ממלא מקום היו"ר, ח"כ עמית הלוי
ממלא מקום היו"ר, ח"כ עמית הלוי צילום: דוברות הכנסת, שמוליק גרוסמן

ועדת החוקה אישרה פה אחד לקריאות 3-2 את חוק הקנסות כנוסחו הממשלתי לאחר שחברי הוועדה הסירו את כל ההסתייגויות

ממלא מקום יו"ר הוועדה ח"כ עמית הלוי (הליכוד): "הבעיה האמיתית לא תיפטר בסנקציות או בקנסות, אני מדבר על שיח ציבורי של מגזרים. דווקא המשברים האלה בד"כ חשפו את הקולקטיב שלנו, דווקא המגפה הזו מבחינה את המפריד בין הקהילות והשבטים השונים".

"אני בטוח שהכוונות הן טובות. באה מגיפה, כל שבט מתגונן, וכל השיח הוא ששבטיות מכה בנו. אני מבקש להזכיר זאת לפני האישור. עשינו שינוי מקהילה לעם, בואו לא נחזור לקהילות. זה נכון גם למשותף הקהילתי וגם האזרחי. אנחנו חוזרים להצעת החוק המקורית, כמו שהדברים סוכמו, ואם יהיו תוספות, הממשלה תעביר אותם והם ידונו פה", הוסיף.

לפי הצעת החוק הקנס המרבי שניתן יהיה לקבוע בתקנות לגבי הפרת הגבלות מסוימות יועלה כך שבמקום 5,000 ש"ח יעמוד על 10,000 ש"ח.

בדברי ההסבר נכתב כי העלאת הקנס המרבי תאפשר לקבוע מדרג של קנסות בהתאם לגודל העסק, מספר המשתתפים באירוע, מספר התלמידים במוסד החינוך ועוד. כן מוצע בהצעת החוק להרחיב את האפשרות להוציא צווי סגירה ובין היתר להוציא צווי סגירה למוסדות חינוך. בנוסף, מוצע לאפשר להטיל כפל קנס על מי שהפר את הבידוד פעם נוספת תוך יומיים ממועד הודעת תשלום קנס

בין היתר מוצע להעלות הקנסות על הפעלת מקום הפתוח לציבור או בית עסק, בדרך של פתיחתו לציבור, בניגוד לאיסור על הפעלתו כאמור שנקבע בתקנות, ועל הפרת ההגבלות לעניין מסיבה, כנס, טקס, לרבות טקס דתי, פסטיבל, טיול מאורגן, אירוע ספורט, מופע בידור או מופע אומנות.

כמו כן מוצע להחמיר את הקנסות על הפעלה של מוסד המקיים פעילות חינוך, בדרך של פתיחתו ללומדים, לחניכים או למטופלים בניגוד לאיסור על הפעלתו כאמור שנקבע בתקנות. יצוין כי הכוונה היא לקבוע בתקנות סכומי קנסות שונים בהתאם להיקף ההפרה ולעוצמת הסכנה הנשקפת ממנה.

תמכו בהצעה: מ"מ היו"ר ח"כ עמית הלוי (הליכוד) והח"כים אסנת מארק (הליכוד), ולדימיר בליאק ומשה טור פז (יש עתיד תל"ם), תהלה פרידמן ויעל רון בן משה (כחול לבן).