זה יכול לחזור על עצמו? אושוויץ
זה יכול לחזור על עצמו? אושוויץ צילום: Isaac Harari/FLASH90

בימים הקרובים יצוין יום הזיכרון הבינלאומי לשואה. באו"ם ובמוסדות בינלאומיים יציינו את האירוע בטקסים כבכל שנה בשנים האחרונות, אבל האם ניתן לקבוע ששואה נוספת לעם היהודי כבר לא תקרה. הרב ראובן פיירמן, חוקר תרבות ואמנות, ממש לא משוכנע שהתשובה שלילית.

"לצערי הרב שואה יכולה לקרות שוב מכמה סיבות", פותח הרב פיירמן הקובע כי "האנושות כולה לא עשתה תשובה. האשימו כולם את הגרמנים שהיו אנטישמים ולא היו בסדר ולכן קבעו שהגרמנים צריכים לשאת באחריות, אבל זה לא כך".

"אומות העולם לא רק ידעו ששואה מתנהלת ומתרחשת ולא עצרו את זה, לא רק שלא הפציצו את פסי הרכבת לאושוויץ למרות שידעו מה קורה באושוויץ כפי שכל המחקרים קובעים שבקלות היו יכולים להפציץ את פסי הרכבת, מעבר לכך שהם לא עשו את הדברים הללו, עד עצם היום הזה כל אומות העולם והתרבות האירופאית ממשיכות ללמד את התרבות האנטישמית שלהם בבית הספר".

הרב פיירמן מרחיב ומבהיר: "הם יודעים שהרבה מגדולי הסופרים והפילוסופים היו אנטישמים, כתבו מחזות אנטישמיים וציירו ציורים על עלילות הדם ולא השמידו את זה. הם לא חזרו בתשובה. הם רק העבירו אחריות לגרמנים אבל עדיין קוראים רחובות על שם פילוסופים אנטישמים גדולים כמו וולטר שהיה מהאנטישמים הגדולים וכריסטופר מלרו שכתב את 'היהודי ממלטה' שכולו עלילת דם, ושייקספיר יימח שמו שכתב את 'הסוחר מונציה', קנט ימח שמו ועוד רבים אחרים".

"נכון שהם לא מעריכים אותם בגלל האנטישמיות שלהם, אבל הם לא מגנים ולא מדברים נגד הדבר וזה אומר שהם משתפים פעולה ומכשירים את התרבות הזו בגלל היופי שלה. העובדה שבשביל אדם הערך האסתטי חשוב יותר מערך המוסרי זו הבעיה הגדולה ביותר של אירופה הנוכחית, ולכן יכולה להיות שואה שוב. אם מוסר לא עומד בראש סדר העדיפויות זה אומר שיכול לקרות משהו שיביא לשיקול אחר שיאפשר קיומה של שואה. ברגע שאמנות או ספרות חשובים יותר מחיי אדם זה אומר שהאנושות עוד לא חזרה בתשובה על השואה".

מדגיש הרב פיירמן את מה שהוא מגדיר כנקודה העיקרית של הדברים: "אנחנו לא מדברים על אנטישמים יחידים, על ניאונאצים שיכולים להיות בכל מקום, אלא על מדיניות אנטישמית של המדינות הקיימות היום באירופה. זה לא רק אנטי-ישראליות שיש מי שמצדיק באינטרסים בינלאומיים, למרות שאין לכך כל הצדקה שכמעט כל החלטות מועצת הביטחון של האו"ם ממוקד בנו, אבל אנחנו מדברים על היחס לשואה, על זה שמדינות לא מגנות ולא אומרות שאנחנו והתרבות שלנו תרמנו והביאנו לכך שהייתה שואה. הרי לא רק גרמניה הייתה אז אנטישמית אלא כל מדינות אירופה הישנה היו מעורבות בשואה".

עוד אומר הרב פיירמן: "חסידי אומות העולם היו בכל העולם, אבל לא הייתה מדינה אחת שפתחה שעריה להציל יהודים. בנוסף, אף אחד לא מחה על הדבר הזה. זה מאוד דומה למה שקורה לנו היום עם איראן. הרי בתוך 24 שעות אפשר לגמור את עניין פצצת האטום האיראנית. באולטימאטום שידרוש מהאיראנים להפסיק את תכנית הגרעין או שיוצאים למלחמה, הם היו פותרים את העניין בלי ירייה אחת, אבל זה לא קורה".

"עם ישראל מופיע על בימת ההיסטוריה כנייר לקמוס. לוקחים עם נרדף שלא עשה שום דבר רע לאף אחד אלא להיפך, תרם, קידם ופיתח את התרבות האנושית ובודקים איך יתייחסו אליו, ועל פי זה רואים את ערכה התרבות הזו. על זה אמר הרב קוק שהתרבות הכללית תיחרב, כפי שאנחנו רואים את אירופה ואמריקה קורסות ומתפרקות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו