"לצלול לרגע לעולמו של היהודי החרדי"

ח"כ בצלאל סמוטריץ' שיתף בסרטון בו נראה הרב קנייבסקי בוחן ילד על ש"ס משניות וניסה דרכו לתת טעימה מנקודת המבט החרדית על המציאות

ח"כ בצלאל סמוטריץ' , י"א בשבט תשפ"א

תראו חברים, אני לא הולך לתת פתרון לבעיית הקורונה בציבור החרדי. אני גם לא הולך להציע פתרון לסוגיית התלמודי תורה, פשוט כי אין לי פתרון מושלם.

אני וודאי לא הולך להצדיק הפרת חוק ואלימות חלילה.

אני רק רוצה להסב את תשומת לב כולנו לדקה אחת, לצלול לרגע קט לעולמו של היהודי החרדי הפשוט ולנסות להסתכל על המציאות דרך נקודת מבטו. רק לרגע אחד קט

תסתכלו על הסרטון הזה. תראו את הרב, את האבא, את הילד. את האור, השמחה והחיות של שלושה אנשים שמושקעים כל כולם יומם ולילה בתורה. הילד הזה סיים ש"ס משניות (שישה סדרי משנה) והגיע עם אבא שלו להבחן אצל הרב. מדובר היקף עצום של חומר שמהווה את הבסיס לכל התורה שבעל פה של עם ישראל לאורך הדורות.

אין ספק שכדי להגיע לרמת בקיאות כמו זו שמגלה הילד, חייב להיות שכבר שנים שהוא מושקע כל כולו במשניות. הוא הולך לישון עם זה וקם עם זה. זה ממש אויר הנשימה שלו. זה החינוך שהוא קיבל בבית, אהבה אינסופית לתורה ולתורה שבע"פ, ובזה הוא עסוק יומם וליל.

והגר"ח קנייבסקי, מגדולי הדור, מפנה מזמנו היקר, ופוסק מלימודו כדי לשבת עם הילד המתוק ולשאול אותו בסבלנות ובחום אבהי שאלות על המשניות שעמל בהם. הרב מתמלא אושר למשמע הבקיאות של הילד הצעיר. מנהיג של ציבור עצום במדינת ישראל, יושב דקות ארוכות עם ילד צעיר ואביו ובוחן אותו על המשניות שלמד.

לרבים רבים בעם ישראל זה מראה כמעט סוריאליסטי. אני לא מבקש לקבוע איזה צורת חיים נכונה או נכונה יותר. אני רק מבקש שכשאנחנו ניגשים לסוגייה של התלמודי תורה בציבור החרדי נבין ולו במעט את נקודת המבט של הציבור החרדי, שיעמוד לנו מול העיניין שעבור חלקים גדולים ממנו מדובר בסתימה של צינור החמצן לחיים. לפחות כמו חופש ההפגנה בציבור הכללי, וכנראה הרבה יותר.

גם אחרי ההבנה הזו יתכן והמסקנה כיצד יש לפעול תהיה דומה להחלטות שהתקבלו, ייתכן והיא תהיה שונה, אבל אין ספק שאם רק נצלול לתוך הסרטון הזה ורבים כמותו, וננסה להבין מה עומד מאחוריו ומאחורי הקושי של הציבור החרדי להשלים עם סגירת תלמודי התורה, הדרך למסקנה המעשית תהיה אחרת, ותביא אותנו לפעוח באופן הרבה יותר נכון ויעיל גם בתוך הציבור החרדי.

בתקווה לימים של רפואה ושל אחדות, של קבלת האחר. בתפילה לימים שהציבור שצמא ללמוד תורה יוכל לשוב לעמלו, ושציבורים אחרים שקורסים כלכלית, משפחתית ונפשית מהתקופה המאתגרת הזו, יוכלו לחזור לחיים טובים.

בתקווה לימים טובים.