טל קורן
טל קורן צילום: שירה אנג'ל

עיצוב סביבה לימודית הוא נושא שנדחק לשוליים ביחס לנושאים אחרים אשר עולים חדשות לבקרים כגון: מס׳ התלמידים בכיתה, משך השיעורים וההפסקות ועוד. נוטים לזלזל בחשיבות שיש לעיצוב המרחב ביחס להישגים הלימודיים והאושר הכללי של התלמידים המתחנכים באותו מוסד.

במחקר שערך פרופסור פיטר ברט מאוניברסיטת סלפורד באנגליה עולה כי למרכיבים כמו: ריח, אוורור, צבעים ורעש יש השפעה עצומה על מידת ההצלחה של התלמידים. כיתות בעלות מרחב לימודי מעוצב וסביבה נעימה יכולות להביא לשיפור של כ – 16% בהישגים הלימודיים.

טל קורן, מומחה לשיווק, פרסום ומיתוג למוסדות חינוך ואקדמיה, ליווה מס׳ מוסדות לימוד בכל הקשור לתכנון ועיצוב המרחב הלימודי.

בין היתר עיצב משרד הפרסום של קורן: כיתות לימוד, ספריות, מסדרנות, חדרי מגמות ועוד. ״כשהצוות והתלמידים רואים את התוצאה הסופית הם לא מאמינים שמדובר באותה כיתה או מרחב לימודי״, אומר קורן. על מנת לסייע לכם בעיצוב הסביבה הלימודית ריכז קורן עצות חשובות מהניסיון שצבר ויעזרו לכם בתהליך.

תתייעצו עם התלמידים

הסביבה הלימודית שתעצבו צריכה לשרת את התלמידים והם ישמשו מקור המידע הטוב ביותר שיעזור לכם לדעת מה היו משנים ואיך הם היו רוצים שהדברים יראו.

בקשו לקבל הדמיה

בקשו מהחברה שמבצעת עבורכם את תהליך עיצוב המרחב הלימודי לקבל הדמייה, כך תוכלו לראות באופן מוחשי את הדברים ולהציג לתלמידים ולצוות לפני שאתם יוצאים לדרך.

בחרו ריהוטנוח ופונקציונלי


* מקמו את הרהיטים כך שתוכלו לנוע בקלות וללא הפרעות בתוך המרחב הלימודי.

* אבזרו את החלל בפריטים שונים ונוחים לישיבה כמו ספות, פופים וכיסאות.

* הקפידו על שולחנות שניתנים להזזה ושינוי הצורה, כך תוכלו להשתמש בהם למשימות שונות.

עשו שימוש במדבקות קיר לבתי ספר

מדבקת קיר במועדון חניכים בביה״ס לקציני ים עכו
צילום: קציני ים עכו


ניתן להפיך חיים בקירות המוסד שלכם באמצעות מדבקות קיר. לכל חלל במוסד החינוכי ניתן ליצור קונספט ייחודי משלו כך לדוגמא בספריה תוכלו להדביק משפטים מתוך ספרים מוכרים, ליצור קיר עם חזון בית הספר וקיר של דמויות מעוררות השראה.

רמת תאורה נכונה

ישנן כיתות רבות בהן רמת התאורה הטבעית אינה מספקת. שימוש בתאורה נכונה מסייע במניעת מאמץ של העיניים ועוזר לתלמידים לשמור על ריכוז. במקרים בהם השמש מפריעה תוכלו להשתמש בוילונות או עציצים.

התאימו צבעים

התאמת צבעים היא מרכיב מרכזי שמשפיע על האווירה בכיתה, מעבדה או כל חלל אחר במוסד חינוכי. צבעים שקטים יצרו אווירה רגועה וישפרו את רמת הריכוז. לעומת זאת קירות לבנים יובילו לאי שקט. על מנת ליצור התרגשות ושיתוף פעולה חשוב להשתמש בצבעים בהירים.

לסיכום, לעיצוב סביבה לימודית במוסד חינוכי השפעה מכרעת על רמת הריכוז וההישגים הלימודיים. לפני שאתם משדרגים את מראה הכיתה חשוב שתקפידו ליישם את הדברים לעיל ותעזרו בחברה בעלת ניסיון בעיצוב מרחבים לימודיים.

לקבלת ייעוץ ראשוני לעיצוב הסביבה הלימודית במוסד החינוכי שלכם והדמיה ללא עלות לחצו כאן והשאירו פרטים בטופס.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו