בני גנץ מחזיק בתיק המשפטים - "ניגוד עניינים חמור, מצב בעייתי"

עו"ד כנרת בראשי לערוץ 7: איך קורה שבני גנץ מכהן כשר משפטים כאשר דנים בתיק הממד החמישי? התקשורת שותקת והיועמ"ש לא אומר מילה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ג בשבט תשפ"א

בני גנץ מחזיק בתיק המשפטים - "ניגוד עניינים חמור, מצב בעייתי"-ערוץ 7
בני גנץ
צילום: שמוליק עלמני

יו"ר 'כחול לבן', שר הביטחון בני גנץ, מחזיק כיום במגוון תיקים לאחר נטישת חבריו לשעבר למפלגה את הממשלה. בין השאר מדובר גם בתיק המשפטים, שם הוא משמש כממלא מקום השר.

האם הנתון הזה בעייתי לנוכח המשך חקירת פרשת הממד החמישי העשויה להתגלגל לפתחו? עורכת הדין כנרת בראשי סבורה שבהחלט כן.

"ברור שזה בעייתי. בני גנץ עצמו אמר שדברים כאלה בעייתיים כשדובר על בחירת פרקליט המדינה בידי נתניהו. הוא נאבק והצהיר שהוא נמצא כאן כדי להגן על שלטון החוק וכו', ושאם מישהו נגוע ויש קשר הוא לא צריך להיות שותף. בגלל זה לכאורה היה חשוב לו לקחת את תיק המשפטים. הוא הרי נכנס לממשלה כאילו בשם הקורונה, אבל איך משרד המשפטים קשור לקורונה? לגנץ פתרונים".

"כשאנחנו במקום שבו תיק 'הממד החמישי' נמצא בסחבת הנמשכת והמושחתת שלו, ובני גנץ שעמד בראש החברה הזו וקיבל חמישה מיליון שקלים מכספי ציבור, מה שאיפשר לו להשתכר בכבוד מעבר לפנסיה התקציבית שממנה הוא נהנה, במצב כזה להיות שר המשפטים זה בעייתי מאוד. זה ניגוד עניינים חמור".

בראשי מחדדת ומדגישה כי חומרת העניין גבוהה בהרבה מזו שעליה דיבר גנץ כשהתייחס לנתניהו שכן אצל נתניהו כבר החל המשפט, כלומר שלבחירת פרקליט המדינה כבר אין משמעות להליך המשפטי, בעוד במקרה בני גנץ יש משמעות רבה לקשר בין תפקידו כממלא מקום שר משפטים לבין ההחלטה על הגשת כתב אישום.

"מה יגיד היום בני גנץ, שר המשפטים היום, על כך שלא התקבלה עדיין החלטה ופה יש השפעה רבה. ההשפעה היא בקבלת החלטות אם להגיש כתב אישום, האם להכניס את בני גנץ בגלל תפקידו המרכזי, האם לפתוח בחקירה אישית וכו', כל אלה הן החלטות של פרקליט מדינה ולשר משפטים יש השפעה רבה על כך".

"לא היינו מנהלים את השיחה הזו אם גנץ לא היה מדבר בצורה כזו על בחירת פרקליט המדינה על ידי נתניהו כחלק מממשלה, בעוד הוא שר משפטים בודד ויש כאן תיק נגד החברה שבראשה הוא עמד, הוא כבר קיבל שם כספים מכספי ציבור, היה שם מצג שווא כלפי המשטרה מאחר ולא היו לחברה הזו לקוחות ובני גנץ כמי שעמד בראש החברה אחראי באופן אישי למצג השווא הזה וקבלת הכספים במרמה".

עו"ד בראשי מחריפה את דבריה וקובעת כי "תיק המשפטים מלכתחילה היה מסע ההתחנפות של כחול לבן. הם רימו את בוחריהם כשהם הסבירו את הכניסה לממשלה בתואנה שהקורונה מחייבת אותם לעשות זאת, אבל בפועל הם נהגו בדיוק ההיפך, הם עשו הכול ההיפך. כל מה שהם עסקו בו היה להאדיר את משרד המשפטים והיועץ המשפטי לממשלה, לטייח את כל הפאשלות שהיו בתקופה הזו. שמענו את דברי ניסנקורן שהגדיר את עצמו כחומה בצורה לפרקליטות במקום להבין שהוא צריך להיות חומה בצורה לאזרחים. במצב כזה מובן שאין שום קשר בין הקורונה למשרד המשפטים. הכניסה שלהם לממשלה הייתה בגלל תיק המשפטים".

"שום תיק שקשור לקורונה הם לא לקחו ולא התעקשו לקחת. קורונה זה רווחה, חינוך, בריאות ושום דבר מזה הם לא לקחו. משרדי התיירות, החוץ והמשפטים לא קשורים לקורונה", אומרת בראשי ומלינה על שתיקת יפי הנפש והתקשורת שלא מוצאת לנכון להרים קול צעקה ולצטט את דבריו של גנץ מלפני חודשים אחדים בהקשר זה של משרד המשפטים.

"לא אומרים לו שפגעתם באנשים מקצועיים כדי שלא ייבחרו לפרקליטות המדינה בתואנה של תיקי נתניהו שכבר התחילו כלומר לא צריכה להתקבל עליהם שום החלטה. יש כאן משהו שלי כאזרחית לא ברור. לא ברור לי איך בסיטואציה הזו אין ניגוד עניינים והכול בסדר. התקשורת שותקת והיועמ"ש לא אומר מילה".