יהורם גאון
יהורם גאון צילום: גרשון אלינסון. פלאש 90

הזמר והיוצר יהורם גאון, חתן פרס ישראל, התייחס בתוכניתו השבועית בגלי צה"ל להפרות הסגר במגזר החרדי ולעובדה שראש הממשלה בנימין נתניהו היה צריך להתקשר לרב קנייבסקי כדי לשכנע אותו לסגור את בתי הספר.

''השבוע צילצל ראש הממשלה לבית הרב כדי לנסות לשכנע אותו שיורה למנהלי תלמודי התורה לא לפתוח את שעריהן, כי הלימוד בעת הזו הוא סכנת גדולה ועלול לפגוע בנפשות רבות'', אמר גאון.

''ראש הממשלה צלצל לרב וענה לו נכדו של הרב, ראש ממשלת ישראל הסביר לנכד של הרב את משמעות הסכנה בלימוד התורה בְּציבור גדול, והנכד של הרב ענה לראש הממשלה שהוא שמע... ויחזרו אליו אל ראש הממשלה, משהו שהוא ביטוי מנומס לתשובה ידועה Don't Call Us, We'll Call You, שזה מה שעונים למבקש עבודה שלא חפצים בשירותיו ולא נעים להגיד לו בפניו 'לך מפה'".

יהורם גאון המשיך: ''ואני נעלבתי בשביל ראש הממשלה ,כי 'מלך שמוחל על כבודו אין כבודו מחול', ומבארים זאת חכמינו בכך שכבוד המלך הוא כבודם של ישראל. מהי אותה מלכות שהיא כבוד ישראל? כל שלטון שעומד על ישראל כי הוא המְצָוה, 'שלא תהיה עדת ה' כצאן אשר אין להם רועה', ושלא יעשו איש כל הישר בעיניו כפי שהיה כשלא היה מלך בישראל.

''ורבי חנינא סגן הכהנים אומר: 'הוי מתפלל בשלומה של מלכות, שאלמלא מוראה, איש את רעהו חיים בְלעו'. ואיזו תרומה נואלת לְימים של 'אין מורא מלכות' יש בתשובה לראש ממשלת ישראל 'אנחנו נחזור אליך'. ביזיון זו מילה קטנה למעמד המביך הזה''.

גאון תהה האם פיקוח נפש לא מחייב שמירה על הנחיות הבריאות, ''ואני תמיד ידעתי שהחשש הקטן לפיקוח נפש אפילו משחרר מקיום מצוות השבת, איש שהצום בכיפור יכול לפגוע בבריאותו רשאי לאכול, מה יותר מזה?

''ובימים האלה של הפרות סגר באזורים מסוימים על ידי קהל מסוים, והתנכלות למכונית משטרה אני רואה בפירוש מה קורה כשאין מוראה של מלכות. מישהו יכול להסביר לי מה קדוש בהצטופפות לחוצה ומדבקת של מאות חוגגים בחתונות? איזה פיקוח נפש הפוך יש פה? מה זה שייך ללימוד התורה?

''ואיזה קודש יש בלימוד תורה, כשהנכד שלומד תורת חיים, שולח אל מותם את סבא וסבתא שלו? ומה עם חיי שלי? ושל כל האזרחים שבמדינה עת קודחים לנו חור בסירתנו המשותפת ונטבע כולנו בשל עקשנות הזויה''.

''איפה הערבות ההדדית היהודית? איפה "ואהבת לרעך כמוך"? נכון בלי לימוד תורה אין חיים אבל במצב של מגיפה שכזאת בלי חיים, גם תורה לא תהיה", כך יהורם גאון.