הכנרת סוערת. מבט מחוף דוגית
הכנרת סוערת. מבט מחוף דוגית צילום: איציק לוי ,איגוד ערים כינרת

מפלס מי הכנרת עלה ביממה האחרונה בחצי סנטימטר והוא עומד הבוקר (חמישי) על 209 מטרים ו-69.5 סנטימטרים מתחת לפני הים.

מנתוני רשות המים עולה כי המפלס הנוכחי נמוך ב-89.5 סנטימטרים מהקו האדום העליון המסמן כנרת מלאה.

בתוך כך הודיעה הבוקר רשות המים כי החליטה להפסיק את פעילות זריעת העננים להגברת הגשם. במשך שנים ארוכות הפעילה חברת מקורות מערך גדול של פעולות לזריעת עננים ביודיד הכסף, באמצעות מטוסים, במטרה להגביר את כמויות הגשם באגן היקוות הכינרת.

בשבע השנים האחרונות הפרויקט נערך כניסוי מבוקר, שנוהל על ידי רשות המים וצוות מומחים מתחומי המטאורולוגיה, הסטטיסטיקה וההידרולוגיה.

ממצאי הניסוי הראו, שתרומת פעולות זריעת העננים מוסיפה 1.8% בממוצע לכמות הגשם. תוספת גשם זו מהווה תרומה של כחמישה מיליון מ"ק של מים בלבד לכנרת ולמאגרי מי התהום סביבה.

לאור ממצאי הניסוי ערכו כלכלני רשות המים בחינת כדאיות שהראתה כי העלות לביצוע זריעת העננים גדולה יותר מהערך של המים הנוספים בעקבות פעילות זו ולכן פעולה זו אינה כדאית.

בנוסף נלקחה בחשבון העובדה, שכתוצאה משני החורפים הגשומים, מפלסי המים הגבוהים בכינרת והסיכוי הקיים לפתיחת סכר דגניה, פעולת תיגבור הגשם היקרה אינה נחוצה – לא בשנה הנוכחית וגם לא בשלוש השנים הקרובות. הפסקת הפעילות תחסוך לתעריף המים מעל שלושה מיליון ש"ח בשנה.

גיורא שחם, מנהל רשות המים: רשות המים מנהלת את משק המים בראייה מקצועית וכלכלית רחבה, לשם ניצול מיטבי של משאבי המים ותוך אחריות לשמירה על תעריף המים לצרכני המים בישראל. בשלב זה הוחלט, שלאור התרומה המזערית של זריעת העננים מול העלות הגבוהה הכרוכה בה, לעצור פעילות זו – במיוחד לאחר שנמצא שלא יהיה בכך צורך חיוני בשלוש השנים הקרובות.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו