באופן חריג נחשף שמה של הלוחמת בחשבון הטוויטר של דובר צה"ל
באופן חריג נחשף שמה של הלוחמת בחשבון הטוויטר של דובר צה"ל צילום מסך

1

ניסיונות של מחבלים לדרוס, לדקור, לירות ולרצוח חיילים ואזרחים בכבישי וצמתי יו"ש הם לצערנו עניין שבשגרה. על היעדר ההרתעה שמאפשר את המציאות הזאת ועל התמריצים שאפילו מעודדים אותה כבר דיברנו בעבר ועוד נדבר. לא פעם קורה לצערנו שמתקפות הטרור הללו מסתיימות בנפגעים מהצד שלנו. יותר מדיי פעמים קורה שהמחבל מצליח להימלט או במקרה היותר טוב נתפס חי בזירת האירוע, ומשם והלאה זוכה למשכורת קבועה ממשטר הדמים והשחיתות של אבו-מאזן, ולמאסר בתנאי דה-לוקס על חשבון משלם המסים הישראלי.

לשמחתנו, במקרים רבים חיילי צה"ל או אזרחים אמיצים מצליחים להדוף את המתקפה ללא פגע ואף להרוג את המחבל. בדרך כלל, שמותיהם של החיילים שתפקדו כראוי, סיכלו ניסיון פיגוע וחיסלו את המחבל, אינם נמסרים לפרסום. מלבד במקרים בודדים ויוצאי דופן, דובר צה"ל ממעט ביח"צ אישי לחייליו שתפקדו היטב ולא חושף את זהותם. המדיניות משתנית כאשר מדובר בחיילות.

בשנים האחרונות יחידות צה"ל הולכות ונכבשות תחת הלחץ הפמיניסטי לשלב חיילות בעוד ועוד תפקידי לוחמה. בימים אלו המאבק ניטש על חוד החנית של המערך הקרבי – יחידות השריון והחי"ר ואף הסיירות המובחרות. צמרת צה"ל משדרת יחס אמביוולנטי להתעצמות התופעה, מבקשת לערוך ניסוי ועוד ניסוי ולא ממהרת לאמץ את התכתיב הפמיניסטי במלואו. אבל ביחידת דובר צה"ל, שכבר מזמן הוטמעה בה לחלוטין רוח הפמיניזם הרדיקלי, לא מחכים. דוברות צה"ל מתפקדת כחוד-חנית של הקמפיין הפמיניסטי, ומשתמשת בכלים שלה ובאינפורמציה הנתונה בידה באופן בלעדי כדי להפיח רוח גבית במאבק ולהעצים כל הצלחה מבצעית של חיילת. המטרה שקופה: להדוף את הערעורים על המציאות שכבר נוצרה ביחידות המעורבות הקיימות, ולחזק את הדרישה להפוך גם את סיירת מטכ"ל ליחידה מעורבת.

2

צומת גיתי אבישר, על כביש 5 בדרך לאריאל, היה לא פעם יעד להתקפות מחבלים. ביום שלישי השבוע הגיע אל הצומת מחבל חמוש בסכין וניסה לתקוף את חיילי צה"ל. הפעם הסיפור הסתיים טוב, עם מחבל הרוג בזירת הפיגוע, ללא נפגעים לכוחותינו, ולא יאומן - אפילו ללא בירורים משפטיים או טיעונים לפגיעה בטוהר הנשק. על פי הפרסומים, המחבל, תלמיד תיכון בן 17, הגיע לצומת וניסה לדקור חיילת מהכוח שאבטח את האזור. החיילת לא איבדה עשתונות, ובעוד היא נאבקת במחבל ומונעת ממנו לדקור אותה, מפקדה של החיילת מצא את זווית הירי הנכונה כדי לחסל את המחבל מבלי שהחיילת תיפגע. בצה"ל סיכמו את האירוע בשביעות רצון וזה מובן לגמרי. אבל מכאן ואילך נכנסה לפעולה מכונת התעמולה הפמיניסטית של דובר צה"ל ושותפיו באזרחות ובתקשורת.

תוך זמן קצר הוציא דו"צ לפרסום את פרטיה האישיים של הלוחמת. בפרופיל הטוויטר האישי של דובר צה"ל תא"ל הדי זילברמן נחשף שמה המלא, ליאן הרוש, וכן העובדה שהיא חיילת בודדה שהוריה חיים בלונדון. תנסו להיזכר מתי בעבר ראיתם פרסום דומה של שמו של חייל שתפקד היטב בזירת פיגוע. אבל בעצם למה אנחנו מדברים על העבר, הרי ביחד עם אותה חיילת אמיצה היה גם חייל, המפקד שלה. ועם כל הכבוד שהיא ראויה לו על שלא איבדה עשתונות והדפה את המחבל שתקף אותה בסכין שלופה, הרי בסוף מי שהרג את המחבל ואולי גם הציל את חייה זה המפקד שלה. אז מדוע הוא לא ראוי למשהו מהכבוד שהיא זכתה לו? למה דובר צה"ל לא טרח לעשות לנו היכרות איתו? למה היא הפכה לגיבורת היום בעוד שהוא נשאר באלמוניותו?

אני לא רוצה לגרוע מהכבוד וההערכה שהחיילת ראויה להן. גם מי שמחזיק בהשקפה תורנית או מתנגד לשירות חיילות ביחידות לוחמות מסיבות מקצועיות, יכול להתרשם מרוח הציונות וההתנדבות של צעירה שהוריה חיים בלונדון, אשר בחרה לבוא לארץ ולהתגייס לשירות בתנאים שיש בהם קושי ואף סכנה. אבל כל מי שעוקב אחרי הקמפיין הפמיניסטי המתמשך של דוברות צה"ל יבחין בקלות שהחיילת הזאת, שתפקדה כמצופה ממנה, זכתה להאדרה ולחשיפה מתוך מטרה ברורה – להצדיק את המשכו וחיזוקו של תהליך שילוב החיילות ביחידות לוחמות. ואם בשביל זה צריך לדווח על תפקוד מקצועי נכון כאילו מדובר במעשה שראוי לעיטור הגבורה – המטרה הקדושה מצדיקה גם את זה. וגם את האדרת חלקה של מי שהוכתרה כגיבורת היום, על חשבונו של גיבור היום האמיתי.

3

הכתבים הצבאיים, ברובם הגדול, התגייסו כבר מזמן לקמפיין הזה, והגיבו לפרסום אודות החיילת הגיבורה בהסקת המסקנות המצופות.

הכתב הצבאי אור הלר הגדיר אותה "גיבורת היום בצה"ל", "תשובה לקמפיין המכוער שנוהל בשטחים מצד גורמים קיצוניים נגד הצבת נשים לוחמות בגדה". כתב צבאי אחר, ניר דבורי, בחר לצטט את תגובת יושבת-ראש נעמה חגית פאר: "תפקודה של הלוחמת שסייעה בסיכול פיגוע טרור הוא התשובה הטובה ביותר לאלו שמטילים ספק ביכולתן של נשים לשרת שירות קרבי ומשמעותי". פאר לא פסחה על ההזדמנות למנף את סיפור ההצלחה כדי להעלות שוב את הדרישה לשלב נשים גם ביחידות המובחרות והקשות ביותר: "הגיע הזמן שנשים תשתלבנה בכל יחידות צה"ל ובהתאם ליכולותיהן המקצועיות בלבד, ללא שום קשר למגדר – ומי שהיה צריך עדות לכך קיבל זאת שוב היום". כאילו שעד היום לא עושים הנחות בדרישות מחיילות לעומת חיילים בכל מקום שדרישה להישגים שווים תמנע את השתלבותן, בין אם מדובר בקורס טיס או בקורס קצינים.

מי שכן שמר על פרופורציות היה הכתב הצבאי טל לב-רם, שחלק על עמיתו אור הלר וצייץ כי "התשובה הטובה ביותר היא לא להפוך כל אירוע מבצעי מוצלח שבו לוחמים עושים את הנדרש מהם לאירוע דגל בגלל שמעורבת בו לוחמת". לב-רם הוסיף ותהה מדוע המפקד שחיסל את המחבל לא זכה לתואר גיבור היום, ואף כתב כי פרסום שמה של הלוחמת מנוגד לנוהל צבאי פנימי שנהוג בין הפרקליטות הצבאית לדוברות צה"ל.

4

בשנים האחרונות צה"ל משדר מצוקה בקשר לאיכות כוח האדם שמגיעה לשורות היחידות הלוחמות. צעירים מקבוצות אוכלוסייה חילוניות מבוססות ומשכילות, שבעבר מילאו את שורות היחידות המובחרות וחטיבות הדרג המסתער, מעדיפים היום לפנות ליחידה 8200, הרחק מסכנות החזית, ובתוך כך להכשיר את עצמם למקצוע משתלם לאזרחות. התופעה הזאת היא בין השאר תוצאה של ירידה ביוקרת היחידות הלוחמות, וזה קורה בין השאר משום שגורמים בצמרת צה"ל ודוברות צה"ל לא ממלאים את ייעודם בנושא. במקום להעצים את היחידות הקרביות, הם עסוקים בהעצמת החיילות. כל חיילת שעושה איזשהו תפקיד זוטר שעד כה עשו אותו רק חיילים זוכה לחשיפה ולתשואות שחיילים ביחידות המובחרות ביותר לא זוכים להן. במקום להתהדר בהישגים אל מול אויבינו, המטרה העיקרית של צה"ל היום לפי הרושם העולה מפרסומיו היא ניפוץ תקרות זכוכית.

אז באמת אין ספק שתחת השראת הקמפיין הפמיניסטי-רדיקלי ובניצוחם של ראש אכ"א, דוברות צה"ל ומפקדת היוהל"ם, צה"ל מגלה רמה גבוהה של מוכנות למלחמה בתקרות זכוכית. במקרה שיעמוד מולנו אויב אמיתי - התמונה הרבה פחות ברורה.

5

נסיים בקורטוב של פוליטיקה מגזרית: לאחר שבשנים האחרונות ראשי הבית היהודי עשו כל טעות אפשרית עד שירדו לכדי חצי אחוז בסקרים, הדרישה של חגית משה להנהגה שוויונית עם בצלאל סמוטריץ' עלולה לקבור סופית את המפלגה. יושבת-הראש החדשה חייבת לצבור ניסיון ולהוכיח את עצמה בפוליטיקה הארצית לפני שהיא מתיימרת להיות שווה לסמוטריץ', שמפלגתו מקבלת בסקרים פי 4 מהבית היהודי וכבר הוכיח את יכולותיו גם בכנסת וגם בממשלה. עו"ד שמחה רוטמן, הרכש החדש של סמוטריץ', הוא דמות מאוד מוערכת בימין הפוליטי והאינטלקטואלי. סמוטריץ' יכול להביא עוד אחד או שניים כמוהו, להציג רשימה מגוונת ואיכותית ולהתמודד על קולות הציונות הדתית בלי להזדקק לסיוע ממפלגת המגזר הוותיקה והגוססת. לטובת הציונות הדתית, אבל בעיקר לטובת מה שנשאר מהבית היהודי – כדאי לרדת מהר מהעץ הזה.

לתגובות: eshilo777@gmail.com

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו