משה יעלון
משה יעלון צילום: אביב הרץ/TPS
יו״ר מפלגת תל״ם, שר הביטחון לשעבר משה בוגי יעלון, התארח הערב (ראשון) במשדר הבחירות המשותף של i24NEWS וישראל היום.

בראיון לכלב בן דוד ואריאל כהנא, התייחס יעלון למצבה של מפלגתו בסקרים ולסיכוי שיחבור למפלגות נוספות: ״הצטרפתי לפוליטיקה במטרה לתקן את המצב בישראל ואין ספק שאנחנו כיום מתמודדים עם המשבר הכי משמעותי מאז מלחמת יום העצמאות, ב- 1948.

"4300 מתים, המגפה משתוללת וממשיכה להשתולל, ושיקולים פוליטיים משפיעים על היכולת להתמודד עם האתגרים של מחלת הקורונה, בין אם מדובר בפתיחת שדה התעופה בן גוריון למרות שאנחנו ׳מדינת אי׳, אנחנו צריכים להשוות את עצמנו לניו זילנד, לדוגמא, עם 25 מתים ובימים אלו מצאו מקרה אחד בודד של הנגיף בו מישהו אחד נדבק בחודשיים האחרונים, ולנו יש כעת 7000 ישראלים שנדבקו בגלל שיקולים פוליטיים. זאת הסיבה בגללה אני בפוליטיקה''.

''אני כאן היום, לפני הסבב הרביעי של הבחירות, מוכן לעשות הכל במטרה להחליף את הממשלה הרעה הזאת. אני אעשה הכל על מנת להחליף אותה, גם אם זה יהיה לבדי, מפלגת תל״ם, ואני קורא לשלב כוחות, כי אני מבין את המצב הפוליטי היום, עם אלו שמוכנים ללכת בדרך הזאת''.

לדבריו, ''זה לא ימין או שמאל היום. זה על להיות מושחת או ישר, זה על להיות דמוקרטיה או דיקטטורה, זה על אמירת האמת או שימוש ב׳פייק ניוז׳ ושקרים. זאת הסיבה לשמה אני כאן, אני אעשה הכל על כדי להחליף את הממשלה״. עוד הוסיף יעלון כי על נתניהו להתפטר בגלל כישלונו בניהול משבר הקורונה''.

יעלון סירב לנקוב בשמות מפלגות אליהן יהיה מוכן לחבור, אך לכשנשאל האם לדעתו גדעון סער יצטרף בסופו של דבר לנתניהו, השיב: ״אני מקווה שלא אבל אני לא בטוח. הוא בילה תקופה מכובדת עם ראש הממשלה נתניהו והוא ידע על השחיתות, הוא ידע את הפרטים, הוא ידע שמשהו רע קורה למפלגת הליכוד, שהייתי חלק ממנה, והוא שתק עד לאחרונה, יחד עם אלקין ואחרים. גם נפתלי בנט, הוא היה מוכן לתת חסינות לראש הממשלה נתניהו עם כל הטענות שגובשו לכדי כתב אישום. אז אני לא יכול לבטוח בהם״.

ח״כ יעלון התייחס לממשל טראמפ היוצא ולממשל ביידן הנכנס ואמר: ״אין ספק שההסכם עם איראן היה טעות היסטורית. אף על פי כן, הנשיא טראמפ שעשה הרבה במטרה לדחוף וללחוץ על הממשל האיראני, החליט לנטוש את ההסכם. במקרה הזה, כבר בהתחלה אני אמרתי שזאת עלולה להיות טעות כי האיראנים הולכים לפוצץ את זה. כוונתו של טראמפ הייתה להפעיל סנקציות, סנקציות כלכליות ובידוד פוליטי, במטרה להחזיר את האיראנים לשולחן הדיונים.

''יחד עם זאת אני מפחד שאם הנשיא ביידן והממשל החדש יחזרו למדיניות של ממשל הנשיא אובמה זאת תהיה טעות נוספת. אני מקווה שהיום ישראלים ממערכת הביטחון כבר נמצאים במגעים עם ראשי מערכת הביטחון בממשל ביידן להתמודד עם מה שהיה צריך כבר להיעשות, בין אם הם מתכוונים לשבת לשולחן הדיונים או לא, מפני שזה מאד קריטי להגיד את זה בצורה ברורה.

''בדרך זו או אחרת, המשטר האיראני, המשטר הפאנטי הזה, לא צריך להחזיק באופציות צבאיות גרעיניות. ואני מקווה שהממשל, לא רק בנושא האיראני, יבין שהמצב במזרח התיכון השתנה לטובת ישראל והמדינות השכנות, ולא לחזור למדניות הישנה והרעה מאד של ממשל הנשיא אובמה״.

על האפשרות שממשל ביידן יחזיר את הדיון בפתרון שתי המדינות אמר יעלון: ״אני מקווה שממשל ביידן ילמד מהניסיון של ממשל טראמפ, שהפך לריאליסטי יותר מממשלים קודמים. אני טוען שהקונפליקט הישראלי-פלסטיני אינו שורש אי היציבות במזרח התיכון. אני לא צריך להוכיח את זה, יש קונפליקט בעירק, בסוריה, לבנון, בתימן – זה לא בגללנו. זה לא בגלל הסוגיה הפלסטינית. ומה שהושג על ידי ממשל טראמפ זה לקיים קשרים מסוג זה עם משטרים סונים-ערבים ולשים בצד את הסוגיה הפלסטינית. צריך ללמוד מההיסטוריה הלא רחוקה, אין קונפליקט ישראלי-ערבי, יש קונפליקט ישראלי-פלסטיני אבל זו לא הסיבה לחוסר היציבות במזרח התיכון''.

יעלון נשאל מה דעתו על כך שהממשל החדש שוקל לפתוח קונסוליה או שגרירות אמריקאית במזרח ירושלים והשיב: ״זאת הולכת להיות טעות איומה, כי הפלסטינים חייבים ללמוד את לקח ההיסטוריה. אתם לא פרטנרים אפילו לפשרות טריטוריאליות? אתם סירבתם להצעת ברק בקמפ דיוויד, אתם דחיתם את הצעת הנשיא קלינטון בדצמבר 2000, אתם דחיתם את הצעת אולמרט אחרי ועידת אנאפוליס. מה אתם רוצים? אנחנו לא מתכוונים לשתף עם זה פעולה ואני מקווה שנצליח לשכנע את ממשל ביידן לא לשתף עם זה פעולה״.