גטו ורשה
גטו ורשה iStock

עשרות שנים לאחר השואה ממשיכים להתגלות פריטים ומסמכים שמעידים על חייהם של היהודים בגטאות ובמחנות ההשמדה.

בעיתון 'ישראל היום' דווח כי 76 שנים לאחר השואה, התגלה לאחרונה בונקר בתוך הריסות גטו ורשה שבו תפילין בנות מאה שנה, שהוחבאו מהנאצים וככל הנראה נשארו במקום לאחר שהיהודים גורשו מהמקום.

בשנים האחרונות החליטו הרשויות בפולין לבצע חידוש עירוני ולהרוס מבנים בתוך גטו ורשה כדי להפוך אותם למבני מגורים. לאחרונה, במהלך עבודות ההריסה, התגלתה במקרה כניסה לבונקר שנחפר על ידי מורדי גטו ורשה.

אחד מעובדי הבניין הפולנים נכנס לתוך הבונקר כדי לפנותו, ואז גילה בפינת החדר עשרה זוגות תפילין מוחבאים מאחורי חפצים וספרים רבים. זוגות התפילין שימשו את היהודים בגטו ורשה והוחבאו על ידיהם לאורך כל תקופת המלחמה. התפילין שנמצאו יוצרו לפני כ־100 שנה ונשמרו היטב לאורך כל הזמן הזה, בזכות היהודים שהחביאו ושמרו עליהן בחירוף נפש, אף שידעו שהדבר מסכן את חייהם.

הרב אברהם קריגר יו"ר מכון שם עולם אמר כי "הגילוי של עשרה זוגות תפילין מרוכזים במקום אחד מעיד על אורח חיים יהודי שעליו הקפידו בגטו. על אף הזוועות והמציאות האכזרית שבה חיו, הם המשיכו לשמור על המנהגים והמסורת שעליה גדלו. כמות התפילין מצביעה על מניינים מחתרתיים שהצליחו לקיים בתוך הבונקר, מתחת לאדמה ומתחת לאפם של הנאצים. התפילין הוחבאו לצד כלי הנשק והציוד ששימש את מורדי גטו ורשה, מה שמעיד על החשיבות שהיתה להן בעיני היהודים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו