אוסטרליה נלחמת בגוגל

הצעת חוק חדשה נגד גוגל גרמה לחברה לאיים להשבית את שירותי החיפוש במדינה.

מתנאל ראט , י"א בשבט תשפ"א

אוסטרליה נלחמת בגוגל-ערוץ 7
מסוגלת להרתיע את אוסטרליה
צילום: iStock

האם בקרוב תושבי אוסטרליה לא יוכלו להשתמש בשירותי החיפוש של גוגל? חברת גוגל איימה כי היא עשויה לבטל את שירותי החיפוש במדינה במידה ותאושר הצעת חוק חדשה שהועלתה במדינה.

בשנים האחרונות אתרי החדשות האוסטרלים חוו ירידה בהכנסות. הצעת החוק החדשה מבקשת לעזור להם ולחייב את גוגל לשלם על שיתוף ושימוש החדשות באתרים האוסטרלים. לדברי יוזמי ההצעה, לא ייתכן שגוגל תמשיך ליהנות מהתוכן שיוצרים אתרי החדשות המקומיים בלי לשלם.

בתגובה להצעת החוק, גוגל הודיעה כי אם הצעת החוק תעבור היא תבטל את שירותי החיפוש במדינה, ובכך תפגע בעיקר באזרחים ובבעלי העסקים המקומיים. גוגל אף כתבה "מכתב פתוח לתושבי אוסטרליה" בו היא ביקשה מהם ש"לא לשבור את הדרך בה הרשת עובדת". ראש ממשלת אוסטרליה התייחס לאיומים של גוגל וטען כי ההחלטה על הצעת החוק תיעשה בהצבעה בפרלמנט, ושהם "לא יגיבו לאיומים".

הצעת החוק עשויה לכלול לא רק שיתוף חדשות מגוגל אלא גם מפייסבוק, שאיימה גם היא שלא תאפשר לשתף אתרי חדשות אוסטרלים. בינתיים, גולשים תיעדו שגוגל התחילה "ניסוי" בו היא הפסיקה להראות אתרי חדשות אוסטרלים במנוע החיפוש שלה, ככל הנראה בשביל ליצור לחץ על הממשלה.

בחודשים האחרונים מתנהל כנגד פייסבוק מאבק משפטי גם בארצות הברית בטענה שהם משתמשים בכוח שלהם בשביל למנוע ממתחרים בשוק לצמוח. התביעה דורשת לבטל למפרע חלק מהרכישות של פייסבוק ולמנוע ממנה להתנהג כמונופול.

ניתן להעריך שיחד עם החשש על השוק האוסטרלי, החשש הגדול של גוגל הוא שמדינות נוספות מרחבי העולם יאמצו את המודל ויחוקקו חוק דומה כנגד גוגל. בינתיים לא ברור האם הצעת החוק תאושר או לא, אבל נראה שבקרוב נדע האם גוגל כבר מספיק חזקה בשביל שהאיום שלה ירתיע אפילו מדינה גדולה כמו אוסטרליה.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בצעירים בערוץ 7- המקום בשבילכם!