פולין
פולין צילום: רויטרס

פולין סוערת: החוק החדש שאוסר כמעט לחלוטין על ביצוע הפלות נכנס לתוקף ביום רביעי, וגרר שוב הפגנות מחאה של אלפי נשים ברחובות ורשה והערים הגדולות בפולין.

על פי ההערכות המחאה אף צפויה להתרחב בימים הקרובים בעקבות הזעם הציבורי בפולין.

החוק החדש קובע כי הפלות יתאפשרו רק במקרים בודדים של אונס, גילוי עריות או במקרה והאישה ההרה נמצאת בסכנת חיים עקב ההריון.

עד היום התאפשר לנשים במדינה הקתולית דתית לבצע הפלות גם במקרה והעובר סבל ממום קשה, אולם החוק החדש אוסר על נשים לבצע הפלה במקרה של מום בתינוק.

החוקה הפולנית נחשבת כאחת המחמירות ביותר באירופה בנושא ההפלות, והחוק החדש מונע כמעט לחלוטין מנשים הרות את האפשרות לבצע הפלות. הצעת החוק עברה כבר בחודש אוקטובר בפרלמנט הפולני, ועוררה גל של מחאה ציבורית והפגנות ענק ברחבי פולין.

גם אתמול, עם כניסת החוק לתוקף, יצאו אלפי נשים לרחובות ורשה במחאה וקראו להגביר את ההפגנות בימים הקרובים בדרישה מהממשלה ובית המשפט לחוקה לבטל את החוק החדש.

"אני קוראת לכולם לצאת לרחובות במחאה. החוק החדש הוא פשע", אמרה מרטה למפרט, אחת ממנהיגות מחאת הנשים בפולין. וונדה נוביצקה, חברת מפלגת השמאל בפולין, אמרה כי "המפלגה השלטת עדיין לא ניצחה במלחמה הזו מול הנשים", וגם נציב זכויות האדם בפולין הביע ביקורת על החוק החדש וטען כי "הוא מעיד על כך שהמדינה רוצה לענות נשים ולסכן את חייהן".

במפלגת השלטון "חוק וצדק" טוענים לעומת זאת כי החוק הכרחי על מנת לשמור על חייהם של עוברים הסובלים מתסמונת דאון או מומים אחרים, ולמנוע מנשים הרות לבצע הפלה ולהמית עובר רק עקב היותו בעל מום.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו