נמצאה תרופה יעילה למחלת הקורונה?

מחקר קנדי רחב גילה כי טיפול בקולכיצין, התרופה הנפוצה לטיפול בשיגדון ובקדחת ים-תיכונית, מסייע להפחתה ניכרת בתמותה מקורונה

ערוץ 7 , י"ב בשבט תשפ"א

נמצאה תרופה יעילה למחלת הקורונה?-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

קולכיצין, התרופה הנפוצה לטיפול בשיגדון ובקדחת ים-תיכונית, הוכחה כיעילה לטיפול בקורונה - כך עולה ממחקר בשם "קול - קורונה", שנערך בקנדה ותוצאותיו מתפרסמות הבוקר (שני) בעיתון "ישראל היום".

תוצאות המחקר, שנוהל על ידי מכון הלב של קוויבק, הראו שהשימוש בקולכיצין הוריד את הסיכוי לאשפוז ב-25%, את הצורך בהנשמה ב-50%, ואת התמותה ב-44%.

4,500 משתתפים ממדינות קנדה, ארצות הברית, אירופה, דרום אמריקה, ודרום אפריקה לקחו חלק במחקר הבינלאומי, שכלל חולים שיש להם לפחות סיכון אחד להסתבכות של הקורונה.

המשתתפים, שאובחנו כמאומתים באמצעות בדיקת מטוש, קיבלו כדור קולכיצין 0.5 מ"ג פעמיים ביום למשך שלושה ימים, ולאחר מכן נטלו כדור אחד במשך 27 יום. מנגד, בקבוצת הבקרה, קיבלו פלצבו במשך 30 ימים.

החוקר משה רוגוזניצקי, מנהל מכון המחקר MedInsight, בירך על התוצאות: "מחקר זה מוכיח שקיימים פתרונות לקורונה בהישג יד, ושאפשרי להנגיש אותם למטופלים בשלבים המוקדמים של המחלה, בעודם בבית, ולמנוע בכך חלק ניכר מהעומס שנופל על בתי החולים".

הוא הוסיף: "מעבר ליעילותה של תרופה קולכיצין בקורונה, שיש לברך עליו, עריכת המחקר מראה את נחיצותן של תרומות מצד ממשלות עבור מחקרים לשינויי התוויות של תרופות גנריות שאין גופים מסחריים המתעניינים בביצועם. האינטרס בטיפול יעיל במסגרת קהילתית הינו צורך מובהק. יש לקוות שגם ממשלת ישראל תקצה לכך משאבים - כדי להציל את חייהם של חולי קורונה ולמנוע את קריסת מערכת האשפוז".