פרשנות | הפצצה האיראנית לא מחכה לחיסונים

בישראל נערכים למגעים עם ממשל ביידן המבקש לחזור להסכם הגרעין. ד"ר רוב מאלי עתיד לעמוד בראש השיחות בנושאי הגרעין מטעם הממשל החדש.

קובי פינקלר  , י"א בשבט תשפ"א

פרשנות | הפצצה האיראנית לא מחכה לחיסונים-ערוץ 7
ג'ו ביידן
Reuters

שלוש יממות אחרי כניסתו של הנשיא האמריקני החדש ג'ו ביידן לבית הלבן, מיהרו בלשכת ראש הממשלה לבשר על שיגורו של ראש המוסד יוסי כהן לפגישה עם הנשיא החדש ואנשי צוותו כדי להביא בפניהם את המידע המודיעיני העשיר שיש בישראל ובעיקר כדי ללמוד על הכוונות האמריקניות.

מי שעתיד לעמוד בראש הצוות בממשל ביידן הוא ד"ר רוב מאלי, שכבר בממשל אובמה היה אחראי על צפון אפריקה, המזרח התיכון והמפרץ הפרסי בבית הלבן.

מאלי, יהודי בן לעיתונאי מצרי, שימש כמנהל במועצה לביטחון לאומי לענייני איראן, עיראק, סוריה ומדינות המפרץ, ומתוקף תפקידו היה חבר המשלחת האמריקנית לשיחות הגרעין עם איראן.

גורמי ביטחון בישראל אומרים לערוץ 7 שלפי פרסומים ומחקרים שפרסם האיש בתקופה האחרונה, תוכניתו מחולקת לשני חלקים. הראשונה היא לחכות עד הבחירות באיראן בחודש יוני ולא לעשות בשלב זה שום דבר מעשי והשני לאחר הבחירות, פתיחת שיחות מואצות בין ארצות הברית ובנות בריתה למול איראן.

ההבנה בישראל היא ששני נושאים יידונו שם: נושא הגרעין האיראני והאצת העשרת האורניום מחד ופיתוח הטילים המדוייקים מאידך.

צריך להדגיש שבממשל החדש מדברים על סדרי העדיפויות החדשים שיש לביידן, ובראשם הקורונה. אבל ישראל לא יכולה להרשות לעצמה את הלוקסוס הזה.

הגרעין האיראני והטילים הבליסטיים לא מתחשבים בקורונה ולכן יש חשיבות גדולה לנסיעתו של ראש המוסד לארצות הברית, לשם הצגת עמדותיה של ישראל.