'להתאחד סביב דגל הזהות היהודית'

הרב יגאל קמינצקי, מיוזמי הקריאה לאיחוד מפלגות הציונות הדתית, מסביר בערוץ 7 את משמעות קריאתו הציבורית לה הצטרפו רבנים ואישי ציבור מובילים.

קריאת האחדות, מסביר הרב קמינצקי, כוללת את ארבע מפלגות הציונות הדתית בשלב ראשון, הבית היהודי, הציונות הדתית, נועם ועוצמה יהודית. "לעניות דעתי בנט לא שייך. הוא עצמו הכריז שסוגיות של דת ומדינה לא מעסיקות אותו, הוא קרא לאנשים לצפות בראיון שלו בשבת. אני לא מדבר רק על ציונות דתית אלא על ישראל יהודית שזה משהו רחב הרבה יותר. אנחנו לא דואגים רק לציונות הדתית, אלא לעם ישראל כולו הצמא לאמת הזאת".

מוסיף הרב קמינצקי ואומר כי בדיקה תגלה שנושא הזהות היהודית הוא הנושא המשמעותי והמטריד ביותר, "ואנחנו רוצים להחזיר את היהדות למדינה".

על חבר הכנסת בנט אומר הרב קמינצקי כי "הסוגיה היהודית לא מעניינת אותו. היא אולי מעניינת, אבל לא זה מה שהוא אומר ולא זה מה שהוא טוען. אתנו מטריד כל מה שקורה בסוגיה היהודית, הנגיסה בשבת, הנגיסה בזהות היהודית, הרס המשפחה היהודית. אני רוצה לומר שזה לא מטריד רק אותנו אלא את כלל הציבור". על כך מזכיר הרב קמינצקי את דבריה של גלי בת חורין העומדת בראש 'פורום קפה שפירא'.

דבריה של בת חורין מלמדים שסוגיית הזהות היהודית אינה נחלת הציונות הדתית אלא נחלת כלל הציבור, והרב קמינצקי מצטט: "כישראלית חילונית למהדרין, צו השעה הוא שתהיה מפלגה אחת שתקדיש את זמנה לדבר אחד, להילחם יום ולילה כמעט רק על זכותה של ישראל להיות בעלת צביון יהודי, בעלת מרחב בעל אופי יהודי", מוסיף הרב קמינצקי ומזכיר את דבריה של בת חורין על הצורך בחיזוק אחיזתנו על הארץ, במאבק מול הניסיון להפוך את ישראל למדינת כל אזרחיה ובמאבק למען זכות יהודים לגור בארץ. גם בת חורין רוצה לראות מפלגת ציונות דתית הזוכה למספר נכבד של מושבים בכנסת.

האם לרב קמינצקי שפה משותפת הדוקה יותר עם איתמר בן גביר מאשר עם מתן כהנא? הרב קמינצקי משיב ואומר כי "יכול להיות שמתן כהנא כאדם פרטי יסכים איתי אבל מפלגתו כמפלגה לא נושאת את הדגלים הללו. אנחנו רוצים מפלגה שתודיע חד משמעית שהיא לא מצטרפת אלא אם כן מתקנים את כל העוולות האלה, אלא אם נלחמים בעריצות ובדיקטטורה של בית המשפט. הם לא שם".

על הטענה לפיה פעילותו לאיחוד המפלגות נעשית בשליחות רבני מפלגת נועם אומר הרב קמינצקי כי מייחסים לו דברים שאינם נכונים. "נכון שתמכתי בזמנו בנועם ותמכתי בה בגלל שהיא הייתה המפלגה היחידה שחרטה על עוצמה את הזהות היהודית. אני פועל במספר מסגרות ועסוק בסוגיות האלה ורואה את הבעיות של הכרסום בדבר הזה".

"לקריאה הזו שקראתי קיבלתי מאות ואלפי הודעות תמיכה והזדהות של רבנים ואישי ציבור ונוער הכמהים לאיחוד ולחיבור הזה. זו השעה לכך ולא רק שנאחד את עצמנו אלא נהיה מגדלור לכל עם ישראל", אומר הרב קמינצקי.

"הנוער הוא חלק מהעניין. הוא מבולבל ויש כאן בעיה חינוכית כשאנחנו לא מסוגלים להתאחד. כשנתאחד זו תהיה קריאה לכל הנוער ולציבור כולו", אומר הרב קמינצקי וכשהוא נשאל אם האחדות אינה ראויה לכלול גם את 'ימינה' של נפתלי בנט, הוא משיב כי הסיבה לכך היא ש'ימינה' אינה נכונה לחרוט על דגלה זהות יהודית וראשיה אינם שמים זאת בראש סדר העדיפויות שלהם, אך אם ישנו את דרכם ויבחרו להשיב את הערכים הללו לדגלם הרי שהדלת פתוחה גם בפניהם.

בדבריו מדגיש הרב קמינצקי כי הוא עצמו אינו שייך לאף אחת מהמסגרות שלהן הוא קורא להתאחד. הוא רואה את עצמו במרחק מטחווי קשת מעוצמה יהודית ועל אף הטענות שיש לו הוא סבור שיש לשים את המחלוקות בצד. "אחרי שבנינו מדינה נפלאה צריך להכניס בה את הרוח ואנשים מצפים לכך".

על הקושי של הפוליטיקאים לפעול ברוח קריאה זו לאחדות אומר הרב קמינצקי כי זו אכן בעיה ועל הפוליטיקאים להבין את תפקידם כשליחי ציבור, ואם הציבור מעוניין בכך עליהם לוותר ולהגיע לחיבור זה "שהוא לא רק של הציונות הדתית, אפשר לחבר לזה גם את 'יחד', ציבור מסורתי, חילוני, חב"ד ועוד".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו