המשאב הכי חשוב לנו - הלב היהודי

עשרות משתתפים לקחו חלק בהכשרה מקצועית של עמותת יד תמר. "למנוע מהמשבר ניסיונות להטביע את החולה ואת בני משפחתו"

תגיות: יד תמר
אורלי הררי - ערוץ 7 , ט' בשבט תשפ"א

המשאב הכי חשוב לנו - הלב היהודי-ערוץ 7
כלי מקצועיים לניהול המשבר
צילום: יד תמר

עשרות בני אדם מכל רחבי הארץ לקחו חלק בהכשרה מקצועית וירטואלית שהעבירו אנשי מקצוע מטעם ארגון יד תמר, עמותה המעניקה מעטפת סיוע קהילתית למשפחות לחולי סרטן ומשפחות במצבי חולי ומשבר.

במהלך הערב קיבלו המשתתפים כלי סיוע להגדלת מעגלי העזרה והתמיכה לחברים ומשפחות השרויים בצב של מחלה קשה או משבר קיצוני, וכלים שיעזרו להרחיב את כוחות העזרה והסיוע בשעת הצורך.

בנוסף קיבלו המשתתפים כלים לדיוק צרכים עבור בני המשפחה במטרה למתן ככל שניתן את הפגיעה במרקם המשפחתי בעקבות המשבר שפקד את המשפחה. הסדנאות האינטרנטיות של יד תמר פתוחות לכל אלו הרוצים ללמוד כיצד לתמוך באופן מקצועי ואפקטיבי מבלי לקרוס בעצמם.

משה אילן, עובד סוציאלי קליני וראש אגף ההכשרה בארגון מציין כי "במהלך ההכשרה המשתתפים נחשפים לכלים יוצאי דופן שכבר מיושמים בקרב אלפי משפחות בישראל. במהלך ההכשרה אנחנו מעניקים למשתתפים כלים מקצועיים שמאפשרים להם בעת לנהל את המשבר שנפל על אחד מבני הקהילה במקום שהמשבר ינהל את המשפחה ויצליח חלילה להטביע את החולה ובני משפחתו".

אורית, משתתפת בהכשרה, מציינת כי "הלוואי שהיינו יודעים על הכלים האלה כשאנחנו היינו במשבר, זו פעם ראשונה שנחשפתי לכלים האלה ואם בתקופה שאני ומשפחתי היינו במשבר היינו נחשפים לזה זה היה בוודאי נראה אחרת".

מנכ"ל יד תמר מוטי זליקוביץ': "מציאות החיים מלמדת כי משפחות רבות בישראל מתמודדות עם אירועי משבר סביב אירוע רפואי -משפחתי או אישי- שמטלטל את כל מה שמוכר וידוע. המרוץ בין בדיקות ובתי חולים מביאות לפגיעה בהכנסות משק הבית ובעבודות הבית הבסיסיות, ומביאות אנשים למצב בו הם מתקשים אפילו למצוא זמן לאכול. בכדי שלא לקרוס הם זקוקים לסיוע מבחוץ, זה המקום בו הקהילה הגיאוגרפית או המקצועית יכולה להיכנס ולתת מענה וסיוע בניהול המשבר".

יו"ר ומייסד עמותת יד תמר מיכי וסרטייל: "המשאב הכי חשוב ומצוי שיש לנו במדינה זהו הלב היהודי. טוב הלב הזה נמצא בכל מקום, רק צריך לגייס אותו ולנהל אותו נכון בצורה מיטבית ויעילה, ובהתאמה לצורכי המשפחה וזה מה שאנחנו עושים ביד תמר. מדהים לראות את זה כשזה עובד יש לנו היום כ- 40 קהילות ברחבי הארץ בהן מוכשרים צוותים, ישובים, שכונות בערים, בתי כנסת.

''נפלא לראות כיצד במהלך מירוץ החיים אנשים עוצרים ונרתמים לעזור לשכן או לחבר לעבודה לאורך תקופה ארוכה. סרטן זו לא מחלה של שבועיים דוגמת שפעת, אלא מחלה שמצריכה הרבה אורך רוח ולעיתים גם חוזרת שוב. לכן ההתארגנות היעילה והניהול הנכון הופכים את המודל של 'תמר לקהילה' ליעיל להפליא".