הגל השלישי: הגיל הממוצע של נפטרי הקורונה יורד

מחקר חדש מעלה שבעוד בגל הראשון גילם הממוצע של הנפטרים היה 81, בגל השלישי הוא עומד על 77.

ערוץ 7 , ט"ו בשבט תשפ"א

הגל השלישי: הגיל הממוצע של נפטרי הקורונה יורד-ערוץ 7
גופת נפטר קורונה. ארכיון
צילום: פלאש 90

מחקר חדש מצביע על ירידה בגיל התמותה הממוצע בישראל כתוצאה מנגיף הקורונה, כך מפרסם העיתון 'ישראל היום'.

אם בגל הראשון עמד הממוצע על 81, בין החודשים נובמבר לינואר הוא ירד בארבע שנים. הערכות הן שעם ירידת גיל הנפטרים, כך עולה מניין שנות החיים האבודות.

ככל שעובר הזמן מאז פרוץ הקורונה בישראל - הגיל הממוצע של הנפטרים יורד. לפי הנתונים, בגל הראשון (מארס-מאי) הגיל הממוצע היה 81. בגל השני (יוני-אוקטובר) היה הגיל הממוצע 79; ובגל השלישי (נובמבר-ינואר) הגיל הממוצע עמד על 77.

במחקר אחר, שנערך בשירותי בריאות כללית לפני מספר חודשים, נמצא כי 44 אחוזים מהחולים שנפטרו מקורונה היו בעלי תוחלת חיים צפויה של חמש שנים ויותר. רק אחוז זניח מהחולים שמתו היו בעלי תוחלת חיים צפויה של חצי שנה או פחות.

כעת, לאחר שהתברר כי הגיל הממוצע של המתים בגל השלישי ירד בכשלוש שנים, יש להניח כי אובדן שנות החיים בעקבות המגפה גדול אפילו יותר משהוערך בתחילה.

הנתונים גם מצביעים על גורמי הסיכון שמהם סבלו הנפטרים: 1,463 (33%) סבלו מיתר לחץ דם, 1,140 (26%) מסוכרת, 923 (21%) התמודדו עם מחלת לב, 353 (8%) סבלו ממחלת ריאה כרונית, 131 (3%) סבלו מדיכוי חיסוני, ו-46 (1%) סבלו ממחלת כבד כרונית.

יצוין כי חלק מהנפטרים סבלו מיותר מגורם סיכון אחד. כמעט 200 בני אדם נפטרו מקורונה רק מתחילת השבוע, ומספר הנפטרים מקורונה בחודש ינואר הוא הגבוה ביותר מאז פרוץ הקורונה, ועמד אמש על 1,161 - ממוצע של 43 נפטרים בכל יום.