יפה בן דוד
יפה בן דוד צילום: Photo by Hadas Parush/Flash90

ענת דוידוב שוחחה ב-103FM עם מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד שהתייחסה לאחוז המתחסנים הנמוך בקרב צוותי ההוראה.

"אני לא יודעת מאיפה הוא שואב את הנתונים הללו, גם משרד החינוך לא מבין מאיפה הנתונים. אנחנו עשינו 2 סקרים, האחרון בקרב 20 אלף עובדי הוראה, 73.3 אחוז הודיעו שהתחסנו, עוד 18.5 אמרו שטרם ועוד 5.2 שאמרו שהם לא מתכוונים. אלה הממצאים".

בן דוד קראה לסגור את מערכת החינוך המיוחד שנותרה פתוחה לאורך הסגר הנוכחי. "נעשה עוול גדול מאוד לצוותים. ביקשנו לסגור את החינוך המיוחד עכשיו כשהסגר מתארך. אנחנו יודעים שההדבקה בקרב ילדים גבוהה יותר, לכן צריך לחוס על הצוותים בחינוך המיוחד שלא יכולים לשמור מרחק וההדבקה שם גדולה.

״ת״ במקום שאת הלקויות הקלות כן יחריגו וגם הם יוכלו לעשות למידה מרחוק, החליטו שגם הם יפעלו. אז מתוך 150 בתי ספר שלך חינוך מיוחד שבדקנו, בקירוב למעלה מ-35 אחוז מהתלמידים לא מגיעים, 40 אחוז מהמורים לא מגיעים בגלל החששות והחרדות, יש כמובן ילדים מבודדים ומאומתים, וגם מורים מאומתים. לא יכול להיות שיפקירו אותם בצורה כזאת".

היא מתחה ביקורת חריפה על משרד הבריאות. "אני לא מבינה את עצימת העיניים כלפי הנתונים האלה ומה שקורה. יש הרי מוסדות של חינוך מיוחד גרידא של המורכבויות הקשות ויש כיתות של חינוך מיוחד בבית ספר רגיל. אז מתוך 10 תלמידים מגיעים 2 תלמידים, מגיעה מנהלת וצוות חינוך. זה עוול, עובדה שהתלמידים מצביעים ברגליים כי ההורים גם חוששים". בהמשך, התייחסה בן דוד לפתיחת מערכת החינוך אחרי הסגר: "ההחלטה אם לפתוח ומתי נתונה בידי משרד הבריאות, להם יש את הנתונים הבריאותיים. אני חושבת שצריך לפתוח את מערכת החינוך בצורה הדרגתית ומושכלת".

אפשרות בה דנים במערכת הבריאות והחינוך היא לאפשר לימודים במהלך החופש הגדול על מנת להשלים את הפערים שהצטברו במהלך שנת הקורונה.

בן דוד הביעה התנגדות לכך. "צוותי החינוך עובדים קשה יותר מבעבר. היום הקשר הנפשי הרגשי הבריאותי חשוב יותר מכל דבר אחר אז הם מתעסקים גם בזה וגם בקטע הפדגוגי. החופשות נועדו לעובדי הוראה כדי שיוכלו לנוח ולאגור כוחות. הוראה זה אחד המקצועות השוחקים ביותר, בפרט בתקופה של הקורונה. עובדי ההוראה שחוקים. תפסיקו כל הזמן להסתכל על החופשות שלהם. תעריכו אותם ותוקירו אותם, אם לא תעריכו אותם ותמשיכו להאשים אותם - לא יהיו לכם עובדי הוראה, מנהלים, גננות מצוינים ואיכותיים במערכת. תשמרו עליהם כדי שהאנשים הטובים במערכת יישארו".

לסיום, השיבה מזכ"לית הסתדרות המורים לשאלה האם צריך לדרוש מצוותי ההוראה תעודת מחוסן כדי לשוב ללימודים. "אני חושבת שמאף אחד במדינה לא יכולים לדרוש את זה מבחינה חוקית ואנחנו אזרחים כמו כולם. לפי הממצאים שבידינו עובדי ההוראה כן התחסנו. הבעיה נמצאת בכלל האוכלוסייה ולא רק אצלנו", אמרה בן דוד.