נתניהו וכ"ץ
נתניהו וכ"ץצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הפרשן הכלכלי גד ליאור מ'כלכלסיט' מגיב בערוץ 7 לטענות לפיהן התוכנית הכלכלית של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ הכוללת מענקים לאזרחים עלולה להתפרש כשוחד בחירות.

"מצד אחד השר כ"ץ בצדק רוצה להיטיב עם עצמאים ושכירים שהמגפה פגעה בהם כשהמצב הכלכלי אינו משופר. הוא רוצה לדאוג לעצמאים אחרי שכ-80 אלף עסקים נסגרו ולמי שאינם עובדים בגלל הסגר השלישי ולתת להם מענקים. בא היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט וגם הוא אומר בצדק: אנחנו לפני בחירות וחלק מהעברות הכספים עלולות להתברר כמעשים שאי אפשר לעשות לפני הבחירות", מסביר ליאור.

"לדעתי הצעדים הם טובים אבל יכלו להתבצע לפני שנפלה הממשלה. אם ממנים מנכ"ל חודש למשרד האוצר למה לא עשו זאת לפני חודשיים? הרי ארבעה חודשים אין מנכ"ל. למה הצעדים לא בוצעו כבר לפני כמה חודשים כשידעו שהקורונה עדיין לא נגמרת? לגבי העיתוי יש חשש שזה קשור לבחירות. נוח עכשיו לתת את הכספים, כי הרי זה לא יקרה מחר, אלא ייקח קצת זמן. ואז חודש לפני הבחירות פתאום יחלקו כספים לעצמאים ולשכירים. זה נראה לא טוב", הוא מוסיף.

לדעתו הממשלה היא שיצרה את המצב הבלתי אפשרי. "היה צריך להגיע לפתרון ולמנוע את הבחירות האלה וכמובן להעביר תקציב מדינה. בגלל אדם אחד שחושב על עניינים אחרים ולא רוצה שבני גנץ יהיה ראש ממשלה, אין תקציב מדינה ואין מדינה אחרת שמתנהלת כך בעולם. אנחנו נגררים לעוד מערכת בחירות מיותרת לחלוטין. אני מאשים בה את שני הצדדים. למה צריך בחירות עכשיו? הכל מתקשר אחד לשני. התחלואה גבוהה, אנחנו בסגר, זה לא הזמן לבחירות וגם לא הזמן לחלק הטבות. אלה החוקים".

ליאור מזכיר כי "יש בעיה בתקופת בחירות – אסור לתת הטבה ואסור למנות מנ"כל חדש למשרד האוצר – הרי אין תקציב למדינה".

"אני מאוד מקווה שתקום פה ממשלה יציבה והבחירות הבאות יהיו ב-2025 ולא בעוד שנה. שיגיעו להסכמות ויבינו שהסכנה של הקורונה ושל מצב כלכלי כזה שבו אין תקציב היא סכנה גדולה מאוד וצריך למנוע את ההמשך שלה בעוד מחיר. התוכנית של כ"ץ לא רעה אבל יש שם צעדים שאסור לבצע בתקופת בחירות", הוא מסכם..