רק לא להיות חמור

מתלבטים ומתקשים למצוא את השביל לחופה. אבל תשמחו, לפחות יש לנו שביל! אנחנו לא כמו 'חמורו של בורידן'.

בשיתוף פרויקט 252 , י"ב בשבט תשפ"א

רק לא להיות חמור-ערוץ 7
מספוא
istock

הוא ניצב במרחק שווה בין שתי חבילות מספוא, אך אינו יכול להחליט לאיזה מהן לגשת. כך הוא מתלבט עד שהוא מת מרעב. קוראים לו 'חמורו של בורידן'.

בורידן היה פילוסוף צרפתי שחי לפני כשבע מאות שנה. הוא טען כי 'האדם המשכיל' מסוגל לעשות בחירות, אך הלבטים עלולים להשהות אותן. המשל הזה בא לומר שהרצון החופשי שלנו, שהוא ברכה גדולה, מביא עמו כבידות.

כש'חמורו של בורידן' מהלך ביער הוא פוגש בשביל צר שאמור להוציא אותו ממקום סכנה. אבל השביל מתפצל לשני כיוונים, ואין שום נתון שיסייע בידו להחליט מהו הכיוון הנכון.. איך מכריעים בספק כזה? אפשר להטיל מטבע. או לבחור בדרך של 'ניסוי וטעייה' או על פי האינטואיציה. ואולי הכתובת היחידה למענה הוא ה'חמור של בורידן'...

כל כך קשה להחליט. כך זה עם החתונה. כמה לבטים... האם לצעוד בשביל הזה או בשני? זאת הרי ההחלטה הגדולה ביותר בימי חיינו. והמודעות הגדולה שמאפיינת את הדור שלנו כובלת את הרגליים בשלשלות של ההססנות והספק.

התקופה האחרונה מאפילה על האופטימיות הטבעית - כשכל המציאות העולמית לוטה בערפל. ולמרות זה, אני מודיעה לכם, כאחת שפוגשת כלות מידי יום ביומו, שיש 'חתונה-בום'.

מידי יום אני יושבת עם כלות כדי לסדר להן תאריך טנטטיבי עם תכנית שנמתחת כמו קפיץ, מהונדסת ומודולרית עד כמה שניתן. וגם ולא רק התאריך לא ברור. אני שואלת איפה את מתחתנת? והיא ממש לא יודעת. ומי ישתתף? והיא ממש לא יודעת. אבל אלו הם פרטים קטנים. העיקר שהיא מצאה את האבידה. וכך וירוס קטן - הצליח לחנך אותנו מהשורש. מקבלים פרופורציות.

אבל הדרך לשם...

דייטים הם הגיבורים הגדולים. האתגר לא פשוט. להיפגש במרחק, עם מסיכות שמעממות את החום האנושי – וגם זה לא אפשרי תמיד, כי יש סגרים לעיתים בלילות וגם בימים. וגם אין איפה להיפגש. זה לא ישבור את עולם הדייטים!

בראתי אתגר - בראתי לו יצירתיות יהודית כתבלין. יש דייטים בסופר: כל אחד מכניס לעגלה מצרכים וכך לומדים הרבה אחד על השני. אפשר גם דרך נסיעה ברכבת מתל אביב לנהריה וחזור - שעתיים של שיחה עם שולחן, כיסא, וחימום. אפשר גם להיפגש בלובי של שערי צדק או ביד שרה. באוניברסיטה, בסניף בני עקיבא, בבנק, ובבתי מחסה.

קבלתי רשימה של עשרות מקומות ועוד 265 [ספרתי] יוזמות פרטיות של דירות אירוח או קליניקות בהן אפשר לקבוע את הדייט בכיף. וכך, מסתבר שמספר החתונות רק עולה ומיזם 252 תורם לכך לא מעט. מעל חמישים אחוז מהמשתתפים הם בנים, דווקא. אולי הסיבה היא ששני היזמים המוכשרים והאמפטיים הם גברים עם סיפור אישי ולב פתוח שמביאים איתם פתיחות לשיתוף אישי.

והקורונה הביאה בכנפיה גם תופעות פחות משמחות: חתונות אזרחיות המתקיימות דרך מסך הזום. האמת היא שגירושין כבר מזמן אפשר לבצע בהודעת טקסט למכשיר הנייד. כך זה בסעודיה: בית המשפט הכריע שמסרון 'תופס', כדי למנוע גירושין סודיים בהם גברים יגרשו את נשותיהן ללא ידיעתן, וכך נמנע מהן אפילו לקבל דמי מזונות.

בקבלת גט במסרון לפחות הן יודעות את מצבן. האמת היא שכל נושא הגירושין הוא מאוד חד צדדי ופשטני בתרבות האיסלאם. מספיק שהאיש אומר לאשה 'טלאק טלאק טלאק' והיא מגורשת. ללא צורך בטקס ובעדים ובטוענות רבניות ובמערכת גישור וביורוקרטיה של בתי משפט ובתי דין.

אשרינו, שאצלנו זה אחרת. אנחנו מבינים שחתונה זה עניין רציני, גם אם זה גורם לנו להרגיש קצת כמו 'חמורו של בורידן'.

להצטרפות לפרוייקט 252 לחצו כאן.