מהומות בבני ברק: "מסע נקמה אלים של המשטרה"

6 עצורים בפעילות המשטרה לאחר שחרדים קיצוניים תקפו שוטרים. "לא הגיוני שעיר שלמה תבער מפיצוצי רימוני הלם בגלל כמה עבריינים".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט' בשבט תשפ"א

ח"כ בצלאל סמוטריץ' ממפלגת הציונות הדתית מתח ביקורת על התנהלות המשטרה הלילה (שישי) בעיר בני ברק, על רקע תקיפת השוטרים אמש על ידי חרדים קיצוניים.

''אין שום דבר שיכול להצדיק את מסע הנקמה האלים וחסר ההבחנה שביצעה המשטרה הלילה בבני ברק. אכיפת חוק ממוקדת ויעילה - כן, אלימות אגרסיבית וחסרת הבחנה מול אזרחים - בשום אופן לא'', אמר סמוטריץ'.

''במקום לשלב ידיים ולייצר קונצנזוס נגד אלימות, המשטרה החריפה הלילה את המשבר והגדילה את הניכור ואת חוסר האמון", הוסיף.

יו''ר סיעת יהדות התורה ח''כ יצחק פינדרוס אמר כי ''הלילה הוכח שוב הצורך בהקמת ועדת חקירה פרלמנטרית להתנהלות המשטרה. לא ייתכן שבתגובה לאירוע קשה, כוחות משטרה יפעלו ברחובות בני ברק במסע נקם מופרע ומשולח רסן.

''לא הגיוני וסביר שבאמצע הלילה עיר שלמה תבער מפיצוצי רימוני הלם, בגלל כמה עבריינים שהוקעו בתוקף על ידי נציגי הציבור. במקום לעצור את הפורעים, פגעה המשטרה בעיר ותושביה על לא עוול בכפם''.

פינדרוס קרא לשר אמיר אוחנה ולמפכ''ל הנכנס קובי שבתאי: ''השיבו את אמון הציבור במשטרה והדיחו בהקדם את הקצינים שנתנו את ההוראה לנקום בעיר ותושביה''.

סגן שר החינוך מאיר פרוש הגיב "אני מגנה בתוקף כל אלימות בכל מקום ובכל זמן נגד כל אחד וגם נגד השוטרים שעושים את מלאכתם. ומאידך גם למשטרה אין זכות להתנהג ולהגיב כוחנית באופן לא פרופורציונלי של שימוש ברימוני הלם בשטח צפוף ושימוש באלות נגד עוברי אורח, הדבר אינו מקובל".

לדבריו, ''גם אם המחזה של פגיעה ברכבי המשטרה אינו מוצדק כלל, אסור למשטרה להתנהג כאילו שמדובר במסע נקמה אלים שאינו תורם להשבת השקט לעיר, הדברים היו צריכים להתנהל בצורה חכמה ולא כוחנית.

''בחצות הלילה דאגתי יחד עם ראש העיר בני ברק לפגישה בין מנהל המוסדות במקום לבין מפקד מרחב דן בניסיון להרגעת הרוחות וצר לי שלא עלה בידינו", סיפר פרוש.

כוחות משטרה גדולים פשטו הלילה (שישי) על הישיבה שממנה באו עשרות חרדים קיצוניים שתקפו אמש יותר רכב אזרחי שבו נסעו שוטרים בתפקיד.

לצד זאת, פעלה המשטרה בכוחות מתוגברים לפיזור הפרות סדר ברחבי העיר, במהלכן הושלכו אבנים לעבר השוטרים והובערו צמיגים בצירים המרכזיים בעיר. שישה חשודים נעצרו.

המהומות החלו לאחר שעשרות חרדים קיצוניים שהפרו את הנחיות הבריאות והתקהלו בבני ברק בניגוד לחוק, רגמו באבנים רכב אזרחי שבו נסעו שוטרים בתפקיד.

המתקהלים הבחינו בשוטרים שבתוך הרכב, התקהלו סביבו, השליכו אבנים לעבר הרכב, ניפצו שמשות וניקרו צמיגים.

הם אף ניסו לפתוח את דלתות הרכב, בעוד שוטרים שישבו ברכב נאלצו להזעיק עזרה וחילוץ. שוטרת נפגעה באורח קל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי הוא "מגנה בכל תוקף את האלימות כלפי כוחות משטרת ישראל שפעלו בבני ברק ומחזק את ידי גורמי האכיפה שדואגים לשמור על תקנות משרד הבריאות שמצילות חיים. אנו נפעל ביד קשה נגד מפרי החוק, בראש ובראשונה נגד מי שהרים את ידו נגד השוטרות והשוטרים שלנו".

נתניהו הוסיף: "אני קורא לכל אזרחי ישראל, בלי יוצא מן הכלל - שימרו על ההנחיות".

השר לביטחון פנים אמיר אוחנה אמר כי ''האלימות הפרועה שראינו הערב בבני ברק היא פשע נבזי וחילול השם בידי נבלים ברשות התורה. היא לא תעבור בשקט. התגובה בוא תבוא, ומהר''.

אוחנה הדגיש כי הוא ''מגבה ומחזק את השוטרות השוטרים הנושאים על גבם את המשימה הקשה וכפויית הטובה של המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה, אכיפת החוק והסדר, והמלחמה בטרור ובפשיעה''.

ח״כ משה ארבל (ש"ס) הגיב ''אני מביע זעזוע ושאט נפש מאספסוף מופרע הלבוש כחרדי שפגע פיזית בשוטרי משטרת ישראל. אין לברבריות מהסוג הזה מקום במחננו ובחברה חפצת חיים. אני מצפה מרשויות האכיפה למצות את הדין עם פורעים אלו. הם אינם חרדים״.