צבי האוזר
צבי האוזר צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

היום ציינו את יום הזיכרון הבינלאומי לשואה. אחד הסיפורים הלא ידועים על אותם ימים אפלים הוא סיפורו של חסיד אומות עולם יפני – צ'יאונה סוגיארה – אשר במהלך מלחמת העולם השנייה.

הוא פעל והציל יותר מ6,000 יהודים מהנאצים ושותפיהם. סוגיארה בתפקידו כדיפלומט יפני בליטא, סיכן את תפקידו, את חייו וחיי משפחות בפועלו למען הצלת היהודים בליטא מהשמדה. בזכות מעשיו הנעלים והאצילים הוא לנצח יהיה חסיד אומות עולם.

כבן לניצול שואה, וכיו"ר אגודת הידידות הבין-פרלמנטרית ישראל-יפן, סיפורו הייחודי של סוגיארה ריגש אותי מאוד וחשוב לס]ר אותו גם לקהל הישראלי.

צ'יאונה סוגיארה נשלח לקובנה שבליטא, במסווה של דיפלומט כאשר מטרתו הייתה להקים רשת מודיעין ולאסוף מידע על הסובייטים. פלישת הגרמנים לפולין והכיבוש הסובייטי בליטא הביאו לזרם בלתי פוסק של פליטים יהודים לליטא שהייתה תחת כיבוש סובייטי.

סוגיארה הבין שעליו לעזור. משלא קיבל אישור ממשרד החוץ של יפן לסייע ליהודים, הוא החליט לפעול בעצמו. בשנת 1940 הוא החל להנפיק אשרות מעבר מיוחדות דרך יפן לאי ההולנדי, קוראסאו. עד מהרה, יהודים רבים שמעו על כך, והקונסוליה היפנית בקובנה ליטא הוצפה בפליטים יהודים נואשים להינצל ולקבל את אשרת המעבר. סוגיארה לא הפנה להם עורף ויש המספרים כי הוא המשיך להנפיק את "אשרות החיים" ברכבת אפילו לאחר שפוטר מתפקידו ונשלח בחזרה ליפן.

אומץ לבו של סוגיארה הניע שרשרת אנושית של מעשים טובים. יפנים נוספים, פעלו בגפם, לסייע ליהודים במסעם לברוח מידי הנאצים. דוגמה לכך הייתה של סטסוזו קוצוג'י, מלומד יפני שהתמחה בעברית קלאסית ועזר לפליטים היהודים הרבים שהגיעו ליפן. סיועו להצלת העם היהודי התאפשר תודות לפעולתו הנחרצת לקבל אישור מהרשויות המקומיות ומשר החוץ היפני להאריך את אשרות המעבר עבור היהודים לעוד חודשים רבים.

סיפורם של סוגיארה וקוצוג'י משקף את סיפורם של יפנים נוספים, יוצאי דופן, אשר מצפונם לא התיר להם לעמוד בחיבוק ידיים אל מול סבל אנושי שלא ניתן לתיאור במילים. רבים מהם שלמו מחיר כבד, וכך גם סוגיארה, אשר חזר לבית מולדתו ב-1946, הודח משירות החוץ היפני והפך ל"פרסונה נון גרטה", אישיות בלתי רצויה. ואולם, בשנים האחרונות ניכרת מגמה חיובית ביפן אשר החלה לאמץ את סיפורו האמיץ של סוגיארה ולהפיצו. ביחד עם "יד ושם", הוא זכה להיחשב "חסיד אומות עולם" ב-1985 והיה נודע כ"שינדלר היפני".

אני רוצה להקדיש מילים אלו להנצחת זכרו של צ'יאונה סמפו סוגיארה, אדם שהפגין אומץ מונומנטלי וסיכן את חייו למען אמונתו בדבר הנכון לעשותו. אדם בן עם שיש לו היסטוריה ומסורת בת אלפי שנים וראה לפניו את היהודים – עם עתיק, הגם שאז עדיין היה ללא מדינה, אך כזה אשר נושא על גבו היסטוריה ומסורת של אלפי שנים. עם שבדומה לעם היפני יודע להביט 4000 שנה אחורה בזמן, ו-4000 שנה קדימה.

אמונתו הבלתי מעורערת של סוגיארה באנושות תיזכר לעד בהיסטוריה. לנצח הוא יהיה גיבור בישראל, ובזיכרון העם היהודי ברחבי העולם. תודה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו