האזהרה של ביידן לפוטין

שיחת הטלפון הראשונה בין ביידן לפוטין כללה אזהרה מפני התערבות רוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב וגינוי מתקפות סייבר רוסיות על הממשל.

ניסן צור - ערוץ 7 , י"ד בשבט תשפ"א

האזהרה של ביידן לפוטין-ערוץ 7
ג'ו ביידן
Reuters

שבוע לאחר שנכנס לתפקידו בבית הלבן, קיים הנשיא ג'ו ביידן שיחת טלפון ראשונה עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, שכללה לפי הודעת הבית הלבן תלונה ואזהרה של ביידן לפוטין על המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב.

על פי הודעת הבית הלבן "הנשיא ביידן הבהיר כי ארה"ב תפעל בתוקף להגנה על האינטרסים הלאומיים שלה כתגובה למעשי רוסיה הפוגעים בנו או בבנות בריתנו".

בבית הלבן ובקרמלין דיווחו כי שני המנהיגים גם דנו במגוון נושאים נוספים ובהם הארכת האמנה המגבילה את כמות ראשי הנפץ הגרעיניים של שתי המדינות, ההפגנות של תומכי מנהיג האופוזיציה הכלוא ברוסיה, אלכסיי נבאלני, ומתקפת הסייבר העצומה בגדולה שביצעו על פי החשד האקרים רוסיים על מחשבי הממשל האמריקאי בשנה שעברה.

ביידן גם העלה בשיחה את הדיווחים ולפיהם רוסיה הציעה לאנשי הטאליבן וקבוצות אחרות באפגניסטן תשלום על הרג חיילים אמריקאיים.

"המנהיגים דנו בקיום מחדש של שיח יציב ואסטרטגי במסגרתו ניתן לדון בחיכוכים במערכת היחסים ובהסכמים חדשים לפיקוח על הנשק", נמסר בהודעת הבין הלבן.

בקרמלין מסרו כי "התקיימה שיחה כנה, עסקית וגלוית לב, והנשיא פוטין בירך את ביידן על בחירתו לנשיא ארה"ב. נורמליזציה של היחסים בין ארה"ב ורוסיה תענה על האינטרסים של שתי המדינות, ובהתחשב באחריותם המיוחדת לשמירה על הביטחון והיציבות בעולם – גם של הקהילה הבינלאומית כולה".

השיחה בין שני המנהיגים הגיעה לאחר שהסנאט האמריקאי אישר ביום שלישי את מינויו של אנטוני בלינקן למזכיר המדינה, ואחת הפעולות הראשונות אותן הוא ביצע היתה לחתום על הצהרה משותפת עם מנהיגי גוש G-7 בגנות ההרעלה והמעצר של נבאלני ברוסיה.