ייצור טון אחד של UBQ חוסך פליטה עתידית של 12 טון גזים מזהמים
ייצור טון אחד של UBQ חוסך פליטה עתידית של 12 טון גזים מזהמים צילום: Arcos Dorados Holdings Inc

סועדים במסעדות מקדונלד'ס בברזיל ישתמשו במגשים חדשניים ידידותיים לסביבה, שיוצרו על ידי סטרטאפ ישראלי בטכנולוגיה ייחודית שהופכת פסולת לתחליף פלסטיק ירוק.

המהלך הוא חלק מהאסטרטגיה של ארקוס דוראדוס, הזכיינית הגדולה ביותר של מקדונלד'ס בעולם המפעילה מסעדות באמריקה הלטינית, להחליף את מוצרי הפלסטיק לטובת חומרים שמונעים זיהום סביבתי.

חומר הגלם התחליפי לפלסטיק הוא פטנט ייחודי של סטרטאפ הקלינטק UBQ Materials מקיבוץ צאלים. המפעל פיתח טכנולוגיה שמעבדת פסולת מכל הסוגים, כולל זבל אורגני, ניירות, שאריות פלסטיק ועוד, מפרקת אותם לרכיבים מולקולריים ויוצרת מהם חומר גלם חדשני המשמש לייצור חלקי חילוף לרכב, משטחים, פחים, מתקני ספורט ושלל מוצרים אחרים.

המגשים החדשים ישאו לצד הלוגו המוכר של מקדולנד'ס גם את זה של UBQ ויחליפו את מגשי הפלסטיק הותיקים. המהלך יתחיל במסעדות בערים הברזילאיות סאו פאולו, ריו דה ז'נרו, סלבדור, ברזיליה, מנאוס שבאמזונס ועוד. החברות מציינות שפרוייקט חידוש המגשים הוא רק קצה הקרחון בשיתוף הפעולה הפוטנציאלי ביניהן, והן מתכננות לפתח מוצרים נוספים ידידותיים לסביבה עבור מקדונלד׳ס באמצעות חומר הגלם של חברת UBQ.

טאטו ביג'יו, מנכ"ל UBQ ישראל, מסר שכל טון שמעובד במפעל משמעותו פתרון לפסולת שאלמלא כן היתה מתפרקת לאחר עשרות שנים תוך פליטת פחמן לאטמוספירה. הייצור של טון אחד של UBQ חוסך פליטה עתידית של 12 טון גזים מזהמים. ככל שמקדונלד'ס וUBQ יפתחו עוד מוצרים נוספים, כך תוכל הרשת להקטין ואפילו לנטרל את טביעת הרגל הפחמנית שלה.