הרב חיים אמסלם: להתאחד עם הציונות הדתית

הרב חיים אמסלם מבקש לאחד את תנועתו 'עם שלם' עם מפלגות הציונות הדתית: זה הדבר המתבקש היום. הציונות הדתית צריכה להתרחב ולהכיל.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , י"ג בשבט תשפ"א

הרב חיים אמסלם, יו"ר תנועת 'עם שלם, קורא לחיבור מפלגתו עם הציונות הדתית. "זה הדבר הנכון והמתבקש", הוא אומר בראיון לערוץ 7.

"אנחנו מגדירים את עצמנו מפלגה ציונית, חרדית, הדוגלת במשנת תורה ועבודה, אנחנו בעד שירות בצה"ל. חמש בניי שירתו בצה"ל אחרי שנות לימוד בישיבות חרדיות", מספר הרב אמסלם. "אני חשוב שזה הדבר המתבקש היום. הציונות הדתית צריכה להיות רחבה ומכילה ו'עם שלם' יכולה למצוא את מקומה שם".

הרב אמסלם מציג סקר לפיו כבר בשלב זה, עוד בטרם יצאה מפלגתו לקמפיין בחירות, כוחה עומד על כמנדט וחצי, ובחבירה למפלגת הציונות הדתית התוצאה תהיה משמעותית יותר.

את הטענות לפיהן מגמת מפלגתו היא חבלה במעמד הרבנות הראשית דוחה הרב אמסלם מכל וכל. "ממש לא. אני וחבריי בציונות הדתית ולא מעט רבנים ששותפים איתי במיזמים שונים, כולנו שותפים לרצון לחזק את מעמד הרבנות הראשית, אבל כפי שראו אותה מקימיה, הרב קוק, הרב עוזיאל וחבריהם שראו בציונות הדתית מתן מענה לכלל החברה בישראל ולא לסקטורים מסוימים".

"הרבנות הראשית לישראל היא לכלל ישראל ולא לחרדים או לפלגים וזרמים או קבוצות מכבודות ככל שתהיינה", אומר הרב אמסלם.

להערכתו של הרב אמסלם חבירת מפלגתו לציונות הדתית תניב תוצאה גבוהה. "אין לי ספק שלנוכח מה שקורה ברחוב החרדי, רבים בציבור החרדי המתון יותר מבינים שצריך לקדם ולפתח מערכות חינוך ממלכתיות חרדיות, ממ"חים, שיש בהם שילוב של לימוד תורה ולימודים כלליים, מעין מה שיש בציונות הדתית בישיבות התיכוניות. יש לכך צימאון רב בציבור החרדי אבל אין להם מענה כי המפלגות החרדיות לא מקדמות את העניינים הללו".

בדבריו מזכיר הרב אמסלם כי במקום השני של מפלגתו נמצאת מועמדת מטעם ארגון הנשים החרדיות 'נבחרות', "זה ציור לא מבוטל. מדובר במנדטים. אם נשכיל לחבר ולהתחבר למקום שהוא הטבעי וההגיוני ביותר נגיע לתוצאה מפתיעה, לפחות 7-8 מנדטים אם לא יותר".

בהתייחס לאירועים הסוערים של הימים האחרונים אומר הרב אמסלם: "אני חשוב שהציבור החרדי שברובו הוא שומר חוק מתבייש ומוצא את עצמו במצב מאוד לא נעים. מה שקרה אלו תופעות שמקומם לא יכירם אצל שומרי תורה ומצוות. אני חייב לשבח חלקים בהנהגת החברה החרדית שקמו כדי לזעוק נגד הדברים הללו".

"אנחנו נמצאים במדינת חוק ולא מדינת צחוק וצריך לשמור על החוק. התורה מצווה אותנו ונשמרתם מאוד לנפשותיכם. זה ערך עליון ולפעמים ביטולה של תורה זה קיומה, לעיתים צריך לסגור גם תלמוד תורה של תינוקות של בית רבן כדי שאחר כך ניתן יהיה להמשיך. מה שפלגים קיצוניים מסוימים עושים, מתריסים ועולבים בכוחות הביטחון זה דבר פסול. הבעיה היא שהרוב הדומם מאוים על ידי המיעוט וקולו של המיעוט נשמע ונראה וזה חילול ה' נורא".

בדבריו מבקר הרב אמסלם את התנהלותם של בחרי כנסת מסוימים מהמגזר החרדי "שמיתממים ואומרים בתקשורת החרדית שאלו שוליים ושבבניקים או קבוצות מיעוט לא מייצגות. כשמדובר בקבוצות שמגדירות את עצמם כפלג הירושלמי אלו לא עשבים שוטים, אלה לא קבוצות זניחות. מדובר כאן בקבוצות גדולות שנותנות את הטון ומאיימות על השאר. צריכה לקום מנהיגות חרדית ולכן אני קם ועושה מעשה להצלת אותו ציבור שזועק ואומר שאנחנו לא שם, זו לא דרכנו, אנחנו בעד שמירת ההוראות ממשרד הראש הממשלה ומשרד הבריאות".