בהמלצת הרמטכ״ל: שר הביטחון בני גנץ החליט על הוצאת גלי צה"ל ממערכת הביטחון

צוות מקצועי בראשות מנכ"ל משרד הביטחון אמיר אשל יגבש מתווה להוצאת התחנה ממערכת הביטחון, והפעלתה במתכונת אזרחית או סגירתה.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ח' בשבט תשפ"א | עודכן: 20:16

בהמלצת הרמטכ״ל: שר הביטחון בני גנץ החליט על הוצאת גלי צה"ל ממערכת הביטחון-ערוץ 7
גלי צה"ל
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר הביטחון בני גנץ החליט להניע מהלך שמטרתו הוצאת גלי צה"ל ממערכת הביטחון.

בהמלצת הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי ולאחר דיונים מקדימים שנערכו בצה"ל ובמשרד הביטחון, הוחלט לנתק בין מערכת הביטחון וצה"ל לבין פעילותה של תחנת רדיו עצמאית.

ההחלטה נובעת מהייעוד של צה"ל, וכן מהצורך להפריד בין שירותם של חיילי צה״ל לבין פעילותו של אמצעי תקשורת בו מועסקים לובשי מדים בתכנים פוליטיים.

בימים הקרובים יוקם צוות מקצועי בין-משרדי בראשות מנכ"ל משרד הביטחון אלוף (במיל') אמיר אשל, אשר יכלול נציגים של משרד הביטחון, צה״ל, משרד המשפטים ומשרד התקשורת. הצוות יגבש בתוך מספר שבועות מתווה להוצאת התחנה ממערכת הביטחון, והפעלתה במתכונת אזרחית או סגירתה.

גנץ אמר: "ההחלטה שקיבלתי בהמלצת הרמטכ"ל היא עניין ערכי ולא תקציבי. התקשורת החופשית בישראל היא חשובה מאין כמוה, ואמשיך להגן עליה ולדאוג לעצמאותה, אולם קיום תחנה צבאית בצה"ל אינה סבירה בעת הזו.

''קבעתי כי לובשי מדים לא יעסקו בפוליטיקה בשום תפקיד, זהו דבר בלתי מתקבל על הדעת הסותר את ערכי צה"ל, את היושרה המתחייבת ואת ההתנהלות התקינה. אני מוקיר את גל"צ ואת תרומתה לתקשורת הישראלית, ולמגוון הדעות והקולות בתקשורת, ונכון יהיה למצוא אפיק אחר להמשך פעילותה", הוסיף שר הביטחון.

תחנת הרדיו גלי צה"ל הגיבה להודעת שר הביטחון גנץ: "גלי צה"ל המציינת 70 שנה היא נכס צאן ברזל בתרבות ובחברה הישראלית. גלי צה"ל היא בית לחיילים, בית ליצירה הישראלית, לתרבות ולאמנות, בית לאינספור עיתונאים מצוינים. גלי צה"ל היא בית לדמוקרטיה הישראלית ופרח מוגן, שעליו יש לשמור מכל וכל".

ח''כ ד"ר שלמה קרעי מהליכוד בירך: ''גם שעון מקולקל צודק פעמיים ביום. אני מברך על ההחלטה להוציא את גל"צ מהצבא ומקווה שיוחלט על הפרטתה ושלא יעבדו על כולנו בעיניים וישאירו אותה כתחנה ציבורית על חשבון כל אחד מאיתנו.

לדברי קרעי, ''אין שום הצדקה לתחנה במימון ציבורי. יש לפתוח את שוק התקשורת לתחרות עם תחנות ארציות פרטיות ולהפריט גם את התאגיד''.

ארגון ''תורת לחימה'' הגיב: ''מברכים על ההחלטה לסגור את תחנת הרדיו גלי צה''ל. התחנה עושה הכל חוץ מלשרת את מטרתו של צה"ל - ניצחון בקרב והכרעת האויב. יתרה מכך, לעיתים נראה שהקשר היחיד בין התחנה לבין הצבא, היה החלשת צה''ל באמצעות שאיבת תקציבים, קידום ערכים פרוגרסיביים, פגיעה בציונות, ביהדות ובהתיישבות, וייצוג נרחב למיעוט רדיקלי, וכל זה תוך חילול שבת קודש, בניגוד מוחלט לפקודות הצבא וחיילים על מדים שעסקו בשיח פוליטי''.