לפני שהכל התחיל: דיון על הקורונה
לפני שהכל התחיל: דיון על הקורונה צילום: עמוס בן גרשום לע"מ

כאשר פרצה מגיפת הקורונה בסין ובהמשך בכל העולם, היה ברור דבר אחד - שאנחנו לא יודעים כמעט כלום על הנגיף המסתורי.

היו אנשים, חלקם בעלי תפקידם מכובדים, שהתעקשו בתחילה שהפחד מהנגיף הוא מוגזם והממשלה זורה פאניקה ומפחידה את הציבור על לא מאומה.

לנוכח זאת חזרנו לסביבות חודש מרץ 2020 ושמענו את הקולות של בכירים שלא הבינו בזמן את הסכנה. כך למשל, מנכ"ל בית החולים 'הדסה' שחזה שהמגיפה לא תגיע לישראל. "לא חכם להניח שתהיה מגפה בארץ", הוא אמר ב-16 לפברואר 2020 בראיון ל'כאן רשת ב''

"אולי יגיע חולה אחד או שניים, אפילו עשרה", הוסיף. "אבל המערכת שלנו חדה, והאבחון נעשה מהר – כך שאין סיכוי להגיע לרמה של מגפה. אותם הבודדים שיגיעו אין בעיה לבודד אותם בבית החולים".

פרופ' מייקל לויט הוא פרופסור לביולוגיה חישובית באוניברסיטת סטנפורד וזכה בפרס נובל על פיתוח מודלים ממוחשבים להבנת מערכות כימיות מורכבות. בראיון לתכנית 'קלמן ליברמן' באמצע חודש מרץ 2020 הוא אמר: "ישראל בכלל לא על מפת הקורונה העולמית. אופתע אם ימותו כאן יותר מ-10 אנשים".

פרופ' אודי קימרון, מרצה בכיר בבית הספר לרפואה באוניברסיטת תל-אביב, האשים את התקשורת בכך שהיא "היסטרית ומגמתית". בחודש נובמבר 2020 הוא כתב בחשבון הטוויטר שלו: "חרדים פחות חרדים מהנגיף כיוון שלא צורכים תקשורת מגמתית, היסטרית, ומפיצת דיסאינפורמציה. החיבור למציאות חזק יותר בלעדיה, והתוצאות בהתאם. למרות ערוצי הפחד, והפרופוגנדה השלטונית, האמת תנצח".

אלון בן דוד, הפרשן הצבאי של חדשות 13, צייץ באמצע חודש מרץ 2020 בחשבון הטוויטר שלו ציוץ שהפך ויראלי במיוחד. "משה בר סימן טוב הכפיל פי כמה הערב את מנת התבהלה היומית", כתב, וציטט את מנכ"ל משרד הבריאות דאז, משה בר סימן טוב שאמר ש"יתכן שאלפים ימותו מהמחלה".

בן דוד כתב: "בסין, מדינה של 1.4 מיליארד, מתו 3,000 והם כבר לקראת סגירת הארוע. אז אצלנו ימותו אלפים?? ואם כן - אז מה זה אומר על מערכת הבריאות שלנו? או על השיקולים של מנכ"ל משרד הבריאות להלך עלינו אימים?"

"5,000 איש מתים כל שנה כבר שנים רבות מחיידקים עמידים בבתי החולים", כתבה בתחילת חודש מרץ העיתונאית אשרת קוטלר. "התחזיות הקודרות ביותר של משרד הבריאות לא מדמיינות משהו שקרוב לכך אפילו עם מגפת הקורונה. איש לא הפסיק ללכת לבית חולים וודאי שלא הכניס לעוצר מדינה שלמה".

קוטלר הוסיפה: "אז שאלו את עצמכם, למי יש אינטרס להכניס את המדינה לחרדה, לכאוס והיסטריה רבתית ממש עכשיו. הייתי מתחילה ממקיאוולי. תתעוררו, כי עובדים עליכם בעיניים! ולמי שמתעצל לקרוא את מקיאוולי, אומר רק זאת - הדרך האפקטיבית ביותר לשלוט בהמון היא באמצעות פחד".

עיתונאי 'ידיעות אחרונות' איתמר אייכנר צייץ בשלהי חודש מרץ 2020 בחשבון הטוויטר שלו: "טוב זה כבר רשמי. בכל מה שקשור להפחדה, נתניהו החליף את איראן בקורונה. איראן OUT. קורונה IN. 'בזמן המוות השחור, הכולרה והשפעת הספרדית לא היתה לנו מדינה. והיום יש לנו מדינה וזה נותן לנו אפשרויות גדולות לאין שיעור לשלוט על גורלנו'. נשמע כמו נאום ביד ושם".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו