ח"כ תהלה פרידמן
ח"כ תהלה פרידמן צילום: דוברות

ועדת החוקה דנה היום (רביעי) בנושא החוק להגדלת הקנסות, שנועד למנוע את פתיחתם של מוסדות לימוד ברחבי הארץ במהלך ימי הסגר הכללי.

ח"כ תהלה פרידמן ממפלגת כחול לבן שנכחה בוועדה הביעה את דעתה באשר לחילופי הדברים הקשים במהלך הדיונים.

היא התייחסה לחילוקי הדעות בין הליכוד לכחול לבן בסוגיית חוק הקנסות, והסבירה, "אנחנו דורשים את היכולת לתת צו סגירה מנהלי למוסד חינוכי שפתוח. היום חוק הקורונה מאפשר לסגור כל מוסד למעט בית כנסת, מוסד חינוכי או מוסד רווחה. מההתחלה ההחלטה של הליכוד וההתעקשות להביא את זה לוועדת חוקה שנתונה בידי יו"ר של יהדות התורה ולא לוועדת הכנסת זה בעצם למסמס את זה, לעשות טריקים ושטיקים. מההתחלה אמרנו שאנחנו רציניים עם זה, לא בשביל הפוליטיקה אלא בשביל חיי אדם".

באשר לדיון הסוער שהתקיים אמרה חברת הכנסת, "זאת הייתה חוויה לא נעימה. גם אני איבדתי היום את שלוות רוחי. קודם כל אנחנו רואים מציאות מאוד קשה, אלף נפטרים בחודש האחרון ואנחנו רואים את נציגי הציבור החרדי מצד אחד אומרים לנו' רובנו שומרים על הסגר וזה מיעוט שולי, אנרכיסטי, עשבים שוטים', ומצד שני 3 ימים מגינים בחירוף נפש על זכותו של אותו מיעוט שולי לפתוח את בתי הספר".

כמו כן, היא התייחסה לניסיון הפשרה שהוצע, לפיו מוסד חינוכי ייסגר לאחר התראה של 48 שעות והבהירה מדוע כחול לבן מתנגדים לכך. "אנחנו לא מוכנים לזה בשום פנים ואופן, אין שום סיבה. אם יגיע פקח לתיאטרון, יש הצגה והוא יגיד 'עוד 48 שעות אני סוגר'? זה מגוחך, יגמרו בנחת את ההצגה. אנחנו רוצים שיפסיק לפעול מיידית, אנחנו לא מוכנים לכל הניסיונות האלה לרכך למסמס ולעשות מעקפים. יש בירושלים 4,800 ילדים חולים עד גיל 18, 80 אחוז מהם מהחינוך החרדי. אנחנו יודעים שהווריאנט הבריטי מדבק מאוד בילדים אז אנחנו לא מדברים על פוליטיקה אלא על מצב חירום. הדרישה לסגור מוסדות חינוכיים היא בריאותית. אני לא משלה את עצמי שסגירת מוסדות החינוך הפתוחים יפתור את כל הבעיה, אבל זה יסייע".

בהמשך, תהתה ח"כ פרידמן על המניעים של הליכוד והמפלגות החרדיות. "למה להגן על פורעי החוק שפוגעים בבריאות של אנשים? אנחנו רואים את התוצאות". באשר לשאלה האם יתמכו בהארכת הסגר, השיבה חברת הכנסת: "אין טעם לעשות סגר אם לא אוכפים אותו, אין בזה טעם. או שזה רציני או שזה משחק, ומשחק לא כדאי. חייבים לאכוף ולכן אנחנו מתעקשים על חוק האכיפה המוגברת. בשאלה האם ממשיכים או לא? צריך לקבל החלטה על בסיס נתונים".