שוש נגר
שוש נגרצילום: מירי שמעונוביץ

שדולת הנשים בישראל, נעמת וארגוני נשים נוספים פנו אל שר החינוך יואב גלנט ואל מנכ''ל משרדו בעקבות חשיפת ערוץ 7 ולפיה ראש מנהל החינוך הממלכתי-דתי, שוש נגר, הורתה להפסיק להשתמש ב"נקודה הא-מגדרית" בחמ"ד.

במכתב לגלנט ולמנכ''ל עמית אדרי כותבים ארגוני הנשים כי ''החלטת החינוך הממלכתי-דתי ובפרט ההסבר שניתן לה מפי הגב' נגר, מעלים חשש כבד כי אין מדובר רק בשאלה האם לעשות שימוש בנקודה לצורך פנייה שוויונית (לעומת לוכסן או דרך אחרת), אלא בקידום תפיסה וערכים שאינם עולים בקנה אחד עם ערכי השוויון, ובקבלת תפיסה פטריארכלית לפיה נקודה המסמלת חתירה לשוויון היא זו שמאיימת על ערכי המשפחה ותורת ישראל".

''הגב' נגר הינה עובדת ציבור, אחראית על אחד הזרמים החשובים בחינוך בישראל ומחויבת אגב כך, בערכי היסוד, אותם אמור משרד החינוך להנחיל לכל התלמידים.ות בישראל''.

ארגוני הנשים מסבירים את חשיבותה של השפה ביצירת מציאות. "מחקרים מוכיחים עד כמה לשון הפנייה הינה בעלת השפעה רבה ביצירת מציאות הוגנת ושוויונית עבור ילדות ונשים. לשפה יש חלק משמעותי בשימור ובהנצחת סטריאוטיפים מגדריים לגבי מקומם.ן של גברים ונשים בחברה''.

הם טוענים כי הצורך להשתמש בנקודה הא-מגדרית עלה מן השטח ''ומשקף את המציאות והצרכים של חברה שחותרת לשוויון במאה ה-21, והניסיון למנוע זאת הינו אנכרוניסטי, שלא לומר שוביניסטי ואין לו דבר וחצי דבר עם 'הגנה על השפה העברית'".

ארגוני הנשים מזכירים במכתב כי בדיון שקיימה לאחרונה הוועדה לקידום מעמד האישה בנושא השימוש בשפה שוויונית מגדרית, ציינה נציגת משרד החינוך כי משרד החינוך השלים את תוצרי העבודה שנעשתה בשנה החולפת להטמעה כוללת של שימוש בשפה שוויונית מגדרית במבחנים, תכני הלימוד, מכתבים, אופן הפנייה לתלמידים וכיוצא בזה.

"יוצא איפוא, שהחלטת מנהלת החמ"ד שהוא אורגן בתוך משרד החינוך, אינה עולה בקנה אחד עם האמור על ידי המשרד עצמו בוועדה לקידום מעמד האישה, וחותרת תחת ערכי היסוד שמשרד החינוך אמון על קידומם''.

בארגוני הנשים מבקשים משר החינוך והמנכ''ל ''לצאת באופן ברור כנגד מגמות קיצוניות כפי שמשתקף מדבריה של שוש נגר. לפעול ולוודא שכלל הגופים והיחידות הכפופים למשרד החינוך מחויבים לערכי השוויון של מדינת ישראל, ולרענן את המסרים היוצאים מטעם משרד החינוך בכל חלקיו ואגפיו''. עוד הם דורשים ''להעביר לידינו פרטים בנוגע ללוח הזמנים המתוכנן להטמעה הכוללת של שפה שוויונית''.

יואב גלנט
יואב גלנטצילום: Avshalom Sassoni/Flash90

כאמור, ראש מנהל החמ"ד במשרד החינוך שוש נגר הורתה להפסיק את השימוש בנקודה הא-מגדרית ואמרה כי "אנו בחמ"ד מחנכים לחיי משפחה בקדושה. אין בדעתנו לאפשר לכל גוף או גורם לפגוע, להשפיע או לכוון לרוח אחרת".

נעמה זרביב, מנכ"לית ארגון "שוברות שוויון", בירכה על החלטת ראש החמ"ד ואמרה: "ההיגיון ניצח את השיגעון. הכוחות שמבקשים להכניס אג'נדה קיצונית גם לשפה העברית פועלים מתוך מטרה לטשטש את ערכי המשפחה וטבע העולם".

לדבריה, "בימים אלה אנחנו רואים גופים שנכנעים לקמפיין וללחצים הכבדים שמופעלים עליהם בכדי לאמץ את האג'נדה הא-מגדרית ואנחנו קוראים להם לעמוד איתן ולא להכנע לסדר היום שמבקש לטשטש את הזהות המגדרית הקיימת לכל אחד מאיתנו מרגע לידתו. יחד עם ארגונים מפורום הארגונים למען המשפחה נמשיך לפעול על מנת להביא לשפיות".

הרב דרור אריה, ר"מ בישיבת שדרות ויו"ר מפלגת נעם לשעבר, מסר בתגובה, "שדולת הנשים מנסה לכפות את ערכיה הקיצוניים על מערכת החינוך כולה. הפמיניזם הקיצוני מנסה להטריל את החברה הישראלית, באינספור דרכים, בין היתר דרך שיבוש השפה. שיבוש השפה אינו ענין של מה בכך, שפה משנה תודעה".

"ארגוני הנשים, כמו שאר סוכני הקרן החדשה, שמו לעצמם מטרה להחליש את הזהות הבסיסית האנושית של איש אישה משפחה ואומה. הגברת שוש נגר פעלה באופן טבעי, כפי המצופה ממי שאחראית על החינוך הדתי בישראל. התורה היא סל הערכים שלנו, ולא מטבעות זרות, של תרבויות שונות, השוות כקליפת השום. לנו יש את תורת ישראל, ואת נצח ישראל. אל תתבלבלו, ארגוני הנשים, לא פועלים לטובת הנשים, הפמיניזם הקיצוני, מנסה להרוס את התשתיות הטבעיות, למחוק את הצביון הנשי, ולייצר בני אדם ללא זהות", הוסיף.