לוחמי צה''ל ב"צוק איתן"
לוחמי צה''ל ב"צוק איתן"פלאש 90

יש מי שנמאס לו לשמוע הכפשות המטילות כתם חמור של פשעי מלחמה על פעילותו המבצעית.

שני לוחמים תובעים את חברם לטנק בעקבות עדות שמסר במסגרת 'שוברים שתיקה' המאשימה גם אותם בירי חסר אבחנה על אזרחים בלתי מעורבים בפעילות טרוריסטית.

בא כוחם של הלוחמים, עורך הדין צור פלק, היועץ המשפטי של 'עד כאן' וממנסחי העתירה, מספר על כתב התביעה שהוגש ומזכיר כמה פרטי רקע: "ב-2014 צה"ל נכנס לרצועת עזה במבצע 'צוק איתן' אחרי חטיפת הנערים וטילים נורים. חיילים מסכנים את החיים שלהם, חלקם נהרגים ונפצעים וכשחבריהם יוצאים החוצה וכעבור חמישה חודשים יוצא לאור ספר של 'שוברים שתיקה' שנקרא 'ככה נלחמנו בעזה' ובו 111 עדויות שמתוכם 10-12 עדויות מזעזעות על מה שהם לכאורה ביצעו".

"מסופר שם על התערבות מי מצליח לרצוח רוכב אופניים ממרחק כי משעמם לצוות, תחרות מי מוריד יותר כלי רכב ממרחק כמה קילומטרים, על חייל שלא אוהב את הצבע הכתום ולכן מבקש מהמפקד שלו אישור להוריד בניין כתום, וידוא הריגה של אדם זקן קבירת אדם זקן בעודו חי".

העדויות הללו, מספר עו"ד פלק זכו לבמה בתקשורת המובילה בעולם, בפרלמנט האירופי ועוד. "ארגון 'עד כאן' אמר שהוא מכיר כבר את 'שוברים שתיקה' כארגון שלא מברר דברים עד הסוף ובואו נבדוק. בכל האירועים הבעייתיים האירוע הגיע למוסרי העדות וללוחמים שהושמצו ובעקבות העדויות הובלו לחדרי חקירות. מסתבר שנכנסים חיילים לתוך חדר החקירות והחוקר מראה להם את הסרטון באתר 'שוברים שתיקה' ושואל מה יש לך לומר על הטענה שרצחת או ניסית לרצוח".

"כל התיקים נסגרו מחוסר אשמה", מדגיש פלק ומתייחס לתביעה המדוברת: "אנחנו מדברים על שני חיילים, קוסטה ושניאור, מפקד וטען של הטנק והם תובעים את ירון שהיה התותחן. ירון נתן עדות אחת ו'שוברים שתיקה' חילקו אותה ל-15 חלקים ופרסמו אותם כעדויות שונות. הוא מספר על הפרטים הללו ומי שמכיר איך בנוי טנק מרכבה יודע שירי הוא שילוב עבודה של כל הצוות. בלי אחד מהם הירי לא יכול להתבצע ואכן כל החיילים נחקרים על האירועים האלה".

"הגענו לחיילים, בדקנו את הצוות והצלבנו את העדויות עם לוחמים אחרים שהיו בסביבה והבנו שזה פשוט לא הגיוני ברמה הטכנית. בנוסף, מנכ"ל 'עד כאן', גלעד אך, נסע עם שניאור לגרמניה שם מתגורר ירון כדי לפגוש אותו ולעמת אותו אחרי שהוא לא ענה לטלפונים. הוא ברח כשהוא ראה אותם נכנסים לאוניברסיטה ולא שיתף פעולה".

ממשיך עו"ד פלק ומספר: "קיבלנו לאחרונה את החומרים ממצ"ח ורואים בחקירות הללו שאותו ירון זאב שנעצר כשהוא הגיע לבקר את המשפחה, נחקר וראו שיש הסבר לכל ירי שהוא מדבר עליו או שלא היה ירי בכלל. הוא טען שדברים שהוא אמר נערכו ונחתכו על ידי 'שוברים שתיקה'. רואים שיש הבדל מהותי בין העדות שלו ל'שוברים שתיקה' לבין מה שהוא אמר למצ"ח".

לדברי פלק אין כל בעיה להוכיח את הנתונים וכעת "ירון זאב יתייצב ואו שהוא יגיד שהוא וכל חבריו לפלוגה חבורת רוצחים שפלים או שהוא שקרן".

בדבריו מלין פלק על הקלות בה ניתן להכפיש את חיילי צה"ל. הוא מציין שהעדויות התקבלו בבמות שונות בארץ ובעולם בצהלה, והארגון זכה לחיבוק בחגיגותיהם של גורמים אנטישמיים בעולם, כולל בפרלמנטים אירופיים. "אני שואל, שוברים שתיקה, מה קרה לכם? זו המטרה שלהם? להכפיש את צה"ל בשקרים בוטים ומכוערים? הגיע הזמן שמישהו ישלם על זה. הגשנו תביעת דיבה על סכום של 2.6 מיליון שקלים. במקרה התביעה הוגשה שבוע אחרי הפסק על ג'נין ג'נין, מה שמחזק את התביעה שלנו, כי החייל שם נפגע הרבה פחות מהחייל שלנו. החיילים נחקרו במצ"ח, החברים והמשפחות שלהם ידעו במי מדובר וכעת הם רוצים לנקות את השם שלהם".

בדבריו מציין פלק כי יתכנו עוד הפתעות בתביעה זו שעשויה להיות ראשונה בשורת תביעות. "הדו"ח של שוברים שתיקה מלא שקרים ואת כל הדברים נוכיח. אנחנו רוצים ששום חייל לא יפחד בפעילותו המבצעית שמא ארגון קיקיוני ושקרן ישמיץ אותו אחרי שהוא יחזור הביתה. במקום להפוך אותם לגיבורים הפכו אותם לפושעי מלחמה".

יצוין כי בעקבות הפרסום הראשוני ב'ידיעות אחרונות' לתביעת הלוחמים, פרסם ארגון 'שוברים שתיקה' הודעה לתומכיו ובה נכתב בין השאר: "התביעה של "עד כאן" מופרכת ונביס אותה בבית המשפט. באשר לכתבה, אנחנו שמחים שעדויות הלוחמים מ"צוק איתן" מצאו את דרכן סוף סוף ל"ידיעות אחרונות". הגיע הזמן שנדבר על איך נלחמנו בעזה ונקשיב ללוחמים ששירתו שם. וזו כבר תוצאה חיובית אחת מתביעת ההשתקה הזו. המתקפות עלינו לא עצרו אותנו בעבר ולא יעצרו אותנו גם היום. למעשה, מאז שהחל גל המתקפות הנוכחי עלינו, יותר אנשים פנו אלינו כדי לחזק, לתרום והכי משמח - לתת עדות".

פלק מתייחס לתגובה זו ומציין כי היא אינה כוללת כל התייחסות עניינית ואין כל טענה עובדתית בדברי הארגון. "אנחנו יודעים שכמות העדויות שלהם ירדה ממאה בשנה לכעשר עדויות בשנה. כך הם עצמם מפרסמים באתר שלהם. אנחנו נכנסים למערכה ארוכה ומה שחשוב לנו הוא שבית המשפט יפסוק מה האמת, והאמת היא שמדובר בארגון שהוציא את דיבתם של שניאור, קוסטה וחיילים אחרים שחוששים להצטרף כי נראה להם שהמשמעות היא לעמוד מול ארגון ענק".