אמיר אוחנה להורות על הקמת ועדת חקירה חיצונית שתחקור את נסיבות מותו של אהוביה.

ההפגנות צפויות להתקיים מול מטה המשטרה הארצי בירושלים, גשר המיתרים, קדומים, אריאל, צומת תפוח, צומת שילה וצומת עתניאל. גם בצפון, בדרום ובמרכז הארץ צפויות להתקיים הפגנות בעשרות מוקדים בהם, נהריה, מעלות, בית שאן, אשקלון, ערד ושדרות.

עו"ד דורפמן ניסח באחרונה עבור ארגון 'חוננו' קובץ "זכותון למפגין" שבו מוסבר למפגינים מהם זכויותיהם בתקופת קורונה, וכן כיצד ניתן לבטל דו"חות וקנסות שניתנו למפגינים בניגוד לחוק ולתקנות הקורונה.

בהנחיות נכתב כי בג"ץ קבע שבהפגנות בהן משתתפים עד 500 איש, אין צורך להודיע למשטרה או לבקש ממנה אישור. כמו כן גם בזמן הסגר הצפוי להיכנס הלילה בחצות מותר לצאת להפגנות.

הנחיה נוספת שנכתבה למפגינים היא כי בתקנות נקבעה חובה לשמור על שני מטרים בין אדם לאדם, אך לשוטר אסור לקנוס על הפרת עבירה זו. עוד הדגישו כי "בהפגנה שבה לא שומרים מרחק, שוטר יכול לדרוש מהמפגינים לשמור מרחק, אך אין לו סמכות לפזר את ההפגנה עצמה".

בנוסף נכתב בהנחיות כי "לעיתים המשטרה נותנת קנס בגין הפרעה לתנועה, אך במקרה בו המפגין לא הפריע לתנועה או שהמשטרה עצמה חסמה את התנועה לא ניתן לתת קנס זה. במקרה של קבלת קנס, יש להשיב 'לא עברתי על החוק' ולהגיש בקשה לביטול הקנס או בקשה להישפט".

זכותון למפגין