פרופ' רוטשיין נגד המדינה: שיטה בולשביקית דוברות הכנסת

ועדת הכספים התכנסה הבוקר (חמישי) לדיון בנושא תקציב בתי החולים הציבוריים, בעקבות סיום שביתת המנהלים אמש.

בדיון קראו ראשי בתי החולים לחברי הכנסת לפעול לתקצוב סדיר בבסיס התקציב לשנים הבאות עבור בתי חולים אלה, ולא להסתפק בפתרון המענה הנקודתי לשנה זו.

פרופ' זאב רוטשטיין, מנכ"ל בית החולים הדסה, תקף "אני חושב שאני צריך להתייחס קודם לוועדת הכספים, מי שחושב שלוועדה אין אחריות למצב הוא טועה. אתם דנים ומצביעים ולפעמים לא שמים לב שיש לזה השפעה על חיים ומוות. בתי החולים הציבוריים לא חיים מתקציב, גם לא בתי החולים של המדינה. זה תקציב תלוי בהכנסות. הכנסת קובעת את כללי המשחק במדינה, אני מרגיש שאנחנו ברומא העתיקה. הגלדיאטורים רבים ונותנים להם שמיכה ואומרים תמשכו אותה לכל הצדדים. אז מושכים אותה מבתי חולים ציבוריים לבתי חולים של קופות החולים והממשלתיים".

לדבריו, "יש מערכת שאיננה מאורגנת וזה תוצאה של אבולוציה פוליטית. לא קם מנהיג שהוביל רפורמה שתארגן את המערכת שתושב נצרת יקבל אותו טיפול ואותה רמה כמו תושב ב"ש ותושב ת"א. המערכת עצמה מלאה בעיות קשות".

"חוקקתם חוקים שבית חולים לא יכול לחיות", טען רוטשטיין, "זאת השיטה הבולשביקית שאומרת שצריך לקחת תרומות ואנחנו מקבלים חצי מהתמחור הנומינלי שקבעה ועדת התמחור של מדינת ישראל ואיך נתתם לזה לקרות? אנחנו נותנים הנחה סטטוטורית של 630 מיליון שקל לקופת חולים כדי שהם ישרדו ואם לא הייתי נותן לא הייתי צריך את הכסף".

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "אנחנו חברי הכנסת מכל המפלגות צריכים לקבל על עצמנו שעם תקציב המדינה שיצטרכו להביא אותו מיד אחרי הקמת הממשלה עושים סדר בבתי החולים".

פרופ' עופר מרין, מנכ"ל שערי צדק: "ריגשתם אותי. אנשים נתנו לנו גיבוי מלא ואני מודה לכולם על זה. אבל מרוב יער אתם לא רואים את העצים. כדי לגמור את 2020 הייתי צריך לעבור עץ עץ ולעבור חודש חודש ולבוא לחברה מהאוצר להגיד שצריך לשלם משכורות. שנת 2020 נצרבה אצל אנשי הבריאות עשרות פעמים שהגעתי לאוצר וכל דקה שהייתי שם פגעה בחולים. המחזה הזה חייב להיפסק. אל תגידו גמרתם את השנה. קיבלנו ודאות למשכורות למשך שזה. לזה צריך להגיע? לא קיבלנו מתנות קיבלנו כסף לעובדים שיעבדו וצריך רפורמה ברורה. אני מבין את אנשי האוצר שתפקידם להיות שומרי סף, לא על חשבון החולים שלנו".

פרופ' פאיד חכים, מנכ"ל בית החולים האנגלי בנצרת ציין, "אירוע קשה היה פה השבוע וקשה מאוד היה פה השנה ונשמע כאילו סיימנו. זאת רק ההתחלה. הכסף אצלכם ואין מישהו שלא צריך את מערכת הבריאות. הכסף עובר לבריאות. אנחנו מבקשם לתת להורים שלנו ושלכם את הרפואה. לא ייתכן בשנה כזאת של מלחמה החיילים מופקרים בשטח. בתי החולים בנצרת נכנסו השנה חזק מתחת לאלונקה. בשבוע שעבר שישבתי באוהל התביישתי, הייתי צריך להיות עם החיילים. נכנסתי למחלקת קורונה 3 גופות חיכו לי. איך עושים להם את זה? הרגולטור נותן קופסה, הכסף לא מגיע ואני אחראי שיש פחות אחות ופחות רופא וזה לא ייתכן בישראל של 2021. יש פה שיטת תקצוב ותמחור לא תקינה וזה חייב להיפסק. בנצרת שזה גם פריפריה חולים לא רוצים ללכת הביתה בשמונה הם רוצים לחכות לאוכל של בית החולים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו