דרישה מהמפכ"ל: "להשעות את השוטרים החשודים"

השוטרים החשודים במעורבות במותו של אהוביה סנדק ז"ל חזרו לפעילות. ארגון חוננו פנה למפכ"ל בדרישה להשעותם עד לתום החקירה.

ערוץ 7 , י"ד בשבט תשפ"א

דרישה מהמפכ"ל: "להשעות את השוטרים החשודים"-ערוץ 7
אהוביה סנדק
צילום: באדיבות המשפחה

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו פנה הערב (רביעי) במכתב אל יעקב שבתאי, מפכ"ל משטרת ישראל, בנוגע לחקירת מותו של הנער אהוביה סנדק ז"ל.

במכתב הביע דרישה "להשעות לאלתר ולפחות עד תום החקירה הפלילית את השוטרים שהיו ברכב מפעילות בשירות המשטרה". המהלך התבצע בעקבות החזרתם של השוטרים החשודים לפעילות סדירה.

במכתב ציין עורך הדין כי "אתמול בתאריך 26/1/2021, מסר קצין המשרת בימ"ר ש"י פשיעת לאומנית צו מנהלי למתיישב צעיר. כותרות העיתונים רחשו דיווחים על כך כי קצין שהיה ברכב שחשוד בניגוח אהוביה סנדק ז"ל חזר לשורות ומפעיל סמכויות שיטוריות כנגד נערי הגבעות".

"סעיף 77י' מסמיך את כבודו להשעות מהשירות שוטר אשר כנגדו נפתחה חקירה פלילית. בגין המוות של אהוביה סנדק ז"ל נפתחה כידוע חקירה פלילית בצח"מ עליו הודיע המשנה לפרקליט המדינה ביום 24/12/20".

עו"ד יאדו טען כי חזרת השוטרים לשירות ימ"ר ש"י, מדגישה את הצורך וההצדקה להשעותם. "השוטרים לא יוכלו לשרת בימ"ר ש"י במגע יומיומי בינם לבין עצמם ובסביבת שוטרים נוספים בימ"ר אשר עשויים להעיד כנגדם בהליך הפלילי, ככל שייפתח. השוטרים לא יוכלו לשרת אל מול אותם נערים שהיו ברכב בו נהרג אהוביה שאף הם עשויים להיות עדים בהליך פלילי כנגד השוטרים".

כמו כן הסביר כי השיטור של ימ"ר ש"י בנושא פשיעה לאומנית מופנה לאותה קבוצת אוכלוסייה אשר רואה עצמה "כנפגעת מהניגוח של הרכב של אהוביה וממות הנער".

"העמדת השוטרים שחשודים ונחקרים בגין הניגוח בפעילות מבצעית כנגד הנוער יש בה משום התנכרות ואדישות לרגשות הקשים והטבעיים שיש לנוער ולציבור בעקבות המקרה אשר עדין נתון בחקירה, כידוע", הוסיף עורך הדין.

לדבריו, "הכל בנוסף על טעם חריף לפגם כלפי המשפחה אשר החקירה על מות בנם כנגד השוטרים עדין מתנהלת והמשטרה משדרת 'עסקים כרגיל'. לא למותר לציין כי מטעם המשפחה הוגשה חוות דעת של בוחן תנועה, דוד בן- זקן, בוגר שלושים ושלוש שנות שירות כבוחן תנועה במשטרת ישראל אשר תומכת בטענת הניגוח, כך שלכאורה, וחרף הדלפות סותרות לעיתונות קיים בסיס אובייקטיבי מוצק להגשת כתבי אישום כנגד השוטרים".

בסיום המכתב הציע עו"ד יאדו מארגון חוננו אפשרות נוספת. "יש להעביר את השוטרים ליחידה אחרת ולמנוע מגע יומיומי שלהם במסגרת העבודה, בינם לבין עצמם בינם לבין שוטרי ימ"ר ש"י ובפרט בינם לבין נערי הגבעות. הן מטעמים שבטובת החקירה וההליכים הפליליים הן מטעמים של מראית פני הצדק והן כמחויב משיקולי רגישות ציבורית ורגישות נכונה כלפי משפחת ההרוג".