הרב ד"ר מרדכי הלפרין: מפרי ההנחיות - בורים או טמבלים

מנהל מכון שלזינגר לערוץ 7: בשנה האחרונה הצלתי פי עשרה חיי אדם על ידי דיבור ושיחות. לפעמים גם דיבורים מצילים ממוות.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ח' בשבט תשפ"א

הרב ד"ר מרדכי הלפרין, רופא, מנהל מכון שלזינגר וחוקר רפואי מסכם בערוץ 7 את שנת 2020 שתיזכר כשנה בה פרצה מגיפת הקורונה הקטלנית.

''השם הפך עלינו סדרי בראשית. התברר לי שאם עד לשנה זו הצלחתי להציל חיי אדם במסגרת עבודתי הרפואית, בשנה האחרונה הצלתי פי 10 חיי בני אדם על ידי הסברים ודיבורים", סיפר הלפרין.

"בתחילת המגיפה כאשר אנשים עדיין לא ידעו מה הולך לקרות הסברתי להם מה הולך להתרחש. עוד היו בארץ 10 בני אדם שנדבקו בקורונה והסברתי את הסכנה במגיפה ועד כמה צריך להיזהר והדברים הוכיחו את עצמם.

''יותר מאוחר הסברתי שההנחיות של משרד הבריאות הן המינימום אבל אנשים שבסיכון צריכים להקפיד הרבה יותר ואני יודע שרבים שהקשיבו ניצלו. בחודש האחרון שכנעתי מאות אנשים להתחסן ורבים מהם התחסנו ואין ספק שרבים מהם ניצלו ממחלה קשה ותמותה. לפעמים הדיבורים מצילים את החיים. מוות וחיים ביד הלשון זו לא המלצה, זו מציאות חיים".

ד"ר הלפרין, אתה רואה עדיין התקהלויות וחתונות שמתקיימות עם מאות אנשים, לא למדנו את הלקח?

"יש אנשים שאין להם מושג מה מתרחש. אז או שהם בורים או שהם טמבלים או שהם לא שפויים. גדולי הרבנים בציבור החרדים כולל הרב קנייבסקי אמרו לא להיכנס לבתי הכנסת ולרוץ להתחסן. יש אנשים שהם לא אנשי הלכה וגם אם יש להם הדר אז לא הדר ולא תואר אם כתוצאה מזה אנשים מתים".

ד"ר הלפרין, מומחה בתחום האתיקה הרפואית ולשעבר הממונה על האתיקה במשרד הבריאות, מתייחס לביקורת כלפי משרד הבריאות, "ביקורת זה לא קונצ' לתת. לתת ביקורת זה לא קונצ'. משרד הבריאות עשה הרבה טעויות אבל עשה הרבה דברים טובים. אנחנו המדינה מספר 1 בעולם בתחום החיסונים. עצם העבודה שאני כאן איתך בשידור ללא מסיכה לאחר שכבר קיבלתי את החיסון השני לפני כשבועיים. זה שאנחנו הצלחנו בחיסונים אז על זה לתת ביקורת? על זה מגיע כל הכבוד למי שהיה מעורב בזה מהקודקוד עד הצוותים הרפואיים".

אפשר להכריז שהקורונה מאחורינו?

''עוד לא, רואים את האור בקצה המנהרה, תוך מספר חודשים אני מקווה שזה יהיה מאחורינו. אני את שבת הבאה אעשה עם הילדים לאחר שכולנו התחסנו''.

ליל הסדר השנה יראה אחרת?

''יש סיכוי טוב אבל אני רוצה לסייג את עצמי. על המוטציות אנחנו יודעים מעט ולכן לא צריך לפרוק עול ולשמוע בקול הוראות משרד הבריאות ולפעמים עדיף להחמיר מעבר. מאחל לכל עם ישראל בריאות".