עיתונאים – תפסיקו לשקר

תוותרו על הכותרת, על כמה השקלים שהיא שווה, ואל תגרמו לנו להסס לקבל את הזריקה. אנשים מתים מזה.

אבישי לקס , י"א בשבט תשפ"א

עיתונאים – תפסיקו לשקר-ערוץ 7
אבישי לקס
צילום: חופשי

"מוות של אחד – זו טרגדיה, מותם של אלפים – זו רק סטטיסטיקה". המשפט המיוחס לרוצח ההמונים סטאלין הוא כיום עובדה מצערת כשעוסקים בקורונה.

עיתונאים יודעים זאת יותר טוב מכולם: כשיש פיגוע או רצח נזכה לכותרות וסיקורים במשך ימים – הרי בלב מי לא נוגע רצח בלב מדינת ישראל? כך גם היה בתחילת המגפה, כשעמדנו על מתים בודדים בכל יום. יש אנשים משמע יש סיפורים להתרגש מהם. "מותו של אחד". אבל במספרים גדולים – "זו רק סטטיסטיקה".

אנחנו עומדים על קרוב לאלף מתים מקורונה (990 למען האמת) בחודש האחרון. העיתונות יודעת שאין לנו לב לכל כך הרבה, אז מוותרים על העיסוק בכך מראש. אבל, זה לא משנה את העובדה: אנחנו בעיצומו של שדה קרב נוראי, תסקרו זאת או לא.

במקביל לכך ישנה עוד מערכה – שדה החיסונים. וגם כאן יש מספרים ויש סטטיסטיקה: עד היום 2.5 מיליון איש קיבלו את המנה הראשונה. וכמו תמיד הסיפור הבודד – "מותו של אחד" – הוא זה שתופס את הכותרות. "בן 67 נפטר יומיים לאחר שקיבל את החיסון", "בן 23 פיתח דלקת בליבו יממה לאחר שהתחסן", "שני קשישים נפטרו שעות ספורות לאחר קבלת החיסון". כמו סטאלין, עיתונאי מבין שמותו של אחד יזכה לכותרת, ללייקים ושיתופים. שאפו. מה שהוא עיוור להבין זה שכותרת כזו מביאה למותו של אחר. ולמה שישים לב? הרי זה רק עוד אחד בסטטיסטיקה.

שיהיה ברור, אחד, שניים או עשרה ואפילו מאה סיפורי "התחסן ומת" כאלו בתוך 2.5 מיליון מתחסנים, זה לא אחוז – זה אפילו לא מאית האחוז! אבל הכותרות והסיקור יוצרים מצג שווא שמסוכן לקחת את החיסון, וכשאנשים חוששים להתחסן – זה עולה לנו בהרוגים.

עיתונאים – תפסיקו לשקר. כוחכם מגיע לכם ביושר מהציבור. אתם פטריוטים, התגייסתם לבוא ולמצוא עוולות במערכת כדי להביא לתיקונה. בשטף המידע שאנחנו חיים בו היום תפקיד העיתונאי כבר מזמן איננו לבוא ולספר "כמה כמה מכבי", אלא לברור לנו בין כל הפייק-ניוז והדיסאינפורמציה את מה שבאמת חשוב וראוי לשמוע. אבל כאן אתם נכשלים כשלון חרוץ.

במלחמה המודרנית אחד הכלים החזקים ביותר הוא ל"פ - לוחמה פסיכולוגית. האויב זורה בעם דיסאינפורמציה ופייק ניוז כדי "לתת מורך בלבבם". אבל כאן אתם לא אויב, אתם בשר מבשרנו, ואתם זורים בנו פחד. אנא הפסיקו! יש כאן מגפה, וברוך השם יש תרופה בצידה. יש חיסון שנבדק, ונבחן, ואושר על ידי מומחים שקטנם עבה ממותניכם. תוותרו על הכותרת, על כמה השקלים שזה שווה, ואל תגרמו לנו להסס לקבל את הזריקה. אנשים מתים מזה.

וגם מי שבסוף יחליט להתחסן – למה לכם להעמיס לו חששות וספקות על הלב? רוצים רעיון לכתבה באמת מעניינת? תבדקו האם "כל" אירועי הלב שלכם רק נבעו מהעובדה ששפכתם יותר מדיי "מורך" בלבבם.