ג'וזפה קונטה
ג'וזפה קונטה צילום: רויטרס

טלטלה פוליטית באיטליה. ראש הממשלה ג'וזפה קונטה הודיע היום (שלישי) על התפטרותו, לאחר שספג ביקורת חריפה על דרך ניהול משבר הקורונה.

כזכור, איטליה היתה המדינה שנפגעה בצורה הקשה ביותר מהתפרצות הנגיף עם תחילת המגיפה, ועד היום רשמה מעל 85 אלף מתים. קונטה הגיש את התפטרותו לנשיא סרג'ו מטרלה, לאחר שבשבוע שעבר איבד גם את הרוב בסנאט.

עם זאת, קונטה מקווה כי הנשיא יטיל עליו להקים ממשלה חדשה, במידה והוא יצליח לשכנע את הנשיא כי בכוחו לגייס רוב מחודש לבחירתו. במידה וקונטה יכשל, עשוי הנשיא מטרלה להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה החדשה על מועמד אחר או להכריז על הליכה לבחירות.

התפטרותו של קונטה מגיעה לאחר שהוא הצליח לשרוד בקושי רב שתי הצבעות אי אמון בשבוע שעבר בשני בתי הפרלמנט האיטלקי, לאחר שראש ממשלת איטליה לשעבר מתאו רנצי החליט להוציא את מפלגתו "ויוה" מהקואליציה בראשות קונטה.

כעת זוכה קונטה לתמיכתן של שתי מפלגות בלבד – תנועת חמשת הכוכבים והמפלגה הדמוקרטית. מנהיג האופוזיציה ותנועת "הליגה הצפונית" הימין-קיצונית, מתאו סלביני, קרא לקיום בחירות חדשות בהקדם. המשבר הפוליטי החל לאחר שרנצי וחברי מפלגות אחרות העבירו ביקורת חריפה על ראש הממשלה קונטה על דרך ניהול משבר הקורונה והתמיכה לעסקים, כמו גם קריסת הכלכלה האיטלקית.

איטליה אמורה לקבל מעל 200 מיליארד יורו כמענק הבראה בעקבות משבר הקורונה, ובתוך הממשלה התגלו חילוקי דעות על הדרך בה יחולק הכסף בין המגזרים השונים, מה שהביא בסופו של דבר לפירוקה.

קונטה כבר עמד בראשות שתי ממשלות שונות מאז נכנס לראשונה לתפקידו בשנת 2018, ואם יצליח להקים ממשלה חדשה, זו תהיה הממשלה השלישית בראשותו בשלוש השנים האחרונות.