ישי פרידמן: מי יעז לשתף פעולה עם אבו שחאדה?

העיתונאי ישי פרידמן מגיב לחילופי ההנהגה בבל"ד ומגלה שהח"כים מחדדים את ההקצנה ומעמידים בבעיה מפלגה שתרצה לשתף פעולה עם המשותפת

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"א בשבט תשפ"א

ישי פרידמן: מי יעז לשתף פעולה עם אבו שחאדה?-ערוץ 7
ח"כ סמי אבו שחאדה
צילום: דוברות

העיתונאי ישי פרידמן, עורך העיתון 'שביעי', מסביר בערוץ 7 את המשמעות של חילופי יושבי הראש במפלגת בל"ד הנחשבת לקיצונית ביותר ברשימה המשותפת.

"עקרונית בל"ד נשארת אותה מפלגה ולא משתנה. מדובר במפלגה לאומנית קיצונית, פרו פלסטינית לחלוטין ואנטי ישראלית. ההבדל הוא בסגנון. חבר הכנסת סאמי אבו שחאדה שיעמוד בראש המפלגה הוא הרבה יותר קיצוני בהתבטאויות ובסגנון שלו והיחס שלו לישראל קשה יותר מאשר יו"ר בל"ד היוצא ד"ר מטאנס שחאדה", אומר פרידמן.

לדבריו, "צריך לציין שאבו שחאדה הוא תומך BDS ואף השתתף בכנס של אחד הארגונים בבריטניה ואמר שהיהודים הם עם גזעני ורק ארגוני ההתנגדות לישראל יוכלו לנצח את הציונות אותה כינה בכינויי גנאי".

לדעתו מי שיצטרך לקחת בחשבון את הנתון הזה הוא מי שמתכוונים להישען פוליטית על הרשימה המשותפת. "המשמעות המרכזית היא על כל מי שירצה לשתף פעולה עם הרשימה המשותפת. כל ראש מפלגה שיבוא לומר שהוא מוכן להיסמך על קולות המשותפת איך הוא משתף פעולה עם אדם שפוגע כך בישראל ומגדף את הציונות ואני מאמין שבכך תיווצר לו בעיה קשה מול הציבור היהודי. אני גם שומע שהרשימה המשותפת תבוא כמקשה אחת ולכן לא יהיה תירוץ לאף מועמד שאבו שחאדה הוא לא חלק מהעסק".

"בל"ד היא הסמן הקיצוני ביותר ברשימה המשותפת", מזכיר פרידמן. "היא מגיעה פעם אחר פעם לועדת הבחירות בענייני פסילה ובג"ץ מציל אותם. זו מפלגה קיצונית בהרבה מיתר האחרות – למרות שגם בהן ניתן למצוא אלמנטים קיצוניים כמו פגישות עם מחבלים ואהדה למטרות הפלסטיניות – אבל בל"ד היא מפלגה לאומנית חילונית פלסטינית והדברים הרבה יותר חדים. לפני כמה חודשים סאמי אבו שחאדה נתן אות הוקרה למחבל שישב בכלא על תכנון רצח של חיילים ומדענים ישראלים. הוא גם גאה בזה".

פרידמן נשאל גם על מפלגת רע"מ והתנהלותה בעת האחרונה שמתבדלת מהרשימה המשותפת. "הציבור היהודי פחות מכיר את הסיפור של רע"מ. התנועה האסלאמית, שהיא תנועה אחות ל'אחים המוסלמים' נמצאת ביריבות עם יתר המפלגות הערביות במיוחד מול חד"ש. בנושא הלהט"ב יש להם מחלוקת גדולה מאוד שמעיבה על היחסים ואפילו על תמימות דעים בנושא השלום עם מדינות ערב. בעוד שרע"מ רואה את זה בחיוב, שאר המפלגות מתנגדות מאוד בחריפות להסכמי השלום האלה".

"נתניהו כן הצליח לתקוע טריז בין המפלגות הללו ושאלה גדולה אם הן יצליחו בסוף ללכת ביחד. מפלגת רע"מ מאתגרת את האחרות ולכן נראה מתח מאוד גדול עד לחיבור, אם בכלל יהיה, של הרשימה המשותפת", הוא מסכם.