מזכ"ל תנועת אריאל, דביר עמיאור
מזכ"ל תנועת אריאל, דביר עמיאור צילום: חזקי ברוך

בכל שנה סבירה ביום ט"ו בשבט יוצאים חניכי תנועות הנוער למבצעי נטיעות, סיורים וחיבור לארץ. מגבלות הקורונה משנות את התמונה מקצה לקצה, אבל בתנועת הנוער אריאל נערכים ליום המיוחד בדרך מיוחדת עליה מספר דביר עמיאור, מזכ"ל התנועה.

"הקורונה מאתגרת אותנו ודורשת חשיבה יצירתית אבל אנחנו לא מוותרים על ט"ו בשבט", אומר עמיאור ומספר על מבנה יום ט"ו בשבט הצפוי מחר לחניכי ומדריכי התנועה: "בשעות הבוקר כל חניך יקבל משימה אישית, לטעת עץ ערוגה או אדנית או לנקות בארץ ישראל, לחזק במשהו את הקשר לארץ ישראל. תהיה הגרלה בין הסניפים והסניף הזוכה ייצא ליום טיול התנדבות בחקלאות לחיזוק הארץ". טיול זה יתקיים רק אחרי עידן הקורונה שבתנועה מקווים שיסתיים בהקדם.

בהמשך היום ישתתפו השבטים ב"חדר בריחה מאוד אינטראקטיבי שהמדריכים מעבירים בזום בתוכנה שהתנועה פיתחה. אחר כך משדר תנועתי גדול ומושקע עם חידון טריוויה נושא פרסים, עם אהרון רזאל שילווה אותנו ועם ההורים של אהוביה סנדק שהיה חניך הסניף בבת עין בראיון על אהבת ארץ ישראל של אהוביה".

"הדגש שלנו הוא שאי אפשר לעצור אותנו. אנחנו לא נכנעים לקורונה, וגם אם אי אפשר לעשות זאת ביציאה למסע שנתי ברגל, נעשה זאת בצורה אחרת לא פחות חווייתית ומחברת לארץ ישראל ואולי נלמד כך להעריך את ארץ ישראל שאולי קצת התרגלנו אליה", אומר עמיאור. "במשך אלפי שנים עם ישראל ערג לארץ ישראל וכשהגיעו נישקו את האדמה ולנו שגדלנו פה היא נראית מובן מאליו והקורונה שהכניסה אותנו לבתים מחזירה בנו את ההשתוקקות לארץ ולטיול בה".

עוד ביקשנו את התייחסותו של עמיאור לעצם הקושי של חניכים ומדריכים להשתתף בפעילות דרך המסכים. "זה מאתגר את כולנו כי בכוח של תנועת נוער הוא המפגש והחיבור הבלתי אמצעי ופתאום עוברים למתכונות של זום. בשנה האחרונה היו חודשים של פעילות רגילה ותקופת הסגרים הייתה מצומצמת יותר, אבל זה בהחלט מאתגר וצריך לחשוב איך להתגבר ואיך לשמר את הביחד גם דרך המסכים".

לדבריו "יש לחניכים ציפייה ורצון לפעילויות שמחברות בינם לבין החברים, לשיחה עם מדריכים. אלפי חניכים השתתפו בפעילויות". ומה באשר למדריכים שלא תמיד יש להם את הכישורים להעביר מסרים והפעלות דרך הטכנולוגיה הממוחשבת? "אכן, הגיבורים הגדולים בעולם תנועות הנוער הם צוותי ההנהגה, המדריכים המדריכות הקומונרים והקומונריות, שעושים מעל ומעבר, ומדהים לראות את הראש הפורה שלהם. יש הרבה פעילויות והקורונה הוציאה מהמדריכים הרבה יצירתייות".

"עשינו כמה ימי הכשרה לצוותי ההדרכה כדי לראות איך פועלים במגבלות. קיימנו סמינריונים כשהיה אפשר כדי לתת לצוותים את הכלים והידע המקצועי לשימוש באמצעים הטכנולוגים, עשינו קורס מדיה ובכל סניף יש שני רכזי תוכן שמסייעים להעביר את התכנים לאמצעים וירטואליים".

בהזדמנות זו קורא עמיאור לילדי ישראל כולם, גם אלה שאינם בתנועת אריאל, להצטרף לחידון התנ"ך שאותו מובילה התנועה ויתקיים כבר בימים הקרובים. "ילדים יושבים בבתים בסגר וזה הזמן לפתוח תנ"ך וללמוד לחידון התנ"ך הארצי. ההרשמה עד כ' שבט, השלב המקומי-סניפי יתבצע בכ"ז בשבט. שלבי ההמשך יהיו בקיץ והפרטים באתר התנועה", הוא אומר ומעיר כי "מה חידון הזה זכו שמונה בוגרים שלנו בחידון התנ"ך הארצי והעולמי לנוער בעשור האחרון".