פרשנות | בצלאל סמוטריץ' לא צריך את חגית משה בשביל מצביעים אלא בשביל מפלגה

אחרי שסמוטריץ' ישתלט על הבית היהודי, הוא יאלץ לעשות חיבורים. או עם בן גביר, או לחזור עם כל החבילה לנפתלי בנט.

מוטי קרפל , י"ד בשבט תשפ"א

פרשנות | בצלאל סמוטריץ' לא צריך את חגית משה בשביל מצביעים אלא בשביל מפלגה-ערוץ 7
מוטי קרפל
צילום מסך

יש כאלה שמתקשים להבין איך זה שחגית משה מהבית היהודי דורשת מסמוטריץ' את ראשות הרשימה (או תפקיד שר ראשון) וריצ'–רץ' ברשימה. היא הרי מביאה רק 0.3% בסקרים וסמוטריץ מביא 2.2% (לפי סקר של ערוץ 12 אתמול).

אז בואו נסביר את העניין. סמוטריץ' לא צריך את חגית משה בשביל בוחרים; הוא צריך אותה בכדי להשתלט על השלד הבורסאי שנקרא הבית היהודי (מותג, מנגנון ופעילים). הוא רוצה להיות ראש הציונות הדתית, ובשביל זה הוא צריך את הבית היהודי. זו הסיבה הפוליטית לכך שהוא התפצל במפתיע מבנט. חגית משה כמובן מבינה את זה, ועל זה היא דורשת תמורה. לא על כמה אלפי קולות שהיא מביאה.

עכשיו, השאיפה הזו של סמוטריץ' בהחלט לגיטימית, אפילו ראויה. הגיע הזמן לשקם את הציונות הדתית, לבנות מפלגה אחת, לערוך מפקד ופריימריז (אחרי הבחירות כמובן) ולהיות מפלגה שהציבור הוא חלק חי ממנה. מפלגה ציבורית. סמוטריץ יבחר ליו"ר המפלגה הזו בקלות, ובצדק.

אחרי שסמוטריץ' ישתלט בימים הקרובים על הבית היהודי, הוא יאלץ לעשות חיבורים. או עם בן גביר (שזו האפשרות הסבירה) או אולי לחזור עם כל החבילה שעכשיו אחרי ההשתלטות היא בידיו, לבנט (שלא בטוח שיסכים לקבל אותו).

מה שעצוב הוא לגלות שכול האגף הזה של הציונות הדתית שווה (ביחד) רק 2.5%. 2-3 מנדטים.

עם בנט סמוטריץ היה מקבל יותר מקומות ראליים מאשר עם בן גביר, אבל כאמור, הוא לא התפצל מבנט בגלל השאלה כמה מקומות הוא יקבל בעשיריה הראשונה. המטרה הפוליטית שלו (למעט האידאולוגית, שגם היא קיימת ברקע ואליה לא התייחסתי כאן) הייתה להשתלט על הבית היהודי, ולדעתו זה שווה את המחיר.