בעלה של אסתר הורגן לשופטי בג''ץ: ''נכדיי לא יזכו להכיר את סבתא שלהן''

בג''ץ דן בעתירה שהגיש המחבל שרצח את אסתר הורגן נגד הריסת ביתו. ''אני לא מחפש נקמה או ענישה, אלא הרתעה שתמנע את הפיגוע הבא''

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ד בשבט תשפ"א | עודכן: 12:46

שופטי בג''ץ דנים בצהריים (רביעי) בעתירה של ''המוקד להגנת הפרט'' נגד הריסת בית המחבל שרצח את אסתר הורגן הי"ד לפני כחודש, במהלך ריצה ביער ריחן בשומרון.

השופטת דפנה ברק ארז נזפה בפרקליטות הצבאית: "אם ידעתם שיוגש בג''ץ והנחתם שייצטרכו זמן לדון בזה, למה לא עדכנתם את המשפחה השכולה? למה היא צריכה לשמוע מהרדיו שניתן צו ארעי למניעת ההריסה מבלי להבין מה ההליך שעומד מאחורי זה?".

בנימין הורגן, בעלה של אסתר הי"ד ביקש משופטי בג''ץ לדחות את העתירה שהגיש המחבל ולאשר לצה''ל להרוס את בית המחבל הרוצח. ''הפיגוע הרס את חייהם של הרבה אנשים. כמובן של אשתי היקרה אסתר, של הוריה ושלוש אחיותיה, ששת ילדיי ונכדיי שלא יזכו להיות עם הסבתא שלהן. אף אחד לא דן בהשלכות על הכאב שלנו. אני לא מחפש נקמה או ענישה", אמר הורגן לשופטים.

''מה שדוחף את אותם מחבלים אלו שיקולים רבים וגם שיקולים כלכליים והשלכות של מעמד וכסף לסובבים אותם. הריסת הבית זה המעט שמדינת ישראל יכולה לעשות כרגע, ואולי ההריסה תרתיע אנשים אחרים לבצע מעשים כאלה''.

הורגן המשיך: ''יש כאלו שקובלים על כך שהדיון מתקיים בבית המשפט ולא נותנים לצה''ל לפעול ואני לא מאלה. יש הזדמנות לבית המשפט לקחת חלק פעיל בהרתעה נגד הטרור. כולם רוצים למנוע את הפיגוע הבא ויש כאן הזדמנות להשיב את הרתעה. אם בית המשפט יחליט שלא להרוס זה ישדר מסר הפוך וההרתעה תישחק וזה יגרום לעוד הרג של אנשים ויחזק את הטרור''.

השופט יצחק עמית אמר להורגן: ''משתתפים בצערכם. זה פיגוע שזעזע את המדינה, תודה על הדברים המכובדים של אדוני''.

בנימין הורגן אמר לפני הדיון: "באנו לבית המשפט העליון כדי לשמוע את הטיעונים ואת החלטת השופטים בנושא הריסת בית המחבל.

"אנחנו כאן לא כדי לחפש נקמה אלא כדי לחזק את ההרתעה", הדגיש. ''חשוב שכל הזרועות של מדינת ישראל וכמובן כוחות הביטחון והרשות השופטת יעשו יד אחד כדי להגביר את ההרתעה ולמנוע את הפיגוע הבא.

''מה שעברנו זה מעשה לא אנושי ואסור שזה יקרה שוב, נגיע לזה רק אם ההרתעה תהיה חזקה. לבית המשפט יש את הכוח להצטרף להרתעה הזאת או חלילה לפגוע בה'', הוסיף הורגן.

שופטת בג''ץ דפנה ברק ארז הוציאה ביום חמישי האחרון צו ביניים המעכב את הריסת בית המחבל שרצח את אסתר הורגן הי"ד בפיגוע טרור בצפון השומרון.

צה"ל תכנן להרוס את בית המחבל בשבוע שעבר, והשופטת הוציאה צו ארעי לעיכוב הריסת הבית עד לדיון והחלטה בעתירה שהגישה משפחת המחבל בסיוע ארגון השמאל הקיצוני ''המוקד להגנת הפרט''.

שי גליק, מנכ"ל ארגון ''בצלמו'' שמייצג את משפחת הורגן, מסר בתגובה: ''שוב ושוב בג"ץ פוגע במלחמה בטרור. כל עיכוב בהרס בית המחבל משמעותה היא אחת - פרס לטרור והזמנת הרצח הבא''.

ח״כ אופיר סופר (הציונות הדתית) תקף את בית המשפט העליון: ''בג"ץ ימשיך למרוח את הזמן ולפגוע בהרתעה של צה"ל ומערכת הביטחון. בג״ץ ימשיך להתעלם ולהרגיל את כולנו למציאות של טרור. בג"ץ ימשיך לכרסם ולשחוק את האפקטיביות של הריסת בתי המחבלים.

''אין הריסה טוטלית ומיידית כי רגישות זכויות האדם של רוצחים שפלים חשובה הרבה יותר מחייהם של ישראלים רבים. בושה וחרפה״, כך ח''כ סופר.

תנועת "אם תרצו" תקפה גם היא את בית המשפט בעקבות העיכוב בהריסת בית המחבל: "מדינת ישראל חייבת לאמץ מדיניות מלחמה בטרור המושתת על הרתעה אפקטיבית. על מחבל פוטנציאלי לקחת בחשבון כי בעקבות המעשה ביתו ייהרס עד היסוד, משפחתו הגרעינית תגורש לעזה ונכסיה יולאמו.

''צעדים אלו חייבים להינקט נגד מחבלים ויפה שעה אחת קודם. החלטת הביניים של בג"ץ מחבלת שוב במאמץ ישראל במלחמה בטרור. הגיע הזמן שהטרור המשפטי ייפסק גם הוא", הוסיפו בתנועה.