פרופ' איתמר גרוטו: "בודדים נדבקים אחרי החיסון השני"

פרופ' איתמר גרוטו התייחס לשלבי היציאה מהסגר: "אנו מצפים שתהיה ירידה משמעותית במספר החולים הקשים החדשים".

103FM , י"ד בשבט תשפ"א

פרופ' איתמר גרוטו: "בודדים נדבקים אחרי החיסון השני"-ערוץ 7
פרופ' איתמר גרוטו
באדיבות המצלם

פרופ' איתמר גרוטו התייחס הערב (רביעי) בראיון ל-103FM לנתוני התחלואה בנגיף קורונה, ועדכן כי על אף מגמת ההתייצבות לה אנו עדים בימים האחרונים.

"עדיין המספרים גבוהים, 150 חולים קשה ביום, גם אתמול ושלשום. יש ירידה במספר החולים קשים בקבוצת הגיל המבוגר שאולי זה ההשפעה של החיסון. אנחנו רואים בממוצע של שבוע שבסך הכול ה-R יורד מעט מאוד, אבל ירידה של 0.9, בהחלט עדיין מספרים גבוהים. מצד שני, לא עברנו את 10,000 - יש פה את האפקט של הסגר שמוריד, ויכול להיות שבלי סגר היינו מקבלים מספרי יותר גבוהים", אמר גרוטו.

הוא סייג זאת ואמר כי הסגר במתכונתו הנוכחית הוא לא סגר מלא אך ציין כי "יש פעולות בכל זאת, מערכת החינוך סגורה, יש ירידה במדדי התנועתיות. יש השפעה. שילוב של מוטציה ונגיף שמתפשט יותר מהר, וסגר לא מלא גורמים להתייצבות ב-R, אבל לא מספיק בשביל ירידה".

על פי דיווחים, שליש מהחולים החדשים בגל התחלואה הנוכחי הם ילדים מתחת לגיל 17.

גרוטו הסביר, "אנחנו רואים שהמוטציה כנראה יותר מדבקת בילדים, ובכלל בכולם. ילדים תמיד אוכלוסייה שהכי נדבקת במחלות זיהומיות". הוא אף הודה כי: "זה בהחלט נושא בעיתי לאור העובדה שאנחנו לא יכולים לחסן אותם. יש גם עליה במספר החולים הצעירים הקשים מתחת לגיל 60, פחות מתחת לגיל 40".

בהמשך, התייחס לעמדת משרד הבריאות להאריך את הסגר בשבוע נוסף, ולבריטניה שהכריזה על סגר מלא עד לחודש מרץ.

פרופ' גרוטו הסביר את השוני בגישות, "לפי התקנות והחוקים הממשלה מוסמכת לאשר רק לשבועיים, זה מה שקורה במסגרת החוק. בגלל שהמצב כזה דינמי, ברור שלא נלך ל-4-3 ימים כי אנחנו רואים עד כמה נעשה מסובך להעביר החלטה על סגר, לכן עדיף ללכת לשבוע. אנחנו שונים מבריטניה כי יש לנו מסה משמעותית של מחוסנים ואני מקווה שזה ישפיע. בסך הכול נראה שהחיסון עובד טוב מאוד לפי הצפוי, המספרים של אלה שחלו אחרי השלמת הסדרה ממש נמוך. זה מעיד שבודדים מפתחים את המחלה אחרי קבלת המנה השנייה. מצד שני כן רואים לא מעט אנשים שנדבקו אחרי המנה הראשונה, כנראה כי הרגישו ביטחון והפסיקו לשמור על הכללים ואז יש הדבקה".

באשר להתרופפות המשמעת של הציבור בישראל, ולהפרות החוזרות ונשנות של הפרת התקנות, הבהיר המשנה למנכ"ל משרד הבריאות כי "אין לנו כלי קסם בשרוול, אבל אני חושב שהצטברו מספיק מתחסנים שבהחלט יהיה אפשר לחשוב לפתוח, גם אם מספר המאומתים לא ירד כל כך מהר. צריך לראות התחלה של ירידה משמעותית כדי להיות בטוחים ללכת קדימה ולפתוח, גם הפתיחה צריכה להיעשות בזהירות רבה".