ראיון עם מנהיג השולמנים אביר קארה

אביר קארה, מנהיג מחאת השולמנים שהצטרף למפלגת ימינה, מספר לערוץ 7 מדוע בחר במפלגתו של נפתלי בנט עבורו ועבור "העצמאים המאמינים בכלכלה חופשית, ביוזמה פרטית וברפורמות מקיפות שצרי לעשות במשק הישראלי", כלשונו.

לדבריו "מי שמחפש קבוצה שלא מחויבת לאף קבוצת לחץ אחרת ובאה לדאוג ולעשות למען ארץ ישראל עם ישראל העסקים הקטנים והבינוניים, יש לנו בית חדש, הבית שלנו הוא ב'ימינה'", אומר קארה המדגיש כי הוא עצמו תושב גבעון החדשה כל חייו.

"אני איש ארץ ישראל השלמה, אני איש ימין מלא מלא, אבל אני לא מגיע לכנסת כדי לעסוק בנושאים האלה, אלא כדי לעסוק בנושאים של חברה וכלכלה שאף אחד לא התעסק איתם".

בהקשר זה הוא מדגיש את הכורח שלטעמו יש בריסוק הרגולציה והבירוקרטיה הישראלית, "אפשר בפתק אחד גם להחליף ראש ממשלה וגם לרסק את הרגולציה הישראלית. זו המטרה לשמה אני מגיע לסיעת 'ימינה' ולכנסת".

על ביקורת שצפויה להגיע מכיוון ראש הממשלה על בחירתו זו של קארה, בשל מאמציו של נתניהו למען הכלכלה ולמען ההתיישבות, משיב קארה: "כל מה שנתן ראש הממשלה היה אחרי מלחמה אדירה שניהלנו יחד עם קבוצות של עצמאים. לא קיבלנו שום דבר במתנה. עשינו עבודה מאוד קשה כדי שיתייחסו אלינו ואחרי מאה שנים של חוסר יחס לקראת הבחירות ראש הממשלה נזכר שיש עצמאים בשטח. לא ספרו אותנו. אנחנו רוצים לשים את האזרח הקטן במרכז, את כל אותם שלא מאוגדים בקבוצות לחץ וקבוצות כוח, שזה מרבית הציבור הישראלי".

"כשמסתכלים על הממשלה רואים אותה נכנעת שוב ושוב לקבוצות לחץ. גם המורה בבית הספר שהיא לכאורה מאוגדת אבל באיגוד פחות חזק, ואז אנחנו רואים מורים צעירים שמרוויחים פחות ממורים מבוגרים בגלל חוקים כמו חוק הקביעות בעבודה. המדינה לא מתגמלת אנשים לפי כישרון ויכולת אלא לפי וותק. גם בתוך האיגודים קבוצות הלחץ פועלות. אנחנו חייבים לנצח את המצב שבו קבוצות לחץ יכולות לעשות למדינה, ובגלל הנזק הזה הקבוצות הללו מקבלות יותר,.

קארה משוכנע שנפתלי בנט יוכל לנהל את המדינה בצורה טובה יותר, "האזרחים יודעים את זה ומחפשים מישהו שאכפת לו מהעם ודואג לעם. לכן 'ימינה' זו המסגרת היחידה שתוכל להחזיר את העם למסלול של צמיחה אמיתית, לא מדומיינת ולא כזו שנכנעת ללחצים".

על התכנית הכלכלית שהציגו ראש הממשלה ושר האוצר אומר קארה כי זו כלל לא הרשימה אותו. "התכנית הזו נכתבה תחת לחץ בלי אף סמכויות מקצועיות מאחור, ושוב רואים ששכחו את העסקים החדשים מאחור. הצמיחה של ישראל תהיה תלויה אך ורק בעסקים החדשים שהוקמו כאן", הוא קובע, "שכחו אותם מאחור. מי שפתח עסק עד ה-29 בפברואר לא זכאי לקבל מענקים ולא פטורים מהמדינה לארנונה וכו', והדבר הזה חמור מאין כמותו. לעומת זאת אנחנו רואים כניעה לדברים מסוימים והבטחות ריקות מתוכן. זו כלכלת בחירות".

בשבועות האחרונים זכה קארה לחיזורים מצד מפלגות רבות. על מפלגתו החדשה של גדעון סער הוא אומר כי לא ראה שסער עשה מעשים של ממש בשנים האחרונות. "הם דאגו לקמפיין בחצי שנה האחרונה, כשעם ישראל התמוטט, אבל לא עשו משהו. מעבר לכך, יש אצל גדעון סער רשימה שכולה פוליטיקאים ואנחנו לא רוצים להביא עוד פוליטיקאים ולכן אני מגיע עם עוד ארבעה שולמנים, נציגים שיהיו הפה של כל האזרחים הפשוטים, שאפשר להתקשר לטלפונים פתוחים ולומר 'אחי' בלי להתבייש בכך".

קארה מקווה שיעלה בידיו לסחוף אחריו למעלה ממאתיים אלף אנשי עסקים עצמאיים שליוו אותו בפעילותה של התנועה בחודשים האחרונים ועוד רבים אחרים שיצטרפו אליהם. על השולמנים שנתניהו הציג ככאלה החוברים אליו אומר קרא כי הוא שמח על השינוי התודעתי שבעקבותיו כולם מחפשים שולמנים, "אבל היו הבטחות כאלה גם בבחירות הקודמות. לקחו מישהי מהשולמנים כיועצת לראש הממשלה אבל לא קרה כלום".

בדבריו מבהיר קארה כי אין לו שאיפות לתפקידים כאלה ואחרים אלא דרישתו היא קיומם של עשרה סעיפים כלכליים וחברתיים שהוצבו כיעד לימיה הראשונים של הממשלה הבאה. "אנחנו מקווים להביא בתוך חודש או חודשיים בשורות ענק לעצמאים ולמשק הישראלי כולו בדמות רפורמות שלא היו קורות אם לא היינו עושים זאת. משבר כלכלי הוא הזדמנות וצריך לנצל אותו, ולשם כך צריך אנשים מתחומי החברות והסטארט אפ".

על המתקפה התקשורתית בעיצומה הוא עומד כאשר יש מי שנובר בעברו ושולף ציטוטים ואמירות מלפני שנים רבות, אומר קארה כי הדברים לא מפתיעים אותו, הוא ציפה להם והוא מוכן להקריב את עצמו לספוג אש למען עם ישראל, כהגדרתו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו