עו"ד שולי וייס
עו"ד שולי וייסצילום: יוליה פוטו-ארט

שר האוצר כץ הודיע לאחרונה כי גם עמותות שמחזור העסקים שלהן ירד ב-25% לפחות יהיו זכאיות לתמיכה.

זה בהחלט נחמד ובטוח שיעזור ללא מעט עמותות בימים קשים אלו. אבל זה ממש אבל ממש לא מה שהעמותות צריכות.

אנשי האוצר שוב פספסו ולא הבינו מה זו עמותה, מהו המגזר השלישי בכלל ובעיקר מה תפקידו של המגזר השלישי בעתות משבר.

אנשי האוצר לקחו את מודל התמיכה בעסקים והעתיקו אותו (בערך) לעמותות, אלא שעמותות אינם עסקים, מטרתם שונה ודרך פעילותם שונה ולכן גם התקציבים אותם צריכות העמותות לקבל חייבים להיות שונים.

בעוד שעסקים בעת משבר תפקידם הוא לשרוד כדי שיוכלו לשוב ועמוד על רגליהם עם סיום המשבר, תפקידם של עמותות בעתות משבר איננו לשרוד ובטח ובטח שאינן עסוקות במחשבות ותוכניות ליום שאחרי המשבר.

תפקידן של עמותות ומבחנן הגדול הוא בתוך המשבר.

יחודו של עולם העמותות הינו בסיוע שהוא נותן לחברי הקהילה בדיוק בזמנים כאלו. אם מדובר בעמותות המסייעות למובטלים, עמותות המסיעות לנזקקים או בעמותות המעניקות סיוע נפשי, הכשרה מקצועית, סיוע לחקלאים בקטיף או כל פעילות חברתית אחרת.

בעבר, מרבית הפעולות המבוצעות כיום על ידי העמותות בוצעו על ידי הממשלה. במהלך 30 השנים האחרונות, הפריטו ממשלות ישראל את מרבית השירותים החברתיים וכיום כמעט כל השירותים החברתיים ניתנים על ידי גופי המגזר השלישי, עמותות וחברות לתועלת הציבור.

ארגונים אלו פועלים היום, תוך כדי המשבר, לסייע לנו, כלל תושבי המדינה, לעבור משבר זה בשלום.

בלא פעילות ארגוני המגזר השלישי לא היה מי שיחלק סלי מזון לאלו שאבדו את מקום עבודתם, לא היה מי שיסייע לקשישים ולניצולי שואה בבדידותם הקשה, לא היה מי שיסיע לחקלאים לוודא כי המדפים בסופר יהיו מלאים ולא היה מי שיתן אוזן קשבת למצוקות ולקשיים של כלנו.

משרד האוצר לא צריך לדאוג לפצות עמותות על "הפסדים" עמותות אינן עסק. משרד האוצר צריך לדאוג לתקצב עמותות כדי שיוכלו להמשיך ולדאוג לכולנו בימים קשים אלו.

אלו באמת רצו פקידי האוצר לסייע לעמותות עליהם היה להודיע מיד בתחילת המשבר על הגדלה משמעותית של תקציבי התמיכות בעמותות, הרבה מעל למה שניתן.

היה עליהם לקצץ מידית בבירוקרטיה. זה מה שהעמותות צריכות. לא פיצוי על ירידה בהכנסות אלא גידול וגידול חד בהכנסות לאותן עמותות שעוזרות לנו.

שר האוצר, אני קורא לך, שחרר עכשיו תקציבים להכשרות מקצועיות, לתמיכה בקשישים, לסלי מזון לנזקקים, לסיוע חרום לחקלאים, לתמיכה בתלמידים מתקשים, לתמיכה במשפחות במצוקה כלכלית ואישית, למלחמה באלימות, לסיוע לצעירים ולבני נוער, לזה צריך לתת כסף והרבה.

אדוני שר האוצר, ארגוני המגזר השלישי צריכים תמיכה כספית בתוך המשבר לא סיוע להיחלץ ממנו. בלי ארגוני מגזר שלישי חזקים אנחנו כחברה לא נשרוד את המשבר הזה.

הכותב הינו עורך דין מומחה לדיני עמותות ושותף במשרד עורכי הדין "בוגט-קידר"