הקמע היהודי
הקמע היהודי צילום: שם עולם

פיסות חיים ועדות למסורת ולמנהגים של יהודי מזרח אירופה מתגלים עד היום. לפני כמה חודשים התקבלה שיחת טלפון במכון השואה "שם עולם" כשמצדו השני של הקו, פולני תושב העיירה סקרונוביץ השוכנת בין ורשה ללודז'.

הפולני לא הצליח להסתיר את ההתרגשות וסיפר ליושב ראש המכון הרב אברהם קריגר על מסמך מצמרר שהתגלה במקרה בביתו. במהלך שיפוץ הבית, הוא שבר את אחד הקירות המחברים בין החדרים. לתדהמתו, גילה בין ההריסות נייר עתיק וקדום עליו זיהה אותיות בשפה העברית.

הפולני לא ידע מה ערכו של המסמך אבל הבין שמכיוון שהוחבא בין הקירות, יש לו ערך סנטימנטלי גבוה ליהודים שהתגוררו בעבר בבית הזה. הרב קריגר שמע את דבריו של הפולני והזעיק את אחד משליחי מכון "שם עולם" הפזורים ברחבי אירופה להגיע לביתו ולקחת ממנו את אותו מסמך.

כשהשליח של ''שם עולם'' החזיק בידיו את הנייר וקרא את האותיות הרשומות עליו, הצטמרר. הוא הבין שבידיו החזיק קמע נדיר בן מעל 400 שנים ובו רשומים חלקי פסוקים שנכתבו על ידי רבי מאיר פפרוס מגדולי הרבנים שחיו בפולין. הקמע שהתגלה בין קירות הבית הוחזק ככל הנראה על ידי משפחה יהודית שגרה באותו בית בתקופת השואה והחביאה אותו כדי שלא יסגיר את יהדותם.

צילום: שם עולם

מנהג הקמעות היה רווח בקרב חסידויות מסוימות במזרח אירופה שנהגו להחזיק קמעות של רבנים עם פסוקים וברכות, מתוך אמונה שהקמע שומר ומגן על האדם. חלקם אף נהגו לשים את הקמעות על ילדיהם. מדובר במסמך נדיר שכבר לא ניתן למצוא בימינו, ששרד מאות שנים בין תלאות המלחמה והשואה ונמצא במקרה על ידי מקומי שמתגורר כעת באותו בית.

הרב אברהם קריגר אמר כי ''הגילוי של הקמע הוא בגדר נס. אילמלא אותו פולני שהחליט לשפץ את ביתו וגילה את הקמע במקרה לגמרי, הוא היה נשאר שם עוד שנים רבות ולא מגיע לידינו. מדובר בכתב יש נדיר בן מאות שנים שמדהים לראות איך שרד עד היום. אני מזמין את הציבור הרחב להצטרף לפאנלים שנקיים ביומיים הקרובים לציון יום השואה הבינלאומי. דווקא בימים אלו שכולנו נאלצים להסתגר בבתים ולהיות מרוחקים אחד מהשני, יש לנו דרך להתאחד ולהתכנס יחד סביב נושאים מרתקים ושיח חשוב לעם ישראל".

כנס "האוניברסליות של השואה" ייפתח הערב (שלישי) בשעה 18:00 ויועבר ברשת. במסגרת הכנס יתקיימו פאנלים מרתקים בהשתתפות היסטוריונים, אנשי תרבות ורוח ומנהיגים רוחניים בתפוצות שידונו בסוגיות של זיכרון השואה ברמה הבינלאומית והנחלת הזיכרון לדורות הבאים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו